SKVOTERJI

V nikogaršnji baraki študirajo življenje

Objavljeno 22. april 2012 17.21 | Posodobljeno 22. april 2012 17.21 | Piše: Špela Ankele
Ključne besede: Kranj skvoter

Kranjski skvoterji v baraki opuščenega diskonta urejajo prostor za alternativne ustvarjalce.

Stene krasijo številne risbe in grafiti. Foto: Špela Ankele

KRANJ – Nemirna alternativna kultura, ki je bila pred dobrim letom izgnana iz Izbruhovega kulturnega bazena na Savskem otoku, je v Prešernovem mestu našla novo zatočišče. Duh kranjskih alternativcev se je v zadnjih mesecih naselil v zapuščeno barako blizu železniške postaje. Dobrodošli v skvot Transtation.

»Sanje kapitalistov so naša nočna mora«

Nikogaršnjo barako, v kateri je bil pred kakšnim desetletjem diskont, kranjski alternativci zdaj obujajo z grafiti, s kipi in podobnimi pritiklinami. Številne iskrive misli na stenah obiskovalcu ob vstopu v skvot v možgane zarišejo tudi tole sporočilo: »Sanje kapitalistov so naša nočna mora.«

Od klavnice do zimskega bazena

Slavko Manfreda, 53-letni Kranjčan, dobro pozna alternativno sceno v gorenjski metropoli: »Okoli leta 1975 smo v kleti vrtca Janina uredili mladinski klub, manjši klubi so tisti čas delovali tudi na Zlatem Polju, na Hujah in v Stražišču. Prirejali smo mladinske plese, koncerte, gostili likovne umetnike in bili povezani s pobratenimi mesti po Jugi in v tujini. Okrog leta 1980 je bil ustanovljen Klub ljubiteljev glasbe (KLG), ki je postal eden najmočnejših glasbenih klubov v Jugoslaviji in je v Kranj pripeljal številne domače in tuje glasbenike. Po nekaj letih je zamrl, s kolegom sva ga poskušala obuditi, a ni šlo. V zapuščeni klavnici pod Pungartom je potem nastal prvi kranjski skvot Klavnica, ki se je hitro preselil v zimski bazen na Savskem otoku. Tam je alternativna kultura bivala deset let.«

Sem so prišli 18. junija lani, od oktobra pa potekajo tudi različni programi. Nastajajo rampa za rolkarje, glasbeni studio, atelje, prostor za vaje in že solidno urejeni osrednji prireditveni prostor z odrom, lučmi in ozvočenjem. »Tu bo prostor za vse, ki bi radi ustvarjali. Delali bi lahko dekoracije za prireditve, se ukvarjali s tekstilom, sitotiskom, kiparstvom, z reciklirano umetnostjo in z vsem drugim, za kar v Kranju ni primernega prostora,« pravi gonilna sila tega ustvarjalnega kotička. Kdo bo vodil delavnice, študentje? »Hja, saj smo študentje. Nekateri smo sicer bolj malo na faksu. Raje tukaj študiramo življenje.«

Ko so odkrili barako, jih je čakalo nemalo ovir

»Zdaj smo spor s sosedi, ki jih je motil hrup, že zgladili. Dogovorili smo se, da je opolnoči mir, in tega se največkrat držimo. Tudi policisti nas letos ne obiskujejo več tako pogosto,« je pojasnil eden od skvoterjev. Drugi pa je dodal, da so jim ukradli že dva manjša agregata, pobrali pijačo, kitaro in pripomočke za ogrevanje.

Stanovalki, prva starejša in druga mlajša, pravita, da njuni imeni nista pomembni

Ker se ni dobro hvaliti po časopisih, da živiš na tako nenavadnem kraju, poleg tega pa kranjski alternativci menijo, da je bolje ostati v zmerni tišini, dokler baraka tudi uradno ne postane njihov dom. To se lahko zgodi že ta mesec, ko bo občina v zemljiško knjigo vpisana kot lastnica barake in bi jo lahko namenila alternativni kulturi. Stene krasijo številne risbe 
in grafiti.

Deli s prijatelji