GASILSTVO KRVI

Vsak drugi prebivalec Mavčič je gasilec

Objavljeno 20. oktober 2017 14.46 | Posodobljeno 20. oktober 2017 14.48 | Piše: Boštjan Fon
Ključne besede: gasilci

PGD Mavčiče bo na državnem prvenstvu nastopilo z 10 ekipami, kar je rekord za eno društvo.

Predsednik PGD Mavčiče, višji gasilski častnik druge stopnje Albin Toni. Foto: Boštjan Fon

MAVČIČE –Kadar gre popotnik iz Kranja proti Medvodam po desnem bregu Save, pride v vas Mavčiče, kjer živi 237 uradno naštetih žensk, 234 je moških. Naslednje leto bo njihovo gasilsko, seveda prostovoljno društvo, praznovalo 110 let delovanja. Prvi poveljnik je bil Matija Jeraj, ki je žalostno preminil že pet let po ustanovitvi, a se je delovanje sprva majhne gasilske čete nadaljevalo. Da je gasilska služba na prostovoljni bazi še kako potrebna, so vaščani spoznali leta 1929, ko je zagorela hiša številka 55, šlo je za enega večjih požarov na tistem območju.

Podrli rekord

Eno najstarejših društev v današnji Gasilski zvezi MO Kranj med drugo svetovno vojno ni delovalo. Bila je sicer ustanovljena vojna gasilska četa štirinajstih posameznikov, a se je po nekaj mesecih razpustila. Po osvoboditvi se je prostovoljno gasilsko društvo zopet organiziralo, razcvet pa je doživelo po letu 1970, ko je bil poveljnik Ferdinand Stenovec st. Gasilci iz Mavčič so se začeli pripravljati na tekmovanja. »Leta 1974 se je naša desetina prvič udeležila uradnega tekmovanja, v okviru občine smo zasedli četrto mesto. Zbralo se je denarja in za pionirje se je nabavila manjša brizgalna, leta 1978 pa so naši pionirji že tekmovali na državnem prvenstvu Jugoslavije,« se spominja predsednik PGD Mavčiče Albin Toni, ki je bil v smrkavih letih med prvimi pionirji, ki so se začeli uriti za nastope na tekmovanjih: »V mlajših kategorijah imamo tudi zdaj precej osvojenih pokalov in priznaj z državnih tekmovanj, letos pa se je prvič zgodilo, da smo na izbirnih tekmovanjih dosegli tak uspeh, ki nam omogoča, da bo iz našega društva na državnem tekmovanju nastopilo deset ekip. Kaj takega ni uspelo še nobenemu društvu v Sloveniji. Največ ekip na državnem prvenstvu iz enega prostovoljnega društva doslej je bilo sedem,« razloži predsednik in višji gasilski častnik druge stopnje.

16 mentorjev imajo v PGD Mavčiče.

Gasilci iz Mavčič so šli najprej skozi občinsko sito na ravni Gasilske zveze MO Kranj, sledilo je regijsko tekmovanje Gorenjske, ki je potekalo v Šenčurju in Naklem. »Organizacija nastopov je precejšen zalogaj, vedno si moramo izposoditi še kakšno dodatno vozilo za prevoz tekmovalcev.« Toni nato skomigne: »Ko se bo šlo na državno tekmovanje, bo vas skorajda prazna. Verjetno bomo morali organizirati kar prevoz z avtobusi, saj v Mavčičah ni niti enega vaščana, ki ne bi bil na neki način povezan s prostovoljnim gasilstvom.«

Vadijo celo trikrat na teden

Prostovoljci sodelujejo pri humanitarnih akcijah in ob posredovanjih po naravnih nesrečah od Železnikov do Ljubljane. Pripravljajo vaje evakuacije iz šole pa vajo na bližnji elektrarni. »Saj sploh ni počitka, takega večdnevnega,« pove predsednik: »Imamo prek dvesto članov, celotne družine iz vasi so naši člani, tako kot je primer pri Bogatajevih. Gasilstvo je v Mavčičah nacionalni šport in za tekmovanja ni težko dobiti kadra,« pove predsednik društva Toni. Za gasilskim domom je prostor za vadbo, ki je sicer v lasti krajevne skupnosti, a jim je vedno na voljo. Kmetje, če za vaje potrebujejo travne površe, odstopijo še te. Polovica članov društva so mladi, stari do 16 let. »Ko pride sezona, ko se sprejema novo, najmlajšo generacijo, se otroci kar sami organizirajo. Luštno jim je, imajo dobro družbo, prijatelje. Pionirji in pionirke se dobijo enkrat na teden, pred tekmovanjem vadijo trikrat na teden. Tako je tudi za vse druge ekipe, le veteranom prizanesemo in imajo vaje le dvakrat tedensko,« se zasmeji pred vrsto pokalov in s ponosom dodaja: »Štirje naši fantje, ki so začeli kot pionirčki v našem društvu, so danes profesionalni gasilci: dva sta pripadnika gasilsko-reševalne službe v Kranju, dva pa na letališču na Brniku.«

Toni poudari izjemne mentorje: »Imamo jih šestnajst. To lahko postane vsakdo, ki na gasilski šoli na Igu opravi ustrezna izobraževanja in izpite. Hkrati se mora zavedati, da bo porabil veliko svojega prostega časa za delo z mladimi in članicami, tudi pri članih je je potreben mentor. Prav mentorji skozi vsa ta leta delovanja PGD Mavčiče so tisti, ki so s svojim pristopom do dela, načinom izobraževanja mladih ter odnosom do prostovoljstva omogočili, da bo šlo na državno prvenstvo deset naših ekip.«



Vse so nafehtali

Današnji gasilski dom v Mavčičah so zgradili na zanimiv način, razgrne predsednik Albin Toni: »V času predsedovanja Stanislava Stenovca in njegove ekipe so začeli graditi dom tako rekoč brez enega novčiča. Vse, kar je vgrajenega v dom, je bilo, kot pravimo pri nas, nafehtano. Stenovec in njegovi sodelavci so za vsaka vrata, za vsak liter barve prosili in prepričali lokalne obrtnike, prijatelje gasilstva in ljudi dobre volje za pomoč. Opravili so izjemno delo pri projektu, ki je bil precej zahteven.«




 

Deli s prijatelji