POZIV

Zahtevajo odstop vlade

Objavljeno 09. maj 2012 11.00 | Posodobljeno 09. maj 2012 09.46 | Piše: A. L.

Žigi Turku sporočajo, da s svojim načinom komunikacije ne more biti minister v demokratični vladi.

Janez Janša je spregovoril o svojih nepremičninah

LJUBLJANA – Skupnost FDV in Neodvisni sindikat delavcev ljubljanske univerze (NSDLU) zahtevata odstop vlade, še posebej pa superministra Žige Turka. »Nekdo, ki komunicira s hrbtom obrnjen proti sogovornikom, ne more biti minister v demokratični vladi. Prav tako podpiramo vse družbene in politične sile, ki v Evropi poskušajo zaustaviti uničujoč val politik zategovanja pasov. Vodstvo Univerze v Ljubljani ima vso našo podporo v nasprotovanju vsakršnim proračunskim rezom v škodo visokemu šolstvu in znanosti.«

V strahu se ne da pogovarjati

Akcije nasprotovanja sprejetju zakona o uravnoteženju javnih financ in rebalansa proračuna v četrtek bodo 10. maja.

»Pogajanja o t.i. varčevalnih ukrepih potekajo v ozračju ščuvanja javnosti proti delavcem in delavkam javnega sektorja, zastraševanja, brezumnega hitenja, ultimatov, sistematičnega manipuliranja po načelu deli in vladaj ter zakrivanja resničnih namenov t. i. varčevalnih ukrepov, ki so radikalna preobrazba družbe z razgradnjo socialne države. Vladna tehnika pogajanj širi občutek izrednih razmer in preprečuje argumentirano javno razpravo o vzrokih in izhodih iz krize. V ozračju strahu se ne da pogovarjati niti dogovoriti,« ugotavljajo.

Devet tisoč evrov šolnine za letnik

Vnovič so poudarili, da bodo varčevalni ukrepi, vključno s kompromisnimi različicami, ki jih ponuja vlada, najbolj prizadeli najbolj negotove in najslabše plačane med nami. »V javnem sektorju krize nismo povzročili in je ne nameravamo plačati, varčujemo pa že, odkar pomnimo. Poleg materialnega položaja delavcev in delavk v javnem sektorju bodo t. i. varčevalni ukrepi korenito prizadeli visoko šolstvo in znanost. Medtem ko potrebujemo na Univerzi v Ljubljani 20 milijonov dodatnih sredstev za izvedbo bolonjskih programov, nam vlada po nujnem postopku jemlje dodatnih 31 milijonov evrov in 36 milijonov evrov za raziskovanje. Po uveljavitvi t. i. varčevalnih ukrepov na univerzi ne bomo mogli izvajati študijskih programov in številni učitelji in učiteljice, raziskovalci in raziskovalke bodo odpuščeni. Edini način, da izvedemo študijske programe, bo uvedba šolnin vsaj na drugi stopnji. Na FDV to konkretno pomeni minimalno 9000 evrov letne šolnine za magistrski študij. Številne družine si zato ne bodo mogle privoščiti šolanja svojih otrok na višjih ravneh.«

Ne zanimajo nas le plače

»Žal opažamo, da je sindikalno gibanje v času pogajanj pokazalo preveliko razdeljenost po partikularnih interesih in da se premalo sprašuje o širših družbenih razsežnostih takega napada na delavske in socialne pravice ter javne storitve,« so zapisali v imenu delavcev in delavk univerze. Poudarjajo, da jih ne zanimajo zgolj plače, ampak tudi razvoj znanja kot javne in skupne dobrine, njegova vključenost in vpliv na vsesplošen socialni ter kulturni razvoj posameznikov in družbe.

 

Deli s prijatelji