NAPOVED

Za božič ne bomo gazili po snegu, ampak blatu

Objavljeno 10. december 2011 12.00 | Posodobljeno 10. december 2011 10.28 | Piše: Jaroslav Jankovič

Vremenarji napovedujejo zelen in vlažen božič, večja verjetnost je, da snega ne bo.

LJUBLJANA – Medtem ko se javnost zadnje dni sprašuje, kdo nas bo vodil skozi viharna štiri leta, vreme v uvodu decembra ubira svojo pot. Sveti mož Miklavž je obdaril otroke, nekateri so zaman čakali sneg. Skoraj vsi motivi starejših Miklavževih voščilnic in razglednic iz časa Avstro-Ogrske so sneženi: otroci med igro, Miklavž s košem dobrot na zasneženi poti, idilični prizori z zimsko pobeljenega podeželja. Še bolj seveda to velja za božične in novoletne voščilnice tistega časa. Vendarle, ali je december res tipično sneženi mesec? Niti ne, pravi meteorolog Brane Gregorčič z Arsa: »V obdobju meritev zadnjih 50 let smo v decembru v Ljubljani zabeležili 12 dni s snegom. To pomeni, da je verjetnost snega v decembru komaj tri proti ena, se pravi, da je bolj verjetno, da ga ne bo, kot da bo za božič padal sneg.«

Topel december

Slovenska podoba božiča je deloma alpska, zgodovinsko povezana z Avstrijo, katere del smo bili stoletja, čeprav vremenoslovci namigujejo, da je podnebje na območju Slovenije precej bolj raznoliko kot v Avstriji ali, denimo, v Švici, saj vpliv Jadranskega morja sega skoraj do Ljubljane. Po drugi strani pa je relativno nizka Bela krajina pod močnim vplivom panonskih mrzlih vetrov, zato so obilne snežene zime tam običajne. Meteorologi ne vodijo posebne statistike za božični dan, precej več znajo povedati o tem, kakšen je bil december v preteklosti. Statistični podatki, projicirani na grafe in v tabele, jasno kažejo, da se je povprečna decembrska temperatura v zadnjih desetletjih dvignila za nekaj stopinj Celzija. Najhladnejši december zadnjih sto let so doživeli naše babice in dedje leta 1940, ko je bila povprečna decembrska temperatura –6,3 stopinje Celzija.

Ob tem Gregorčič dodaja: »Pri tem je zanimivo, da je bila najvišja povprečna decembrska temperatura v Ljubljani izmerjena davnega leta 1915, ko se je živo srebro ves mesec vrtelo okoli 5,7 stopinje Celzija. Dolgoletno povprečje za december za obdobje od leta 1900 naprej znaša –0,4 stopinje Celzija.«

VEČ V TISKANI IZDAJI SLOVENSKIH NOVIC: Tako kot december ni tipično sneženi mesec, pri nas sta to januar in februar, tudi božič ni tipično sneženi dan. Kot rečeno, je bolj verjetno, da takrat snega ne bo.

Deli s prijatelji