SKRIVNOSTNO

Za 13. obletnico tudi 13. žitni krog

Objavljeno 26. julij 2013 20.00 | Posodobljeno 26. julij 2013 20.00 | Piše: Vladimir Jerman

Prvi slovenski žitni krog so imeli v Pečarovcih, letos dobili že drugega.

Letošnji krog v Pečarovcih. Foto: Nataša Juhnov, Vestnik

MURSKA SOBOTA – V noči na 20. junij 2000 je Slovenijo presenetil prvi žitni krog. Kar smo dotlej poznali le s slik iz tujine, smo čez noč dobili tudi mi. Po trinajstih letih se je nepojasnjena čarovnija povrnila k isti vasi, prekmurskim Pečarovcem, ki ležijo na začetku Goričkega v občini Puconci. Dodatna zanimivost je, da se je letošnji pečarovski krog pojavil kot trinajsti v Sloveniji! Tokrat sicer ne na Zelkovem polju, a blizu. V nasprotni smeri, kot teče urni kazalec, je pšenica poležana v dveh krogih. Sredinskega v premeru osem metrov obdaja še zunanja krožnica s premerom 44 metrov. Človek bi pomislil, da ima letošnji agriglif istega avtorja kot pred trinajstimi leti, saj sta si lika presenetljivo podobna. Da ni delo človeških rok, bi bilo soditi po tem, da pšenica ni poteptana, ampak samo poležana. Če bi bila poteptana, bi zrnje izpadlo iz klasja. Ker ni, je sklepati, da je geometrijski lik lahko naredila neka posebna sila. Kdo bi lahko bil, človeški logiki ni doumljivo. Mojstra ni pri delu videl nihče. Kot še nikoli nikjer, saj žitni krogi vedno nastanejo ponoči. Skrivnosti dodaja ščepec žgečkljive domišljije še dejstvo, da je gospodarica polja z letošnjim krogom sestra lastnice tistega polja s krogom izpred trinajstih let.

Krogi odsevajo prebivalce

Na prizorišče so pripeljali prekmurskega bioenergetika in radiestezista Štefana Titana. Natančno si je ogledal krog, po podrobnostih pa takole presodil: »Jaz bi rekel, da je to nekdo delal. Tam se vidi, da mu je malo vrglo, da ni šel pravi krog. Potem ta krog naprej je zelo slab.« Je pa z radiestezijskima žicama ugotovil, da gre tam čez pod zemljo vodni tok, ki se prelomi prav v središču žitnega kroga – kar pa ga tudi ni prepričalo. Na koncu je Titan globoko zavzdihnil rekoč dobesedno takole: »To si nas je izposodil nekdo, ki se malo zajebava!«

Da pečarovski krog ni pristen, sumi tudi neimenovani sodelavec britanske organizacije lovcev na NLP.

Močan dvom o pristnosti že prvega pečarovskega žitnega kroga je njihov poglobljeni, hkrati pa skeptični proučevalec objavil na spletni strani Misteriji.net: »Bil je blazno šlampast, kot da bi ga izdelal vajenec, ki se šele uči.« Takole sklepa: »Če bi te kroge izdelovala nekakšna vrhunska tehnika z nekakšnim sevanjem od zgoraj, iz plovila, po vnaprejšnjem preciznem načrtu, bi morali biti torej povsem pravilen, brez napak.«

Trinajst slovenskih

Prvi žitni krog na Slovenskem se je pojavil leta 2000 v Pečarovcih, naslednji šele čez pet let na Pobrežju pri Ptuju, leto zatem pa kar dva: na Krapju pri Ljutomeru in v Studencah nedaleč od Ponikve pri Žalcu. Leto 2007 je bilo najbolj darežljivo – krogi so se izrisali spet na Pobrežju pri Ptuju pa tudi v Zgornjem Radvanju pri Mariboru in znova na Krapju pri Ljutomeru. Leta 2009 so žitna kroga občudovali na obrobju Murske Sobote in v vasi Gorica, pet kilometrov severno od prekmurske metropole. Naslednje leto so ga iz policijskega helikopterja temeljito poslikali pri Rakičanu. V noči na 24. junij sta kroga – približno kilometer narazen – nastala v Zgornjem Porčiču v Slovenskih goricah. Trinajsti po vrsti je letošnji v Pečarovcih.

Ta proučevalec pod črto ugotovi: »V angleških krogih je manj napak kot v krogih iz drugih držav; tudi nemški so zelo pravilni, ne pa tudi poljski, češki, italijanski, madžarski in slovenski, kolikor jih je bilo. To da človeku misliti – Nemci so znani kot dosledni, natančni ljudje, angleški izdelovalci imajo že dolgoletne izkušnje, italijanski so kar precej šlampasti, predvsem pa so šlampasti krogi v državah, kjer so se pred leti začeli pojavljati prvič – v teh deželah ljudje tudi sicer niso ravno picajzlasti, splošna urejenost njihove pokrajinske arhitekture je nekje približno taka, kot je urejenost krogov.«

Pozoren je postal še na posebno okoliščino – priseljevanje Angležev na Goričko: »Da pa so se krogi začeli pojavljati v istem času kot angleški priseljenci, pa prav tako ni brez zveze.«

Skrivalnica On te vidi

Kroge naj bi po tej teoriji izdelovali privrženci »nove religije NLP-jev, bodočega dežurnega krivca za vse, kar bo doletelo Zemljane, tudi v obliki vremenskih katastrof, požarov itd.«. Globalizacija in iskanje skupnega sovražnika gresta tako skupaj, da lepše ne moreta. Pri čemer se znanost in vojska o NLP-jih izražata tako, kot da so in niso: »Ker jih torej ni, ne morejo trditi, da so, kajti tedaj bi morali dati dokaze; a hkrati jih pa ne zanikajo, saj morajo doseči, da bodo ljudje vendarle verjeli vanje. Psihološka igra, ki se jo grejo že tisočletja – tudi boga so namreč povnanjili, torej svojo moč in premoč prikazali kot nekaj nadzemeljskega, pa se že tisoče let prepirajo okoli dokazov, ali je ali ga ni. Je in ni – po potrebi. In prav tako kot je krščanstvo postavljalo križe z obešenim Kristusom kjer koli in na čim več mestih, da bi nas ja spomnil na naš križ in nevidnega, vseprisotnega kaznovalca, tako se širijo tudi krogi – simboli nove religije. Skratka: krivec se spretno skriva in kaže na nevidnega, od njega neodvisnega krivca; kriv je tam nekdo, pazi se ga, on te vidi, ti ga ne vidiš!«

Deli s prijatelji