IZTERJAVA

V Elanu prepričani, da njihov obstoj ni ogrožen

Objavljeno 22. september 2012 11.06 | Posodobljeno 22. september 2012 11.06 | Piše: P. J., STA

Evropska komisija od slovenskih oblasti zahteva izterjavo 10 milijonov evrov nezakonito pridobljene državne pomoči.

BEGUNJE NA GORENJSKEM – Čeprav je Evropska komisija že v sredo sporočila, da od slovenskih oblasti zahteva izterjavo 10 milijonov evrov nezakonite državne pomoči begunjskemu Elanu, v podjetju odločbe uradno še vedno niso prejeli. Po prvi seznanitvi z vsebino pa v Elanu menijo, da odločba ne ogroža poslovanja podjetja.

Država mora izterjati denar

Kot so sporočili iz Elana, uradno določbe Evropske komisije še niso prejeli, so se pa seznanili z njeno vsebino. »Odločbo bomo s strokovnimi službami podrobno proučili, analizirali možne ukrepe, ki jih kot Elan lahko sprejmemo, in se v predpisanih rokih tudi opredelili do nadaljnjih aktivnosti,« so zapisali. Po prvi seznanitvi z vsebino odločbe pa so v Elanu mnenja, da odločba ne ogroža poslovanja podjetja.

Slovenska država, ki se s tovrstnim primerom še ni ukvarjala, ima sicer dva meseca časa, da komisijo obvesti, kako bo izterjala denar od Elana, običajno pa je pri tovrstnih sodbah Evropske komisije vrnitev nedovoljene denarne pomoči treba izterjati v štirih mesecih. Elan se lahko na odločitev Evropske komisije pritoži na sodišče v Luksemburgu, vendar to ne zadrži izterjave.

Še vedno iščejo strateškega partnerja

Družba se kljub večkratnim dokapitalizacijam še vedno bori za izboljšanje svojega poslovanja. Lani je krovna družba ustvarila 60,7 milijona evrov prihodkov in 86.000 evrov dobička. Celotna skupina Elan pa je ob 90 milijonih evrov prihodkov zabeležila dober milijon evrov izgube.

Državni lastnik Elana, Posebna družba za podjetniško svetovanje za Elan, že več kot leto dni išče strateškega partnerja. Pogajanja so zaradi čakanja na odločitev Evropske komisije začasno zamrznili, zdaj pa naj bi se prodaja nadaljevala.

Poleg povračila 10 milijonov evrov nedovoljene kapitalske injekcije skupaj z obrestmi, bi lahko Elan v prihodnjih letih dodatno finančno obremenilo še večmilijonsko plačilo menedžerskih nagrad, če bo nekdanja poslovodska ekipa Uroša Koržeta uspešna pri svojih tožbah.

Elanu pa ne bo treba vrniti 10 milijonov, ki jih je država vložila v dokapitalizaciji leta 2007, saj je Evropska komisija presodila, da ni šlo za nedovoljeno pomoč, kakor velja za drugo 10-milijonsko dokapitalizacijo iz leta 2008, s katero je država Elanu po ugotovitvah komisije zagotovila boljše razmere, kot jih je imela konkurenca.

Deli s prijatelji