FIDES

Zdrahe v zdravstvu: Trditve Bratuškove in Viranta so neresnične

Objavljeno 27. januar 2014 17.20 | Posodobljeno 27. januar 2014 17.41 | Piše: STA, S. U.

Vrhunec po oceni Kuštrina soodgovoren za korupcijsko početje v UKC Ljubljana.

Konrad Kuštrin.

LJUBLJANA – Prvi mož UKC Ljubljana Simon Vrhunec je soodgovoren za korupcijsko početje, ki so ga osumljeni tudi ljudje na visokih položajih v okviru UKC Ljubljana, je za Reporter ocenil predsednik sindikata Fides Konrad Kuštrin. Če bo vlada Vrhunca, ki je danes vršilec dolžnosti direktorja, imenovala na čelo UKC, bodo v sindikatu ustrezno ukrepali.

Kuštrin je v pogovoru za tednik poudaril, da je Vrhunčeva trditev, da ni ne subjektivno ne objektivno odgovoren, prav smešna. »Direktor bolnišnice je sploh ne bi smel izreči,« je poudaril. Na vprašanje, kako bo Fides ukrepal, če bo vlada Vrhunca imenovala na čelo Univerzitetnega kliničnega centra (UKC), je odvrnil, da se o tem še dogovarjajo. »Gotovo pa bomo ustrezno ukrepali, tako na ravni  kliničnega centra kot tudi države, če bo potrebno,« je opozoril Kuštrin.

V UKC Ljubljana zavračajo očitke o soodgovornosti Vrhunca za korupcijo

Univerzitetni klinični center (UKC) Ljubljana pod vodstvom generalnega direktorja Simona Vrhunca ostro obsoja kakršno koli korupcijo, so sporočili z bolnišnice. Nekatere, ki Vrhuncu pripisujejo soodgovornosti za korupcijsko početje, pa po njihovem prepričanju moti ravno uvedba omejitev, ki vzpostavljajo red in zmanjšujejo korupcijska tveganja.

STA

Šoltes brez podpore stroke

Komentiral je tudi iskanje novega ministra za zdravje. Igor Šoltes po besedah Kuštrina ni imel nobene podpore stroke, saj medicinske stroke za mnenje sploh niso vprašali: »Ne, nobene podpore stroke ni imel, saj medicinska stroka za mnenje sploh ni bila vprašana. Bili smo vprašani posamezni predstavniki zdravniških organizacij, ki smo dejali, da gre pri izbiri ministra za zdravje za izključno politično odločitev, zato bo tisti, ki jo bo sprejel, zanjo tudi odgovoren. Zato so trditve v medijih, da ima g. Šoltes podporo stroke, ki sta jih ponovila tudi premierka Alenka Bratušek in minister za notranje zadeve Gregor Virant, neresnične.« Tudi sicer poznavanje področja javnih naročil ne more biti zadostna referenca za obvladovanje tako resnega resorja, kot je zdravstveni, posebno v tako težkih časih, v kakršnih smo, je povedal. Podajanje zdravstvenega resorja iz stranke v stranko in to, da iščejo ministra za zdravje tako dolgo, je po oceni Kuštrina neodgovorno do državljanov in do zdravstva kot sistema.

Kljub vsemu sindikalist odstop Tomaža Gantarja z mesta ministra za zdravje ocenjuje kot politično zrelo in smelo dejanje, s katerim je razgalil nedelovanje koalicije. »Čeprav se razglašajo za sanjsko ekipo, se očitno ne morejo sporazumeti niti o osnovnih rešitvah v zdravstvu, torej je s koalicijo nekaj hudo narobe,« je pojasnil.

Nemogoče doseči raven avstrijskega ali nemškega zdravstva

O sistemu zdravstvenega zavarovanja nasploh pa Kuštrin pravi, da je ob sedanji vsoti denarja nemogoče dosegati raven avstrijskega ali nemškega. »Ali se bodo manjšale pravice ali se bodo podaljšale čakalne dobe ali pa bodo tisti, ki lahko, prispevali več,« je povedal Kuštrin. Tisti, ki so pač na socialnem robu, nezaposleni, bodo upravičeni do storitev na podlagi sistema solidarnosti.

Sicer pa zdravstvo po oceni Kuštrina potrebuje radikalne spremembe zdravstvenega zavarovanja, in sicer v smislu ukinitve monopola zavoda za zdravstveno zavarovanje. Ta namreč deluje kot samoupravna interesna skupnost za zdravje, v njeni skupščini imajo večino sindikati, ki odločajo hkrati o pravicah bolnikov in o obveznostih, torej o financiranju zdravstva, kar enostavno ne gre skupaj, je pojasnil.

Deli s prijatelji