KOLO

Turisti
 na dveh kolesih

Objavljeno 05. junij 2015 19.54 | Posodobljeno 05. junij 2015 19.54 | Piše: Primož Hieng
Ključne besede: kolo

Izum kolesa je temelj človeške civilizacije in kulture. Kolo spodbuja napredek in ustvarjalnost. Najstarejše z osjo na svetu, staro 5200 let, so odkrili na Ljubljanskem barju in je leseno. Od tod do bicikla je bila še dolga in naporna pot ... Kolo nam krajša razdalje, hkrati je prijetno in ne predrago rekreacijsko in športno sredstvo. Poganjanje pedalov danes povezujemo z aktivnim preživljanjem prostega časa, dopusta in počitnic.

Težko bi predstavili celotno kolesarsko ponudbo Slovenije, zato pa je toliko bolj natančen in izčrpen katalog Kolesarjenje v Sloveniji, iz katerega lahko razberemo, da že skoraj vsak kraj, ki se vsaj malo spogleduje s turizmom, posebno pozornost namenja prav kolesarjenju, urejanju prenočitvenih zmogljivosti za kolesarje ter izposoji in servisiranju koles.

Kranjska Gora, certificiran kolesarski raj

Kranjska Gora – na primer – doživlja kolesarski razcvet. »Ta turistična destinacija že vrsto let vlaga tako v infrastrukturo kot v promocijo kolesarjenja,« pravi Mirjam Žerjav, direktorica Lokalne turistične organizacije (LTO) Kranjska Gora. »Smo eni izmed redkih v Sloveniji, ki smo pridobili certifikat kolesarska destinacija. V to je vključenih več hotelov in apartmajskih nastanitvenih zmogljivosti s pridobljenim certifikatom kolesarski hotel.«

Kot pravi Mirjam Žerjav, Kranjska Gora ponuja zanimive poti za različne zvrsti kolesarjev: »Na pobočjih Vitranca je kolesarski park za spuste z gorskimi kolesi. V dolini imamo daljinsko pot, ki poteka od Jesenic do meje v Ratečah in gre naprej v Italijo in Avstrijo. Trasa je v celoti speljana zunaj ceste, od Jesenic do meje v Ratečah je to nekaj več kot trideset kilometrov. Poleg tega imamo urejenih več kot sto kilometrov za gorsko kolesarjenje po gozdnih prometnicah. Na podlagi nove zakonodaje s področja dovoljenega gorskega kolesarjenja v naravi bomo uredili in označili še dodatne trase na območju Karavank.«

V kranjskogorskem TIC ponujajo tudi nasvete, kolesarsko karto, seznam ponudnikov izposoje in servisiranja koles. »Naše poti so lepo urejene in označene,« še pove Mirjam Žerjav. »Za kolesarje so zagotovo zanimive tudi prireditve. Letos je na sporedu že drugi Alpe Adria Bike Festival, ki ga od 19. do 21. junija 2015 organiziramo skupaj z Beljakom, Trbižem in Bovcem. Septembra bo tradicionalni, letos že 37. juriš na Vršič. Letos prvič pripravljamo dobrodelno kolesarsko-družabno prireditev Bodimo prijatelji, ki bo 28. junija v sodelovanju z zavodom Astera.«

S kolesom po cenejšo ekološko hrano

Tudi v mestih so pripravljeni na obisk kolesarjev. »V Kranju je na voljo informativna zloženka z vrisanimi kolesarskimi povezavami, ki smo jo pripravili v sodelovanju s sosednjimi občinami,« so povedali na Zavodu za turizem Kranj. »Da bi izboljšali kolesarsko infrastrukturo v ožjem mestu, smo se povezali z novoustanovljeno komisijo Varno kolesarim, ki deluje znotraj urada župana Mestne občine Kranj.«

Na območju Kranja imajo štiri označene kolesarske povezave, ki so jih uredili v sodelovanju s sosednjimi občinami Naklo, Tržič in Preddvor. Skupaj so dolge približno 110 kilometrov. Nakupujem s kolesom je akcija, s katero bodo kolesarji obiskali kmetije na podeželju, ki pridelujejo in ponujajo ekološko pridelano hrano. Vse pridelke, ki jih bodo udeleženci odpeljali na kolesu, bodo lahko kupili po znižani ceni.

