VRTNE GREDICE

V vrtcu tudi res vrtičkajo

Objavljeno 07. junij 2015 16.14 | Posodobljeno 06. junij 2015 21.16 | Piše: Boštjan Fon

Leške vzgojiteljice so uredile vrtne grede, na katerih najmlajši skrbijo za zeli in jih spoznavajo.

Otročad se uči in zabava z naravo in njeno ponudbo zdravilnih zelišč. Foto: Boštjan Fon

Pred tremi leti je dala vzgojiteljica skupine Želve v vrtcu Lesce Branka Slapar ob podpori vodje enote Anete Varl pobudo za vzpostavitev sistema vrtnih gred v zavarovanem predelu vrtca. »K sreči imamo za naše otroke dovolj prostora za igro in učenje, torej smo ga lahko nekaj namenili tudi za delo, kjer bi spoznali, kako se pridelujejo zdravilna zelišča in zelenjava,« je uvodoma dejala Slaparjeva: »Prvo leto sem podajala znanje o zeliščih in pridelovanju zelenjave ter predelavi sodelavkam, naslednje leto pa smo začele postavljati gredice in sejati.« Vzgojiteljica se je v preteklosti srečevala s starejšimi in zato pojasni: »Čeprav sem neke vrste mestno dekle, sem se navezovala na starejše in od njih prevzemala znanje o zeliščih, potem še o gobarjenju in nato vrtnarjenju. Iskala sem stik z naravo in njenimi dobrinami, ki so danes prevečkrat pozabljene ali spregledane.«

Sadili in sejali

Pred dvema letoma so vzgojiteljice pripravile podroben načrt postavitve gredic ter jih skupaj z otroki zasadile in posejale. Simbolično so se poimenovale Bele čarovnice, po devins-guérisseurs, posebnih damah iz Francije, ki so imele polno znanja o zdravilstvu, pisno in ustno preneseno iz roda v rod: »No, pred par sto leti so jih zaradi tega nekaj tudi zažgali na grmadi, a znanja, ki pomaga ljudem, jim niso mogli odvzeti. Pri nas, v naših krajih, se pozna naziv modra žena, najbolj znana je teta Pehta, zeliščarica iz pripovedi o Kekcu.« Lani so se Bele čarovnice iz leškega vrtca s projektom Vrtovi udeležile sejma Altermed s temo Zeliščni vrt skozi zeliščarski vrtnarski dnevnik. S svojim pristopom ter inovativno motivacijo do otroškega sodelovanja v projektu so prejele priznanje za najboljšo temo v kategoriji predšolska vzgoja. Za njih je bilo priznanje hkrati potrditev, da so s svojo idejo na pravi poti, zato so še izpopolnile načrte.

»Otroci so s pomočjo vzgojiteljic pripravili zemljo, sadike pa smo začeli vzgajati že pozimi, saj smo od prejšnjega leta shranili seme. Proces kaljenja se je dogajal v igralnicah, s tem so otroci lahko vsakodnevno opazovali rast sadik, ki so bile namenjene poznejši saditvi. Povečali smo gredice na zunanjem delu vrtca, potrudil se je naš hišnik Brane Hrovat, ki je po poklicu mizar. Lani smo morali zaradi prenove vrtca gredice seliti na drugo lokacijo, letos pa so se vrnile na svoje mesto.« Vzgojiteljica Branka je lani poleti, ko je bil vrtec zaradi prenove zaprt, skrbela za gredice in rastje v njih, prav tako jo bo letošnje poletje čakalo delo zunaj delovnega časa: »Res gre veliko mojega prostega časa za delo na gredicah, hkrati pa grem po meni poznanih krajih v naravi, kjer nabiram zdravilna zelišča za čaje, ki na naših gredicah ne morejo zrasti.«

Ob četrtkih tržnica

Lani je bila na gredicah odprta učilnica, sušili in pripravljali so zelišča in zdravilne zvarke, otroci so se ob tem učili: »Ob delu na gredicah in s pridelkom doživljajo in spoznavajo živo naravo v vseh letnih časih v vsej njeni raznolikosti, hkrati spoznavajo pomen zelišč za prehrano in zdravje. Negujejo jih in jim posvečajo skrb, hkrati pridobivajo izkušnje, kako sami in drugi vplivajo na naravo in kako lahko dejavno prispevajo k varovanju in ohranjanju naravnega okolja,« povzame Slaparjeva in pokaže še eno priznanje, tokrat z letošnjega sejma Altermed. Vrtec Lesce je bil zopet prvi, tokrat s temo Otrok in zemlja, sadovi narave. »Ob obnovitvi programa Ekozastava, ki visi tudi pred našim vrtcem, smo osvojili vse možne točke, hkrati pa smo postali edini vrtec v Sloveniji, ki ima poleg najvišje doseženih ekoloških standardov še dodatek podajanja znanja na prostovoljni bazi. Vzogojiteljice Bele čarovnice otrokom podarjamo svoje znanje in svoj čas, saj za to delo nismo nič plačane, tudi prostih ur se nam ne vpisuje. Vendar je po drugi strani zadovoljstvo ob sodelovanju z otroki, ki ob delu na gredicah spoznajo, da je narava del nas in mi del nje ter da lahko z umnim delom ter znanjem iz preteklosti ponudijo sebi in svojim bližnjim kakovostno pridelano hrano z vrta in zdravilna zelišča, ki jim lajšajo marsikatero duševno ali telesno tegobo.«

Ob koncu nam Branka Slapar poda povabilo za poletne mesece: »Vsak četrtek bo v letni kuhinji, ki je postavljena ob naših gredicah za starše in otroke, tudi za kakšne, ki niso naši oziroma ne obiskujejo našega vrtca, postavljena tržnica, na kateri bodo obiskovalci deležni zelenjave, posušenih čajev, svežih zelišč, zdravilnih maž ter sirupov. Vsak si bo lahko izbral kaj koristnega zase, hkrati mu bomo ponudili tudi naše znanje, ki ga bo lahko s pridom uporabil na domačem vrtu.«

Deli s prijatelji