DRAGO

Vodovod gre po njihovem, cena priklopa pa 7300 evrov

Objavljeno 15. marec 2014 16.09 | Posodobljeno 15. marec 2014 16.10 | Piše: Vladimir Jerman

Nov vodovod za hribovce na Plešivici z nezadostnim pritiskom.

Jože Grlica z gradbeno tablo primarnega vodovoda. Foto: Dejan Javornik

MIRNA PEČ  – Malce vzhodno od avtocestnega priključka za Mirno Peč se nad vasjo Čemše vrh 477 metrov visokega hriba, ki ga zaznamuje bazna postaja mobilnega operaterja, razprostira vinorodna Plešivica, zaselek s tremi stanovanjskimi hišami (četrta ni naseljena) in nekaj zidanicami. Čemše s Plešivico pripadajo mirnopeški občini, a iz vasi vodi do zaselka strma in do vozil sila neprijazna pot. Nekaj boljša je povezava po gozdni cesti do nižje ležečega Cerovca v že sosednji občini Mokronog – Trebelno. Odročnost pesti šest Plešivičanov, njihove težave občina slabo sliši.

Vrh neslišanosti simbolizira 7300 evrov, ki jih je referentka izračunala štiričlanski plešiviški družini Grlica, uradni naslov je Čemše 14, za priklop na novozgrajeni vodovod.

Gospodar Jože Grlica pove: »Še nedokončana dvonadstropna hiša s podstrešjem obsega 240 kvadratnih metrov. Na kmetih gre precej kvadratov za klet, shrambe – kar oni dol vse seštevajo.«

Strošek bi še narastel, saj v predlani dokončanem primarnem vodovodu, delno sofinanciranem z državnim in evropskim denarjem, ki naj bi bil dobra in ugodna rešitev za višinske odjemalce, ni zadostnega pritiska, zato bi si Grličevi poleg jaška itd., kar gre že sicer zraven, morali dokupiti še črpalko.

Tako bodo, čeprav gre evropski vodovod pred njihovim pragom in čez njihovo posest, ker zahtevanega zneska ne zmorejo, še naprej lovili deževnico.

Spodaj v vasi Cerovec naj bi vsaka hiša za priključek na sicer drug vodovod plačala tisočaka – ampak tam imajo drugo občino, ne mirnopeške.

Izvijanje občinske uprave

Za pojasnilo – jasno in jedrnato, smo poudarili – kako so Grličevim izračunali priklopnino, smo vprašali na občino. Odgovorila je Sonja Klemenc Križan, direktorica občinske uprave: »Občina Mirna Peč družini Grlica ni izdala odločbe o komunalnem prispevku za vodovod. Družina Grlica je bila zgolj informirana o višini komunalnega prispevka za stanovanjsko hišo. Informacija jim je bila podana na sestanku v prostorih občine. Zavedajoč se problema, da bo za stanovanjsko hišo, ki pa ima zelo veliko neto tlorisno površino, zelo velik komunalni prispevek, smo pristopili k iskanju rešitev. Žal je območje opremljanja izrazito vinogradniško, kar pomeni težko gradnjo vodovoda in posledično tudi visoke stroške komunalnega opremljanja. Celotna investicija sekundarnih vodov je ocenjena na 500.000 evrov. Na vinogradniškem območju so grajene pretežno zidanice, v veliki večini z bivalnimi prostori, vendar pa je na celotnem območju, ki je precej veliko, tudi nekaj stanovanjskih hiš. Da bi iz posebnega programa opremljanja izvzeli samo stanovanjske hiše in jih priključili splošnemu programu opremljanja, ki velja za preostala območja občine, pa je nezakonito, zato bo treba poiskati drugo rešitev. Do takrat jim ne bo izdana odločba. Glede na to, da je občinski svet za vinogradniško območje določil poseben program opremljanja, se celotna investicija sekundarnih vodov razporedi na to območje. Izračun komunalnega prispevka je odvisen od neto tlorisne površine in od velikosti parcele (večji kot je objekt, višji je komunalni prispevek). Nezakonit bi bil občinski program opremljanja, ki bi določal višino komunalnega prispevka enako za vse zavezance, čeprav so njihovi objekti in parcele različnih površin, saj se komunalni prispevek obračunava po točno določeni formuli, ki je predpisana za vsa območja po državi. Občina Mirna Peč je primarni vodovod gradila tudi z EU sredstvi in sredstvi RS. Pri upoštevanju višine obračunskih stroškov v primarnem programu opremljanja so splošni stroški zmanjšani za višino prejetih sredstev, kar pomeni, da stroški v sofinancirani višini niso upoštevani pri obračunskih stroških. Vendar smo sredstva EU smo prejeli za primarni vod, ki pa je tudi že končan, zdaj se gradijo sekundarni vodi, ki pa se lahko financirajo iz sredstev komunalnega prispevka, lastnih sredstev, če jih občina ima, ter morebitnem samoprispevku, če je uveden za določeno investicijo v javno infrastrukturo. Sekundarni vodi niso financirani iz sredstev EU.« Jasno in jedrnato?

