UPOR

Ukinitve urgence ne bodo mirno požrli

Objavljeno 11. februar 2015 20.44 | Posodobljeno 09. februar 2015 20.54 | Piše: Primož Hieng

Do konca meseca zbirajo podpise proti ukinitvi 24-urne nujne medicinske pomoči.

Kamniški župan Marjan Šarec je upravičeno zaskrbljen. Foto: Primož Hieng

KAMNIK – Z napovedano reorganizacijo urgentne službe, ki jo napoveduje ministrstvo za zdravje, naj bi na Kamniškem in Komendskem ostali brez 24-urne nujne medicinske pomoči, in to na območju dveh občin, kjer živi 37.000 prebivalcev. Temu so se v obeh občinah, prav tako tudi v Zdravstvenem domu dr. Julija Polca Kamnik, uprli in ministrici za zdravje Milojki Kolar Celarc napisali ostro pismo. »Napovedani ukrep reorganizacije urgentne službe nas je močno negativno presenetil,« so v pismu uvodoma zapisali trije podpisniki, župan Občine Kamnik Marjan Šarec, župan Občine Komenda Stanislav Poglajen in direktor kamniškega zdravstvenega doma dr. Sašo Rebolj.

V pismu lahko še preberemo: »Zavedati se je treba, da številke ne govorijo v korist tovrstnim ukrepom, kajti kamniška urgentna služba na leto oskrbi 10.000 pacientov, opravi več kot 1000 intervencij na terenu in 1400 nujnih reševalnih prevozov. Trenutno za paciente na našem območju skrbi urgentna ekipa z zdravnikom 24 ur na dan, vse dni v letu, služba nujne medicinske pomoči pa deluje ločeno od splošnih in družinskih ambulant. Prav tako se je treba zavedati, da je občina Kamnik hribovita in so njeni kraji precej oddaljeni od središča. Površina občin Kamnik in Komenda merita skoraj 300 kvadratnih kilometrov, skupaj imata več kot 500 kilometrov lokalnih cest, od tega dve tretjini na hribovitem območju, do Motnika je, denimo, skoraj 30 kilometrov in težko si je predstavljati, da za tovrstne kraje ta sprememba ne bi povzročila težav. Daleč od tega. Prepričani smo, da ta ukrep lahko koga stane celo življenje.«

Podpisniki še opozarjajo, naj člani strokovne skupine, ki pripravlja tovrstno reorganizacijo, pojasnijo, zakaj so Domžale upravičene do tovrstnega centra, čeprav je Ljubljana zelo blizu, Kamnik in Komenda pa ne. Dodajajo: »Če bi že hoteli prebivalstvu omogočiti nemoteno ustrezno, predvsem pa z ustavo Republike Slovenije zagotovljeno zdravstveno oskrbo, bi bilo kvečjemu sprejemljivo, da je tak center v Kamniku.«

Ne bodo požrli še te ukinitve

Kamniška občina je v zadnjih štirih letih izgubila skoraj vse pomembne državne institucije, ukinjeni sta bili geodetska in davčna uprava, policija pa ima uvedeno dežurstvo po peti uri popoldne. »Če smo vse te ukinitve še nekako požrli, ukinitve nujne medicinske pomoči v obliki, kakršno poznamo, nikakor ne moremo in ne bomo,« poudarjajo Šarec, Poglajen in Rebolj. »Tukaj gre za življenja in nujna medicinska pomoč je vitalnega pomena za vsako občanko in občana občin Kamnik in Komenda, saj se lahko vsak med nami v vsakem trenutku znajde pred mejo, ki nas loči od življenja in smrti. Morebitne trajne posledice ali celo smrt bodo neizbrisni madež na življenju članov delovne skupine, ki pripravljajo ta dokument.«

Vsi trije podpisniki, ki zastopajo 37.000 občank in občanov (zlasti ranljive skupine, ki nimajo denarja, da bi ležali po zasebnih bolnišnicah), ministrico za zdravje še pozivajo, naj dobro premisli, ali bodo prestopili to mejo, ki so se ji nevarno približali, ali bodo končno upoštevali tiste, ki so jih izvolili na položaje, na katerih so.

Na Občini Kamnik so se odločili vložiti peticijo proti ukinitvi izvajanja nujne medicinske pomoči v Zdravstvenem domu dr. Julija Polca Kamnik. »Zato pozivamo vse občanke in občane, da se s podpisom peticije, ki jo bomo posredovali delovni skupini, pridružite ustaviti nespametno odločitev ministrstva za zdravje,« pravijo na kamniški občini. »Podpis je možen vsak delovni dan med 7. in 17. uro v preddverju občinske stavbe in na urgentnem bloku ter v avli Zdravstvenega doma dr. Julija Polca Kamnik med 7. in 20. uro do konca februarja 2015.

 

Deli s prijatelji