JAVNOMNENJSKA RAZISKAVA

Vox populi: Volivci Virantovih ne bi spustili v parlament

Objavljeno 23. januar 2012 12.19 | Posodobljeno 23. januar 2012 12.19 | Piše: A. L., STA

Virant je krepko padel tudi po priljubljenosti, in sicer s 4. na 14. mesto.

Gregor Virant

LJUBLJANA – Če bi bile volitve v nedeljo, bi največ – 21,6 odstotka – vprašanih volilo stranko Pozitivna Slovenija (PS), kažejo rezultati ankete Vox populi, ki jo je za časopis Dnevnik in POP TV opravila agencija Ninamedia. Z 20,1 odstotka sledi stranka SDS, nato SD s 14,9 odstotka in SLS s 6,2 odstotka.

Pod parlamentarnim pragom

Glede na rezultate ankete bi Desus prejel 3,7 odstotka glasov, NSi 3,6 odstotka, Lista Virant pa 1,4 odstotka. Med anketiranimi je bilo 2,8 odstotka takšnih, ki bi volili druge stranke. Podpora je glede rezultate ankete decembra lani zrasla PS, SDS, SD in NSi. Zmanjšala se je strankam SLS, Desus in Lista Virant, ki je izgubila največ, in sicer 9,2 odstotka.

Telefonska javnomnenjska raziskava, ki jo je za Dnevnik in POP TV opravila agencija Ninamedia, je potekala med 17. in 19. januarjem, anketiranih pa je bilo 700 oseb.

Bojkot volitev

V času od prvega merjenja političnega utripa javnega mnenja po predčasnih volitvah – tega je Ninamedia izvedla pred božičem – se je močno zmanjšal delež neopredeljenih volivcev (s 13,5 na 8,8 odstotka), a se je podvojilo število tistih, ki na volišča sploh ne bi šli (na 16,9 odstotka).

Desnosredinska vlada

Avtorji ankete ugotavljajo, da je podpis koalicijske pogodbe za oblikovanje vlade med SDS, SLS, NSi, Državljansko listo Gregorja Viranta in Desusom samo še formalnost. Slovenija bo tako dobila desno vlado, ki jo bo vodil predsednik SDS Janez Janša, napovedujejo in dodajajo, da pa tak rezultat po anketi sodeč ni ravno v skladu z večinsko voljo volivk in volivcev.

Kaznivo dejanje ni v prid Janši

Velika večina (72 odstotkov) vprašanih v anketi meni, da ni prav, da za mandatarja kandidira nekdo, zoper katerega na sodišču teče obravnava zaradi kaznivega dejanja. Dobrih 21 odstotkov jih meni, da je to prav, gre pa večinoma za pristaše SDS.

Klofuta Pahorju

Delo vlade Boruta Pahorja je kot uspešno ocenila četrtina vprašanih, kar 72 odstotkov pa jih je menilo nasprotno.

Za družinski zakonik 45,2 odstotka, proti 26,6 odstotka

Anketirane so spraševali tudi o udeležbi na referendumu o družinskem zakoniku, ki bo predvidoma sredi marca. Da ne bodo šli na volišče, jih je odgovorila slaba tretjina. Med tistimi, ki se bodo referenduma udeležili, pa bi jih 45,2 odstotka zakonik podprlo.

Nasprotovanje družinskemu zakoniku je napovedalo 26,6 odstotka anketiranih, predvsem zato, ker glede pravic in dolžnosti izenačuje tradicionalno družino (oče, mati, otrok) z enostarševskimi in istospolnimi družinami.

Najbolj priljubljen je predsednik

Anketiranci so ocenjevali tudi politike, in sicer so imenovali do tri, ki jih najbolj cenijo, prvih 22 pa je agencija Ninamedia uvrstila na lestvico, na kateri so jih anketiranci nato ocenjevali z ocenami od 1 do 5.

Na lestvici je 11 novih politikov, ki jih decembra v razpredelnici ni bilo. Na prvem mestu je predsednik republike Danilo Türk, sledijo pa Borut Pahor, Janez Potočnik, Jelko Kacin, Lojze Peterle, Radovan Žerjav, Zoran Janković, Milan Zver, Karl Erjavec, Franc Kangler in Ljudmila Novak. Na 12. mestu je Janez Janša, do 22. pa sledijo Romana Jordan Cizelj, Gregor Virant, Jože Tanko, Franc Pukšič, Jani Möderndorfer, Melita Župevc, Zvone Černač, Roman Jakič, Branko Grims in Maša Kociper.

Na razpredelnici je močno padel Gregor Virant, in sicer s 4. na 14. mesto. Med novinci se je najbolje uvrstil Franc Kangler, večina tistih, ki so bili na lestvici tudi decembra, pa je bila tokrat ocenjena slabše.

Deli s prijatelji