Tegobe že s potjo, smetmi, pošto

Novi sosed Grličevih, ki je kupil staro domačijo in jo pridno obnavlja, se je čez zimo soočil z dejstvom, da skrb za dostopno pot ni občinska, ampak družine Grlica: »Uradna cesta, ki nam jo priznava občina Mirna Peč, je povezava na Čemše in Loko. Pozimi je po njej mogoče le s štirikolesnim pogonom. Če ne bi Jože Grlica sam plužil in popravljal 800 metrov poti na Cerovec, bi ostali odrezani. Ko se bom vselil, bo del tega bremena seveda tudi na meni. Občina sicer poudarja, da je plačala pesek za nasutje, ne pove pa, da vsa organizacija in vgradnja počivata izključno na družini Grlica. Žal je podlaga poti taka, da jo je treba popravljati po vsakem dežju. Nalaganje peska na tovornjak, dva evra kubik, moramo že sami plačati – 60 evrov za tri tovornjake. Občina stoka, da nima denarja, še bolj pa boli, da za naše težave ne kaže razumevanja.«

No, nekaj se vendarle premika, pristavijo Grličevi: »Občina daje za pesek zadnjih pet let, dve leti tudi pluži. Prej niti tega ni bilo.«

Svojčas so bili pravo vojno za odvoz smeti: »Zdaj nam je novomeška komunala postavila zabojnik za smeti. Sporočimo, ko je poln, ponj pridejo iz Cerovca gor. Pozimi pa pred snegom in po njem. Plačujemo mesečno položnico 12 evrov, to gre po številu stanovalcev, kot preostali občani. Smo pa pred tem imeli zadrego. Ker smeti niso odvažali, smo jim nehali plačevati. Za dve leti so mi z računa pobrali 120.000 tolarjev, od tega je bilo 56.000 za smeti, preostalo za sodniške stroške. Pa me na sodišče niti klicali niso, da bi razložil. Samo sklep sem dobil.«

Z obilo truda so si uredili tudi dostavo pošte: »Redno jo zdaj prejemamo s pošte Trebelno.«

Županov obisk

Potem ko so se nad ceno vodovodnega priklopa za družino Grlica začeli zgražati že mediji, se je na Plešivico potrudil župan Andrej Kastelic. Spremljal ga je soimenjak Andrej Kastelic, strokovni sodelavec za komunalno, cestno, gospodarsko in investicijsko dejavnost v občinski upravi občine Mirna Peč. Župana smo vprašali, kaj se je med obiskom dogovoril z domačini, odgovor pa prejeli po direktorici občinske uprave Sonji Klemenc Križan: »Na srečanju z družino Grlica so se dogovorili naslednje: glede priključitve na vodovod družino obvestimo, ko bomo pripravili ustrezne korekcije odloka za komunalni prispevek, za ureditev ceste pa smo podpisali dogovor, da se občina Mirna Peč poveže z občino Mokronog - Trebelno in zavodom za gozdove in da ureditev ceste izvedemo do 1. novembra 2014.« 

Deli s prijatelji