OSTRO MNENJE

»Türk je kandidat udbovskega omrežja«

Objavljeno 14. januar 2015 18.51 | Posodobljeno 14. januar 2015 18.52 | Piše: Mo. S.

Janez Janša o svoji knjigi, pa tudi o Milanu Kučanu, Danilu Türku, vladi Mira Cerarja in Borutu Pahorju.

LJUBLJANA – Predsednik SDS Janez Janša je čas v zaporu izkoristil tudi za pisanje romana Noriško kraljestvo. Tudi o njem je spregovoril v oddaji Vroči stol na Top TV. Pravi, da je roman v veliki meri nastal kot posledica iskanja izhoda »iz tega blata, ki ga pač mečejo na človeka«. Zasnova romana je nastala na sojenjih, ki se jih je udeleževal. »Zelo težko je gledati neko zlobno sodnico tam spredaj in živeti v realnosti te pokvarjenosti, se pa človek v miselnem svetu umakne drugam,« je poudaril in napovedal serijo romanov.

Peticija »usmerjena zoper ljudi, ki živijo od lastnega dela«

Janša upa, da bo leto, ki se je pravkar začelo, boljše od tistega, ki se je končalo. »Mislim, da so vsi realni pogoji za to in treba je tudi delati za to. Slabše je pravzaprav težko …« je poudaril, vlada Mira Cerarja, ki ji sicer napoveduje bridek konec, pa bo po njegovem največ težav imela s privatizacijo. Dotaknil se je Telekoma, ki bi ga lahko dobro prodali že v času njegove vlade, a sta si Desus in SLS premislila. »Ko je šlo za njihove lastne žepe, so zelo pohiteli s privatizacijo,« je nadaljeval, zdaj ko gre za ohranitev delovnih mest, privabitev svežega kapitala in druge prednosti privatizacije, pa delajo drugače. »Se pravi: tuji lastnik bo kvečjemu manj izčrpaval to podjetje, manj financiral režimske medije in tako naprej in bo več denarja ostalo za razvoj in bo tudi v tej branži lahko nastalo več novih delovnih mest. Se pravi: to je peticija, ki je usmerjena proti brezposelnim, to je peticija, ki je usmerjena zoper tistega, ki ga imajo vedno na jeziku, se pravi zoper ljudi, ki živijo od lastnega dela,« je bil neposreden.


Obstaja radikalni islam

O napadih v Franciji te dni Janša meni, da gre pri tem za trk dveh civilizacij. »Res je, da ni ves islam takšen, ampak obstaja tudi radikalni islam,« pravi Janša. »Gre za, če hočete, ideologijo, ki ne ceni človeškega življenja. Ki v ospredje postavlja nekaj drugega in je za dosego tega cilja, tega nekaj drugega pripravljena žrtvovati tudi milijone ljudi. In ko se dokoplje do sredstev, do finančnih virov, do orožja in tako naprej, se to pač dogaja.«

Kučan se izogiba soočenja?

O nekdanjem predsedniku države Milanu Kučanu je med drugim povedal: »Jugoslovanska Udba in gospod Kučan je bil v vrhu jugoslovanske partije, mislim, da štiri leta in ta vrh je odobraval takšne teroristične akcije po Evropi neposredno in te akcije so bile ravno takšne kot tale poboj (napad v Parizu, op. p.), mogoče ne tako množično, ampak v seštevku so pobili mnogo več ljudi kot pa ti islamski teroristi.« Zdaj pa ta človek govori o tem, kaj je dopustno in kaj ni dopustno, nadaljuje Janša, češ da »je to približno tako, kot da bi Stalin in Hitler predavala o demokraciji.«

Meni, da se Kučan boji soočiti z njim, saj se pred televizijskimi kamerami nikoli nista soočila. »Vedno, kadar pač se je obregnil vame, sem predlagal: Soočiva se, usedimo se za mizo, lahko je kateri koli novinar, lahko jih je deset zaradi mene, naj postavljajo obema ista vprašanja, pa bomo neke stvari iz tega časa razčistili,« pravi. A Kučan se ni odzval.

»Kandidat udbovskega omrežja«

Komentiral je tudi kandidaturo nekdanjega predsednika Danila Türka za generalnega sekretarja OZN. »Prvič, gre za kandidata udbovskega omrežja oziroma tega zaledja foruma, kakor koli lahko temu rečete, ampak Udba je tukaj zraven oziroma omrežje, ki je nastalo na telesu, na strukturi te zločinske organizacije, in ker to vsi vedo, si nobeden ne upa reči ne. Če pogledate: celo predsednik države je moral javno v kamero obljubiti, da podpira to kandidaturo, ker najbrž ve, kakšne bi bile posledice, če bi ravnal drugače. Predsednik vlade sploh, ker ve, da je bil izvoljen ne po milosti božji ali pa po volji volivcev, ampak po volji tega zaledja in Foruma 21.«


»Stranka SD obetala pod Pahorjem«

»Stranka SD se deloma je reformirala, žal pa bistveno premalo, da bi lahko zasedla mesto, kot ga recimo imajo socialdemokratske stranke v zahodni Evropi. Nekaj teh obetov je bilo pod Pahorjem, vendar pa ga je stranka izločila. Ni on reformiral stranke, ampak ga je na koncu stranka izločila in ga zamenjala za nekega Pavliho s FDV. Mislim, da je bil to kočevski kongres. To je bil kongres konca SD kot velike stranke,« je še povedal Janša, ki pa meni, da sta prostor, ki naj bi pripadal SD, zasedla ZL in Desus, ena stranka za malo mlajše, druga pa za starejše.

 

Deli s prijatelji