POENOSTAVTIVE

Vlada in sindikati prihodnji mesec o napovedanih spremembah zakona o sistemu plač

Objavljeno 27. junij 2013 22.46 | Posodobljeno 27. junij 2013 22.46 | Piše: STA, A. L.

Pri ustreznejši ureditvi dodatka za čas stalne pripravljenosti naj bi vlada višino dodatka na domu znižala z 20 na 10 odstotkov, dodatek za čas pripravljenosti na delo v drugem kraju pa povišala z 20 na 50 odstotkov.

LJUBLJANA – Vlada in sindikati so danes govorili zlasti o potnih stroških in plačilu za pripravljenost na delo. Vlada bo pri potnih stroških predlagala poenostavitev sistema, izhajajoč tudi iz sporazuma s policisti, sindikatom pa posredovala še predloge sprememb zakona o sistemu plač. Do teh se bodo sindikati opredeljevali na sestanku, ki bo predvidoma julija.

Pripravljenost plačati, kot se plačuje dežurstvo?

Vodja konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj je po koncu sestanka pojasnil, da je bil največji del razprave namenjen plačilu za pripravljenost na delo, ki je del sporazuma z vlado in Sindikatom policistov Slovenije (SPS). Po Štrukljevih besedah je tako minister za notranje zadeve in javno upravo Gregor Virant danes slišal številna opozorila tudi drugih delov javnega sektorja, da so pri njih razmere podobne. Ob tem je kot osnovno stališče sindikatov izpostavil, da je pripravljenost posameznika na delo zunaj svojega doma delo, ki ga je treba plačati tako, kot se plačuje dežurstvo. Vlada bo po njegovih besedah to vprašanje proučila.

Julija nov sestanek

Sindikalna stran se je danes z vladno dogovorila tudi, da ji bo posredovala spremembe, ki se napovedujejo z zakonom o sistemu plač v javnem sektorju. Kot je pojasnil Štrukelj, gre za napredovanja, delovno uspešnost in realizacijo določbe ustavnega sodišča, ki zavezuje k drugačni določitvi kvoruma za sklepanje in spreminjanje kolektivne pogodbe. Sindikati se do predlogov danes niso želeli opredeljevati in bodo počakali do prihodnjega sestanka, ki bo predvidoma v prvi polovici julija.

Poenostavitev ali znižanje sredstev?

Virant je po sestanku povedal, da so se s sindikati dogovorili tudi o nadaljnjem delu pri odpravi anomalij plačnega sistema. Na podlagi gradiv, ki jih bodo glede načrtovanih sprememb posredovali sindikatom, bodo na julijskem sestanku opravili splošno razpravo, do konca avgusta pa pripravili člene potrebnih zakonskih sprememb. Ministrstvo bo vladi v nekaj dneh posredovalo tudi predlog spremembe kolektivne pogodbe na področju povračil stroškov prevoza na delo in z dela. Kot je poudaril Virant, ne bo šlo za zniževanje obsega za to namenjenih sredstev, temveč za poenostavitev sistema. Po njegovih besedah je namreč ta zdaj zelo zapleten, saj se kombinira povračilo cene javnega prevoza s kilometrino. Namesto tega bo predlagal enostaven sistem kilometrine.

Kot je razvidno iz trenutnih gradiv, se sicer pri potnih stroških ne upošteva le konec maja sklenjeni sporazum s SPS, temveč tudi mnenje komisije za razlago kolektivne pogodbe za negospodarske dejavnosti, da je veljavna ureditev neustrezna, ker javne uslužbence postavlja v neenak položaj.

Pri spremembah zakona o sistemu plač pa si vladna stran po Virantovih besedah želi predvsem spremembe v smeri večje fleksibilnosti plačnega sistema v javnem sektorju. Osnovno izhodišče načrtovanih sprememb bi sicer bilo, da plačni sistem ostane enoten, bistvene spremembe pa bi se nanašale na določitev osnovne plače, vključno z napredovanjem, ter na ureditev delovne uspešnosti, je še navedeno v trenutnih gradivih.

Pri ustreznejši ureditvi dodatka za čas stalne pripravljenosti naj bi vlada višino dodatka na domu znižala z 20 na 10 odstotkov, dodatek za čas pripravljenosti na delo v drugem kraju pa povišala z 20 na 50 odstotkov. Pod tema predpostavkama naj bi prihranek znašal okoli 4,7 milijona evrov letno.

Odprti vprašanji sicer ostajata še predlog rebalansa proračuna in zniževanje nadomestila za brezposelnost, o čemer pa bodo socialni partnerji razpravljali na petkovi seji ekonomsko-socialnega sveta.

Deli s prijatelji