DOGAJANJE

Vroča koalicija: Virant pravi, da se ni sprl z Erjavcem

Objavljeno 10. september 2013 16.00 | Posodobljeno 10. september 2013 16.00 | Piše: STA, T. L.

V koaliciji je pestro, predsednik DL Gregor Virant in vodja poslancev PS Jani Möderndorfer pa mirita razgrete glave.

Karl Erjavec.

LJUBLJANA – Vodje poslanskih skupin koalicije so danes spregovorili tudi o iskanju rešitev za proračun za leto 2014. Izvršni odbor Desusa naj bi sicer prihodnji torek razpravljal tudi o odhodu iz koalicije v primeru posega v pokojnine. Medtem pa predsednik DL Gregor Virant in vodja poslancev PS Jani Möderndorfer mirita in menita, da bodo našli kompromis. Ta trenutek je pomembna politična stabilnost, je Virant poudaril po jutranjem sestanku z vodji poslanskih skupin koalicije, na katerem jim je predstavil projekt združevanja občin.

Desus v bran regresa za vsako ceno

V zadnjih dneh so se namreč pojavila ugibanja o rekonstrukciji vlade in tudi o tem, da naj bi predsednica vlade Alenka Bratušek na sprejetje proračuna vezala zaupnico. Eden od predlogov naj bi bila tudi ukinitev regresa upokojencem, na kar pa Desus ne pristane.

V DL so po Virantovih besedah prepričani, da se je koalicija sposobna dogovoriti in najti kompromis glede proračuna in ukrepov za leto 2014. »To je za državo nujno, to moramo narediti,« je opozoril. Ob tem je zavrnil neuradne informacije, da naj bi se na ponedeljkovem sestanku koalicijskih partnerjev s prvakom Desusa Karlom Erjavcem sporekla.

Vodja poslancev Desusa Franc Jurša je danes ponovil, da upokojenci živijo slabo, zato Desus ne bo pristal na zmanjševanje pokojnin ali na odvzem regresa upokojencem. Tudi sam je spomnil, da bo proračun težak in da se bodo kresala mnenja, saj sredstev ni na razpolago in je treba sprejeti strukturne ukrepe. Težko bo, vendar meni, da se bodo v koaliciji dogovorili.

Desus o prihodnosti stranke v koaliciji

Prepričan je, da vlada ne bo posegala v pokojnine. »To je logični sklep, saj tam, kjer ni, ni kaj vzeti,« je poudaril. Izvršni odbor Desusa bo v torek razpravljal tudi o aktualnih političnih razmerah, pri čemer je pričakovati tudi razpravo o prihodnosti stranke v koaliciji.

Virant za druge rezerve

Tudi Virant si želi, da bi bil poseg v katere koli pravice, bodisi pokojnine ali socialne transferje, res izhod le v skrajni sili in da pred tem poiščejo vse druge rezerve – na primer pri zajezitvi sive ekonomije, pri materialnih stroških in nekaterih investicijah.

Sicer pa meni, da nima smisla komentirati posameznih ukrepov, ker bo predlog proračuna z vsemi ukrepi predstavila premierka. S tem je odgovoril tudi na vprašanje, kako resen je predlog za poseg v regrese upokojencev. Zanesljivo je le to, da deficit ne bo smel biti višji od treh odstotkov, je dodal.

Prvi cilj koalicije: vzdržnost javnih financ

Vodja poslanske skupine PS Jani Möderndorfer pravi, da poslanci radi govorijo takrat, ko imajo dejstva na mizi. Da nekdo suvereno predlaga takšne ali drugačne rešitve, po njegovem mnenju ni težava, vendar se mu »včasih zdi, da nekateri na posameznih točkah preveč zategujejo pas«.

Prvi cilj, ki ga želijo doseči v koaliciji, je po besedah Möderndorferja vzdržnost javnih financ, zato opozarja, da proračun za prihodnje leto ne bo preprost, vendar pa se po njegovem mnenju koalicija pri tem ne razhaja.

Pogovori o rekonstrukciji vlade, o katerih se ugiba zadnje dni, se po njegovih besedah dogajajo v vseh vladah, zagotavlja pa, da teh predlogov nima. Tudi informacije, da naj bi predsednica vlade na proračun vezala zaupnico, ima menda le od medijev.

Stranka SD ne kriči vsaki dve uri, da bo izstopila iz koalicije

Prvak SD Igor Lukšič je sicer v ponedeljek ocenil, da je šibki člen v vladi ministrstvo za finance. Möderndorfer pravi, da ima Lukšič »večkrat take stavke, razne premise, a to nikogar ne ogroža«.

Vodja poslanske skupine SD Matjaž Han pa je zatrdil le, da SD ni tista stranka, »ki bi vsaki dve uri kričala, da bo izstopila iz koalicije«. Upa, da bodo v stranki s svojimi predlogi pomagali, da država čim prej izplava iz krize.

Deli s prijatelji