»Na obisk kolesarjev smo pripravljeni, del poti je dobro označenih,« je za TT povedala Sabina Romšak s kamniškega Zavoda za turizem in šport. »Kamnik je odlična kolesarska destinacija, veliko jih ubere pot v Kamniško Bistrico, tisti z več kondicije se odpeljejo do Črnivca in celo na Veliko planino. Označenih imamo le del poti; sicer pa je kolesarjem na voljo kolesarski vodnik z opisom in zemljevidom poti po območju Srca Slovenije. Skupaj s Calcit Bike Teamom, turnimi kolesarji, ki delujejo v Planinskem društvu Kamnik, in Kolesarskim društvom Alpe pripravljamo nov kolesarski zemljevid. Calcit Bike Team snuje idejo o kolesarskem poligonu. Načrtujemo tudi posebno spletno stran za kolesarje, ki nas bodo obiskali.«

S kolesa skok v morje

Tudi na slovenski obali opažajo, da je kolesarjenje zelo priljubljeno. »Na Turističnem združenju Portorož smo pripravili brošuro Uživajmo podeželje, po kateri je ogromno povpraševanja,« sporoča Lea Šuligoj. »To je prvi vodnik, v katerem so opisane kolesarske, pohodniške in konjeniške poti po vsej slovenski Istri. Zelo priljubljena je tudi Parenzana.«

Slovenska Istra ima v nasprotju z drugimi deli naše države prednost, da je za kolesarjenje primerna skoraj vse leto. V več slovenskih hotelih, hostlih in turističnih kmetijah je poskrbljeno za kolesarje. V Mestni občini Koper so leta 2011 skupaj z obalnim planinskim društvom standardno turistično ponudbo slovenske Istre dopolnili tudi z izjemno obiskanimi in med turisti vse bolj priljubljenimi tematskimi potmi po zaledju koprske občine. »Te so namenjene tako izkušenim kot manj izkušenim pohodnikom oziroma kolesarjem, ki si želijo dan preživeti v neokrnjeni naravi in spoznavati lepote našega slikovitega istrskega zaledja,« je povedal Peter Žudić, pomočnik vodje Turistične organizacije Koper. »Da je zanimanje zanje resnično veliko, priča ne samo veliko kolesarjev in sprehajalcev, ampak tudi množično povpraševanje po zloženkah in vodnikih.«

Tudi Izola je kot turistična destinacija prijazna do kolesarjev. »Vse naše nastanitvene zmogljivosti so namenjene kolesarjem,« pravi Petra Kukovec, vodja izolskega TIC. »Gostje prejmejo vse informacije o kolesarski ponudbi, poteh v okolici in izposoji koles v TIC v Izoli, kjer imamo tudi vodnike. V zaledju Izole imamo kar več urejenih in označenih kolesarskih poti.«

Kolesarski zemljevidi in kolesarski hoteli

In kako je s kolesarjenjem v severovzhodni Sloveniji, konkretno na Ptuju? »V statistikah opažamo porast aktivnih turistov, med katere v prvi vrsti uvrščamo kolesarje,« pove Romana Križanič iz ptujskega TIC. »Ptuj je mesto, ki ponuja veliko možnosti kolesarjenja v neposredni bližini mesta in okoli Ptujskega jezera. Imamo pot, ki vodi mimo Term Ptuj do Hajdine, prav tako je možno kolesariti po nabrežjih reke Drave. Za tiste, ki pri nas ostanejo dalj časa, imamo pripravljene zemljevide kolesarskih poti Spodnjega Podravja z opisanimi znamenitostmi. Imamo tudi kolesarske karte poti ob Dravi in Muri.« Dodaja še, da je veliko poti na ptujskem območju dobro označenih.

Na Dolenjskem so kratki in jedrnati. Zavod za turizem Novo mesto je pred leti izdal karto kolesarske in peš poti – Po poti brusniške hrustavke, na kateri je označenih dvanajst tras s skupno dolžino 540 kilometrov, primernih za cestno kolo, treking ali gorsko kolo. Vse poti so urejene, ne pa tudi ustrezno označene. V Novem mestu in okolici je več prenočitvenih objektov, ki so si pridobili naziv kolesarski hotel.
 

Deli s prijatelji