BREZ DOGOVORA

»Ukrepi so naravna katastrofa, ki jo je treba preživeti«

Objavljeno 23. oktober 2014 19.45 | Posodobljeno 23. oktober 2014 19.49 | Piše: STA, A. K.

Sindikati ne sprejemajo trenutnih predlogov vlade, pisni odgovor pa bodo pripravili do prihodnjega tedna.

LJUBLJANA – Minister za javno upravo in glavni vladni pogajalec Boris Koprivnikar je sindikatom predstavil pogajalska izhodišča, ki jih je vlada sprejela v sredo. Koprivnikar, je pričakoval negativne odzive sindikatov. Dogovorili so se, da bodo sindikati pripravili protipredlog, vlada pa bo priskrbela vsa dodatna pojasnila. Za ukrepe, ki jih sindikati ne sprejemajo, vlada pričakuje »dodatne ukrepe z druge strani«, je dodal minister.

»Občutek ni dober, ker se zdi, kot da so ti ukrepi naravna katastrofa, ki si je ne moreš izbrati in jo je treba preprosto preživeti. To se mi ni zdel najboljši način za to, da bi se konstruktivno lotili pogajanj,« je bil jasen vodja konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj.

Niže ne morejo iti

Po njegovih besedah so danes vlado opozorili, da ne morejo iti niže od zadnjega predloga, ki jim ga je ponudila še prejšnja vlada in ki v plače dodatno ne posega. Vsi trenutno predlagani ukrepi pa zanje niso sprejemljivi. V odgovoru, ki ga bodo pripravili do prihodnjega tedna, bo verjetno ostala tudi zahteva po sprostitvi napredovanj, je pristavil Štrukelj.

Vladna stran sicer danes ni pojasnjevala posameznih podrobnosti predloga, je dejal Štrukelj. Tako še vedno ni jasno, za kolikšen odstotek bi vlada po novem želela dodatno zmanjševati število javnih uslužbencev na letni ravni (trenutno je v veljavi en odstotek).

Ne vedo, kaj bo z ukrepi

Ob tem je Štrukelj izpostavil, da je vlada med ukrepe za prihodnje leto zapisala tudi številne elemente, ki jih v njenem pogajalskem izhodišču ni, denimo odpravo dodatnega pokojninskega zavarovanja za policiste ter dvig normativov v vzgoji in izobraževanju. Tako sindikati ne vedo, kaj bo s temi ukrepi, in pričakujejo Koprivnikarjeva pojasnila prihodnji teden.

Da je sestanek pokazal na še nekatera odprta vprašanja in dileme, je dejal tudi vodja pogajalske skupine dela sindikatov javnega sektorja Drago Ščernjavič, ki z današnjimi vladnimi odgovori prav tako ni najbolj zadovoljen. Kot je povedal, jih zanima, zakaj »smo bolj pravoverni, kot od nas zahteva tujina«, in je predvideni primanjkljaj za leto 2015 pri 2,8 odstotka BDP, če Evropska komisija zahteva tri odstotke.

Nadaljevanje pogajanj z vlado je predvideno za sredo popoldne, sindikati pa se bodo pred tem sestali še posebej. Štrukelj pričakuje oblikovanje skupnega odgovora oziroma protipredloga na vladna izhodišča. 

Deli s prijatelji