REVIZIJA

V proračunu napačno izkazovali prejemke in izdatke

Objavljeno 26. september 2013 12.32 | Posodobljeno 26. september 2013 12.32 | Piše: STA, T. L.

Računsko sodišče je o predlogu splošnega dela zaključnega računa za leto 2012 izreklo mnenje s pridržkom.

Parlament bodo med počitnicami obnovili.

LJUBLJANA – Računsko sodišče je o predlogu splošnega dela zaključnega računa lanskega državnega proračuna in o pravilnosti izvršitve tega proračuna izreklo mnenji s pridržkom, ker so bile ugotovljene napake pri izkazovanju prejemkov in izdatkov oziroma neskladja s predpisi. Sodišče je zahtevalo predložitev odzivnih poročil in podalo nekaj priporočil.

Računsko sodišče je o predlogu splošnega dela zaključnega računa za leto 2012 izreklo mnenje s pridržkom, ker so bile ugotovljene napake pri izkazovanju prejemkov in izdatkov, so zapisali v danes objavljenem revizijskem poročilu.

Ob tem je računsko sodišče izreklo številna opozorila, ki pa niso vplivala na mnenje. Tako je opozorilo na razporejanje sredstev med prehodnimi davčnimi podračuni. Lani je bilo na prehodni davčni podračun države nakazano premalo sredstev, prihodki bi bili po mnenju revizorjev večji, če ne bi bilo napačnih razporejanj sredstev med podračuni.

Težave z regresom

Sodišče je opozorilo na izplačilo regresa za letni dopust javnim uslužbencem in funkcionarjem. Če bi bil regres izplačan skladno z dogovorom o ukrepih na področju plač in drugih prejemkov v javnem sektorju za leti 2011 in 2012, bi bili odhodki v bilanci prihodkov in odhodkov večji.

Računsko sodišče je opozorilo tudi na izplačilo tretje četrtine odprave plačnih nesorazmerij – če bi bila ta izplačana v skladu s kolektivno pogodbo za javni sektor, bi bili odhodki v bilanci prihodkov in odhodkov večji – in na prenos plačila obveznosti proračuna v prihodnja leta – plačilo obveznosti do Slovenskih železnic se je preneslo iz let 2012 do 2016 v leta 2014 do 2023.

Računsko sodišče je mnenje s pridržkom o pravilnosti izvršitve tega proračuna izreklo zaradi ugotovljenih neskladij s predpisi. Ta se nanašajo na zaposlovanje, plače in druge osebne prejemke, prevzemanje in plačevanje obveznosti iz proračuna, oddajo javnih naročil in sklepanje javno-zasebnih partnerstev in dodeljevanje transferjev.

Računsko sodišče je zahtevalo predložitev odzivnih poročil, ker vlada in vladni proračunski uporabniki med izvajanjem revizije niso odpravili vseh napak in nepravilnosti, so še zapisali revizorji.

Deli s prijatelji