PROTI ACTI

Vlada na grožnje o napadu (še) ne odgovarja

Objavljeno 31. januar 2012 12.57 | Posodobljeno 31. januar 2012 12.57 | Piše: T. L.

Hekerji grozijo z napadom na vladne spletne strani, umik podpisa zahtevajo tudi ogorčeni glasbeni ustvarjalci.

Slovenija pod drobnogledom gibanja Anonymous.

LJUBLJANA – Posledice v tajnosti podpisanega sporazuma Acta – v imenu vseh slovenskih državljanov in državljank ga je v japonskem Tokiu podpisala veleposlanica Helena Drnovšek Zorko, sestra Janeza Drnovška –  bo občutila tudi slovenska vlada. Aktivisti, zbrani v gibanju Anonymous, so namreč z napadom na vladne spletne strani in javno objavo dokumentov ter elektronskih naslovov zagrozili slovenskim oblastem.

»Spodbujamo vse, ki verjamejo v svobodo, da podprejo naše brate in sestre v Sloveniji in se pridružijo naši akciji. Širite novice in zavest o anti-ACTA gibanju. Glavna prioriteta akcije je pridobiti in širiti čim več tajnih vladnih podatkov, med drugim tudi e-maile in dokumente. V primeru, da se slovenski parlament ne bo odločil za odločen NE temu sporazumu, bomo napadli vladne spletne strani in v javnost spravili vse podatke ter e-maile. Pokazali bomo slovenski vladi, da ne more cenzurirati svojih ljudi. In slovenski vladi: to je zadnja možnost, da zavrnete ACTO, ali pa se boste morali soočiti s posledicami.« 

V sklopi operacij proti Acti pa bo 4. februarja na Kongresnem trgu v Ljubljani in Trgu Leona Štuklja v Mariboru potekal protestni shod. Z vprašanji o odzivu in ukrepih pristojnih na vladi ob napovedani grožnji smo se obrnili na vladni urad za komuniciranje, njihove odgovore pa še pričakujemo.

Anonymous obtožuje Zalarja, MZZ v bran veleposlanici

Medtem ko Anonymous Aleša Zalarja, še aktualnega ministra za pravosodje, obtožuje, da je Acto uporabil za lastne komercialne potrebe, si vroč kostanj odgovornosti podajajo tudi vladne službe: tako so pojasnilo o vlogi zunanjega ministrstva in predvsem slovenskega veleposlaništva v Tokiu pri podpisu t. i. sporazuma Acta objavili na spletni strani zunanjega ministrstva. »Za celovitejše razumevanje vloge MZZ naj pojasnimo, da zunanje ministrstvo in njegovo veleposlaništvo v Tokiu nimata pristojnosti za spremljanje tematike, ki jo sporazum obravnava in tako ni sodelovalo pri njegovem usklajevanju in sprejemanju.«

Postavili so se v bran veleposanici na Japonskem: »Veleposlanica je sporazum podpisala v skladu z navodilom in s pooblastilom Vlade RS po predlogu Ministrstva za gospodarstvo kot uradna predstavnica Republike Slovenije na Japonskem in ne na svojo roko, kot je moč razbrati iz nekaterih obtožb na spletnih portalih. Tudi sicer se večkrat zgodi, da mednarodne pogodbe podpisujejo po pooblastilu Vlade RS najvišji slovenski diplomatski predstavniki, pooblaščeni v tujih državah, pri čemer pa predlog za podpis poda ministrstvo, ki je pristojno za pogajanja oz. za vsebino posamezne mednarodne pogodbe.« 

Glasbeniki podpirajo Musarjevo

Umik podpisa Republike Slovenije sporazuma Acta pa zahtevajo tudi Slovenski avtorji zbrani v SUGU (Slovenska unija glasbenih ustvarjalcev), je v imenu unije sporočil Zoran Predin. Ti podpirajo prizadevanja informacijske pooblaščenke Nataše Pirc Musar v protestu proti podpisu spornega sporazuma Acta, »ki so ga brez naše vednosti tudi v našem imenu podpisali nepooblaščeni predstavniki Slovenije«.

Acta ustavlja razvoj interneta

Kot pravijo, gre pri Acti za kršenje človekovih pravic, »ki ga neupravičeno in nepooblaščeno v našem imenu izvajajo založniki in založbe«, saj, kot opozarjajo, sporazum resničnim avtorjem ne bo prinesel večje materialne koristi, bo pa ustavil možnost, da z razvojem interneta glasbeniki svoje aktivnosti urejajo sami, brez posredovanja drugih.  »Z razvojem interneta bi lahko avtorji končno sami tržili svojo glasbo in se dogovarjali o ceni s svojo publiko, kar bi čez noč ustavilo kakršno koli piratstvo.« Če bo Acta sprejeta, »to pomeni smrt za novo in neodvisno avtorsko ustvarjalnost«, so prepričani.

 

Deli s prijatelji