POGOJI

Vlada prilagaja pogoje za pomoč podjetjem v težavah

Objavljeno 06. junij 2013 19.09 | Posodobljeno 06. junij 2013 19.09 | Piše: STA, A. L.

Vladi se zdi primerno, da se družbam, ki zaidejo v težave, imajo pa perspektivo za preživetje, omogoči državna pomoč.

Minister Stanko Stepišnik.

LJUBLJANA – Vlada je na današnji seji sprejela predlog novele zakona o pomoči za reševanje in prestrukturiranje gospodarskih družb v težavah, s katero se pogoji za dodelitev državne pomoči družbam v težavah prilagajajo njihovemu dejanskemu ekonomskemu položaju. Odobrila je tudi pomoč družbama MLM (Mariborska livarna Maribor) in Iles Idrija.

Umaknjeno zavarovanje

Z novelo zakona se bodo odpravile omejitve, da morajo biti poroštva in krediti kot obliki državne pomoči ustrezno zavarovani s primernim zavarovanjem. Do državne pomoči so namreč upravičene družbe, ki brez državne pomoči niso sposobne samostojno preživeti na trgu, torej tudi ne morejo izpolniti zakonske zahteve po kakovostnem zavarovanju – tako odpravo te omejitve pojasnjujejo na gospodarskem ministrstvu.

Če bi bil nad prejemnico državne pomoči začet postopek zaradi insolventnosti, se bo terjatvam z naslova državne pomoči zagotovila prednost pri poplačilu. Takšen status jim je treba zagotoviti, ker so te terjatve po svoji naravi povratna sredstva in jih ni mogoče kakovostno zavarovati.

Perspektiva pogoj za državno pomoč

Vlada ugotavlja, da se položaj podjetij, ki so se jim zaradi kreditnega krča še zaostrili pogoji za pridobitev kreditnih virov za financiranje investicij in obratnega kapitala, poslabšuje. Kapitalska struktura v podjetjih in obremenitev premoženja ne omogočata financiranja tekočih poslov niti razvojnih naložb podjetij. Zato se zdi vladi primerno, da se družbam, ki zaidejo v težave, imajo pa perspektivo za preživetje, omogoči državna pomoč.

S predlaganimi spremembami zakona si želi vlada zagotoviti večje možnosti učinkovitega in realnega prestrukturiranja podjetij v težavah ter izboljšati možnosti za ohranitev gospodarskih subjektov, delovnih mest in omogočiti razmere za stabilnejše delovanje slovenskega gospodarskega sistema.

Poroštvo za MLM

Minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Stanko Stepišnik je na novinarski konferenci po seji vlade povedal, da je vlada danes v skladu z zakonom o pomoči za reševanje in prestrukturiranje podjetij v težavah odobrila MLM poroštvo za 5,1 milijona evrov posojila in sprejela sklep o pomoči podjetju Iles Idrija v obliki 600.000 evrov kratkoročnega posojila.

Dodal je, da poskušajo sistemsko shemo za pomoč dobrim podjetjem, ko gre za reševanje likvidnostnega stanja in kapitalske ustreznosti, da se podjetje usposobi na daljši rok, uvesti tudi takrat, ko gre za pomoč podjetjem v težavah. Če podjetju pomagaš samo pri likvidnosti, ga namreč čez nekaj mesecev dobiš ponovno nazaj, saj nima kapitalske ustreznosti, je dejal.

Najprej lastniki

Glede morebitne pomoči zagorski družbi Svea je Stepišnik dejal, da bi morali pripravljenost za rešitev družbe najprej pokazati lastniki. Ti imajo dovolj denarja za izdajo jamstva za 1,5 milijona evrov kratkoročnega posojila pri bankah, a tega ne storijo, je bil kritičen.

Stepišnik je ponovil, da morajo finančno stanje podjetij v prvi vrsti reševati lastniki, v drugem koraku lahko to storijo banke s konverzijo terjatev in zagotovitvijo likvidnosti, šele v tretjem koraku pa lahko vstopi država.

»Če lastniki verjamejo v reševanje podjetja, naj to storijo sami, če ne verjamejo, pa tudi država ne bo pomagala,« je dejal. Kot je pribil, mora država kot dober gospodar poskrbeti, da ne daje denarja tja, kjer lastniki niso prepričani o rešitvi podjetja.

Aha Mura nima pravice

Podobno je pri Aha Muri, ki ji je država že pomagala in zdaj pet let nima več možnosti za dodatno pomoč. Država lahko Aha Muri pomaga le prek komercialnih bank z nekim poroštvom, a tudi tu so lastniki tisti, ki morajo nekaj storiti, je dejal Stepišnik.

Deli s prijatelji