POGLED NAZAJ

Vlada padla zaradi »alergije na SKD«

Objavljeno 16. maj 2015 09.53 | Posodobljeno 16. maj 2015 09.53 | Piše: STA, T. L.

Tako je prepričan Lojze Peterle, prvi mandatar na prvih demokratičnih volitvah v Sloveniji.

Evropski poslanec Lojze Peterle.

LJUBLJANA – Pred 25 leti je v takratni slovenski skupščini prisegla prva demokratično izvoljena vlada. To so po volitvah, ki so bile dober mesec prej, oblikovale takratne stranke Demokratične opozicije Slovenije (Demos), vodil pa jo je takratni predsednik SKD Lojze Peterle.

Na prvih demokratičnih volitvah v Sloveniji aprila 1990 je namreč zmagala koalicija Demos, ki ji je tako pripadla tudi pravica do mandatarja. To je kot predsednik stranke, ki je med strankami koalicije dobila največ glasov, postal predsednik SKD Lojze Peterle. Ta se je bil funkciji sprva sicer pripravljen odpovedati v korist predsednika Demosa in predsednika takratnega SDSS Jožeta Pučnika, a je ta ponudbo po premisleku zavrnil.

Peterletova vlada je imela 27 ministrov in ministric, v njej pa so bili SKD, SDSS, SDZ, SLS, Slovenska obrtniška stranka in Zeleni Slovenije. V slabih dveh letih, kolikor je bila na oblasti, je tudi ob delnem sodelovanju opozicije sprejela nekatere ključne dokumente, ki so bili potrebni za izpeljavo slovenske osamosvojitve ter nastanek in uveljavitev slovenske države.

Tudi zato je Peterle aprila v intervjuju za STA njegovo vlado ocenil kot najuspešnejšo vlado do zdaj. »Pripravili smo vse operativno za razglasitev samostojne države, dobili vojno, uvedli denar, izpeljali reforme in dosegli mednarodno priznanje,« je dejal.

Ključni razlog za razpad vlade je bilo po oceni Peterleta vprašanje, na kakšen način izpeljati privatizacijo, ter »alergija na SKD«, ki se je med nekaterimi strankami v vladi po njegovih besedah začela relativno kmalu. Mandat Peterletove vlade se je končal z imenovanjem vlade Janeza Drnovška 14. maja 1992.

Deli s prijatelji