NADZORNIKI SDH

Vroče na seji: od Foruma 21 do rumene strankarske izkaznice

Objavljeno 16. julij 2015 16.22 | Posodobljeno 16. julij 2015 16.22 | Piše: STA, Mo. S.

Za predlog nadzornikov SDH je na seji komisije glasovala le koalicija, zadnjo pa bodo povedali v parlamentu.

LJUBLJANA – Parlamentarna mandatno-volilna komisija (MVK) je sklenila državnemu zboru (DZ) predlagati, naj potrdi predlog vlade, da nadzorniki Slovenskega državnega holdinga (SDH) postanejo Barbara Smolnikar, Damjan Belič, Drago Ferfolja, Duško Kos in Lidia Glavina. Za ta predlog je glasovala le koalicija, dokončno besedo o njem pa bo imel DZ na petkovi izredni seji.

Minister za finance Dušan Mramor je v nadaljevanju prejšnji teden prekinjene seje, na kateri je podrobno predstavil postopek izbora kandidatov za nove nadzornike SDH, ponovil, da je ta odličen, sploh glede na pogoje za izbor, ki so bili izredno omejujoči z vidika konflikta interesov ter razkritja vseh informacij o premoženju kandidata in njegovih družinskih članov. »Imamo izbor, ki obeta,« je poudaril. Temu je najbolj nasprotovala stranka SDS, proti predlogu so tudi v NSi in ZaAB.

SDS: To je sistem delovanja Foruma 21

SDS znova meni, da kandidati niso primerni. Problematiziral je že sam izbor komisije, v kateri so bili Peter Kraljič, Danica Purg in Aleksander Nagode, ki je pripravila podlage za Mramorjev končni izbor kandidatov. Po njenem mnenju izbor odseva vpliv trikotnika: združenje Yes, poslovna šola IEDC, katere direktorica je Purgova, in Forum 21. »Gre za prepoznavno linijo, politično ozadje, sistem delovanja Foruma 21,« je povzel Jože Tanko (SDS). Člani komisije iz vrst SDS so se spotikali ob izobrazbo, reference in povezave kandidatov. Tanko je celo predlagal, naj komisija vladi naloži, naj kandidati svoje biografije dopolnijo z vsemi ugotovitvami o njih, ki so jih na seji nanizali člani SDS, a je komisija to zavrnila.

Alenka Bratušek (ZaAB) je v razpravi dejala, da »bi bili za SDS sprejemljivi le kandidati, ki bi imeli rumeno izkaznico«. Dodala je, da bi verjela dobronamernosti SDS, če bi enako govorili takrat, ko so na vladi sami. ZaAB po njenih besedah predloga ne podpira, saj je to »odgovornost koalicije«. Moti jo konflikt interesa pri Beliču, ki deluje v odvetniški pisarni, ki sodeluje z DUTB.

Medtem SDS moti, da Smolnikarjeva opravlja doktorski študij na IEDC ter da je Kos po izobrazbi sociolog, da deluje v Studiu Moderna in da je bil nekdaj finančnik stranke SD. »Nadzorniki bi morali imeti kompetence, za katere je zgodovina njihovega delovanja pokazala, da imajo osebni kulturni status glede poslovanja,« je opozoril Franc Breznik (SDS).

Konflikt interesov?

Matjaž Han (SD) je, kot je dejal, žalosten, da si SDS privošči takšno diskreditacijo posameznikov. »To, da je Kos član SD, sem povedal že na prejšnji seji. A menim, da članska izkaznica stranke ne sme biti prednost, da prideš na položaj, ne sme pa biti težava, da ne prideš nekam, če si dober,« je izpostavil. Nihče ne more jamčiti za predlagane, a glede na njihove izkušnje in delo so to ljudje, ki jim v tej fazi lahko zaupamo in ki imajo neko vizijo, pravi.

Tudi po ocenah Franca Jurše (Desus) bi morali enkrat preseči to, da se politika nikoli ničesar ne more dogovoriti. »Na eni strani so kadri, ki so zanič za eno politično opcijo, na drugi pa takšni, ki so zanič za drugo.« Matej Tonin (NSi) je dejal, da »bi bil krivičen, če bi rekel, da so kandidati zanič«. So pa po njegovem nekateri v konfliktu interesov, zato jih NSi ne bo podprl. Simona Kustec Lipicer (SMC) je povedala, da zaupajo vladi, da nalogo opravila dosledno, in pravni državi, če so bile v procesu nepravilnosti.

Komisija je danes DZ predlagala, naj petkovo izredno sejo razširi na odločanje o predlaganih kandidatih za nove nadzornike SDH. Če bodo ti potrjeni, bodo mandat nastopili v soboto in se s tem neposredno vključili v zgodbo o (ne)prodaji Telekoma Slovenije britanskemu skladu Cinven.

Deli s prijatelji