BOHINJSKO JEZERO

Z vesli in zastavami protestirali na zebri

Objavljeno 29. maj 2016 15.45 | Posodobljeno 29. maj 2016 15.45 | Piše: Špela Ankele

Nov shod proti občinskemu odloku o plovbnem režimu na Bohinjskem jezeru.

Marin Medak čaka na mnenje ministrstva za okolje. Foto: Špela Ankele

RIBČEV LAZ – Nekaj deset kajakašev, kanuistov in ljubiteljev supov se je včeraj dopoldne zbralo na bregu Bohinjskega jezera. Kot že februarja so tudi včeraj protestirali proti novemu občinskemu odloku o plovbnem režimu. Ta veslačem za uporabo novih osmih vstopno-izstopnih točk zaračunava dva evra na dan oziroma dvajset evrov za vse leto. Veslači, ki so se zbrali včeraj, zaračunavanju uporabe jezera ostro in tudi odločno nasprotujejo.

Ker se jim plačevanje veslanja po Bohinjskem jezeru zdi nesprejemljivo, so protestniki, ki so v rokah nosili vesla in slovenske zastave, včeraj kakšnih petnajst minut vztrajali na prehodu za pešce. Zelo strpnim voznikom, ki so za nekaj minut obstali v koloni, so delili lističe, s katerimi so opozarjali, zakaj so na tako lep, sončen dan protestno zavzeli prehod za pešce. Nato so se nekateri protestniki odpravili do svojih športnih rekvizitov in odločno – ter brez plačila pristojbine – zaveslali po Bohinjskem jezeru.

Jezero je 
javno dobro!

»Zbrali smo se, ker sporni občinski odlok še vedno velja. Po prvem, februarskem protestu smo z bohinjsko občino navezali stik, bili smo tudi na dveh sejah občinskega sveta. A oni so še vedno na svojem bregu, mi pa vztrajamo pri tem, da za veslanje ne potrebujemo nikakršne infrastrukture, nikakršnih vstopno-izstopnih točk,« je bistvo protestov povzel naš znani kajakaš Marin Medak, eden od pobudnikov shoda. Dodal je, da je jezero javno dobro, in poudaril, da veslači ne uničujejo ničesar, zatorej bi morala biti uporaba jezera po njegovem mnenju brezplačna.

Pomoli, kakršne so zgradili za kajakaše, kanuiste in uporabike supov, za nas niso samo neuporabni, ampak so tudi nevarni.

Že ko se je začela napetost med veslači in Bohinjci pred meseci stopnjevati, so rekreativni športniki, ki še lani za uporabo jezera niso plačevali niti centa, napovedali, da se bodo po nasvete podali tudi v pravne vode. Kot je bilo razbrati iz besed Marina Medaka, so to že storili: »Trenutno čakamo mnenje ministrstva za okolje. Če se tudi po tem nič ne bo spremenilo, nam ne preostane drugega, kot da se na jezero podamo brez plačila pristojbine. Šele ko bi nam občinski redarji zaračunali sto evrov globe, bi tej kazni lahko nasprotovali po sodni poti.«

Protestniki pa včeraj niso opozarjali samo na to, da je jezero javno dobro. »Pomoli, kakršne so zgradili za kajakaše, kanuiste in uporabike supov, za nas niso samo neuporabni, ampak so tudi nevarni. Poleg tega nasprotujemo vsakršni gradnji in spreminjanju brega jezera,« je dejal rekreativni veslač Renato Andrejčič, doma z Dolenjske. Kot je povedal, je bil že na prvem bohinjskem protestnem shodu, tokrat pa je v rokah nosil napis, ki je nedvoumno sporočal, da so reke in jezera last vseh, in še: »Voda = svoboda!«

Imeli bi kar rampo

Včeraj zbrane veslače je zanimalo tudi to, kako jim bodo v Bohinju sploh zaračunavali veslanje. »Mi pomolov sploh ne potrebujemo. Da bi občinsko redarstvo imelo nadzor nad tistimi, ki se bodo na jezero podali z vstopno-izstopnih točk, bodo potrebovali vsaj toliko sodelavcev, kolikor je teh točk,« je še opozoril eden od protestnikov, kajakaš Roman Sodja, sicer domačin iz Bohinja. Med protestniki je bil tudi Stane Klemenc iz Kajakaškega kluba Bohinj, ki je svoje mnenje povzel z besedami: »Odlok o plovbnem režimu je povsem nepotrebna zadeva.«

Tako lahko zapišemo, da niti v Bohinju mnenja o spornem odloku niso enotna. Medtem ko ga večina svetnikov in nekateri domačini podpirajo, ga drugi vidijo kot nekaj čisto nepotrebnega. O tem smo se prepričali tudi včeraj v lokalčku na bregu Bohinjskega jezera. »Takih ljudi, kot je tole … T'ga mi ne nucamo v Bohinju!« je, medtem ko so protestniki ravno končali sprehajanje in se vkrcavali v svoja plovila, pribil eden od Bohinjcev. Malce pozneje je eni od protestnic, ki ga je povsem prijazno ogovorila, pribil še: »Sramota, sramota za vas!« Drugi domačin, ki ga takšno protestiranje očitno tudi kar precej jezi, pa je spotoma predlagal še ostrejši ukrep: »Naj v Soteski postavijo rampo, da bodo vsi plačevali vstopnino v naš nacionalni park!«  

Nadzorovali bodo redarji

Župan Bohinja Franc Kramar, ki protestov ne komentira, je že povedal, da bodo z zaračunavanjem pristojbin uredili infrastrukturo. Že pred časom je dejal tudi: »Odlok je bil sprejet na podlagi zakona o plovbi na celinskih vodah, ki daje občinam pristojnost, da same uredijo plovbni režim na svojem območju. Javno dobro ne pomeni, da je obiskovanje ali uporaba brezplačna, primer Postojnske jame in večine drugih naravnih in kulturnih znamenitosti v Sloveniji in navsezadnje po svetu kaže, da to ni nobena posebnost.« Včeraj je na naše vprašanje, kdaj bodo za veslače uvedli pristojbine, dejal: »Veslačem bo občina začela zaračunavati 1. junija. Takrat se bo na različnih točkah, predvsem ob bregu Bohinjskega jezera, začelo zaračunavanje.« O tem, kako bodo nadzorovali, ali so veslači plačali pristojbino, pa je dejal: »Za nadzor bodo skrbeli medobčinski redarji.« Pomoli, kakršne so zgradili za kajakaše, kanuiste in uporabike supov, za nas niso samo neuporabni, ampak so tudi nevarni. 

 

Deli s prijatelji