PREISKAVA BREZ REZULTATOV

Tožilstvo skuša preusmerjati pozornost s preiskave bančne luknje

Objavljeno 22. maj 2015 17.57 | Posodobljeno 22. maj 2015 17.57 | Piše: K. K.

Prepričani smo, da imamo davkoplačevalci vsaj pet milijard razlogov, da nas zanima, kje na tožilstvu se je ustavila preiskava bančne luknje, saj bomo s približno toliko evri sanirali bančno luknjo.

Harij Furlan, višji državni tožilec.

LJUBLJANA – Tretje leto je, odkar je tožilstvo prejelo dokumentacijo o bančni luknji v slovenskih bankah, rezultatov preiskave pa še vedno ni. Čeprav se je generalni državni tožilec Zvonko Fišer pred dnevi, ko se je otepal očitkov o svojih napakah pri vodenju tožilstva, pohvalil z uspešnim delom pri lovu na veliki kriminal, ne zgolj na tatiče, že drugi teden pri tožilstvu in specializiranem državnem tožilstvu, ki ga vodi Harij Furlan, zaman skušamo izvedeti, kje se je ustavila preiskava. Po treh letih o rezultatih namreč ni ne duha ne sluha, čeprav so se vsa tri leta tožilci pred kamerami radi tolkli po prsih prav v zvezi s to preiskavo. Prepričani smo, da si davkoplačevalci zaslužimo odgovore o tožilskih aktivnostih v zvezi z oškodovanjem državnih bank, katerih sanacija bo po oceni

Vprašanja, na katera tožilstvo ne odgovarja

Tožilstvo smo v četrtek, 21. maja, prosili za naslednje podatke:
– V koliko konkretnih primerih petmilijardnega oškodovanja slovenskih bank so postopki uvedeni?
– Koliko predkazenskih postopkov vodi tožilec Jože Kozina, zoper koliko
oseb in za kakšno povzročeno škodo?
– Kateri tožilci, poleg gospoda Kozine, še sodelujejo pri preiskavi?
– Koliko sodeluje policijskih preiskovalcev?
– Koliko je po oceni specializiranega državnega tožilstva v teh letih stala preiskava oškodovanja slovenskih bank?
– Kdaj bodo vidni prvi rezultati preiskave, vključno z zasegom nezakonito pridobljenega premoženja?

ekonomista Jožeta P. Damjana »neposredno stala najmanj pet milijard evrov oziroma bo vsakega izmed nas v povprečju stala najmanj 25.000 evrov dodatnega davka«.

Specializirano tožilstvo: Usmerjamo vam pozornost

Odgovore že drugi teden iščemo na Furlanovem oddelku in pri tožilcu Jožetu Kozini, ki je leto in pol po prevzemu preiskave pompozno dejal, da preiskovalci pri ugotavljanju nepravilnosti v slovenskem bančnem sistemu preiskujejo za 346 milijonov evrov škode, od tega so za 70 milijonov evrov nepravilnosti že podali ovadbe. Po naznanilih NLB naj bi bila banka oškodovana za približno 320 milijonov evrov, vendar ni jasno, ali so bili krediti vsaj delno poplačani in za kakšna zavarovanja gre. Udaril je tudi po politiki, in sicer z besedami: »Ti isti ljudje, ki so 23 let sodelovali ali mirno gledali ali se obračali stran, ko se je ta luknja kopala, bodo zdaj udarili po nas.« Zdaj Kozina in njegovi nadrejeni gledajo stran, ko nas zanima, kakšne uspehe so nanizali sami.

V okvirju na desni strani objavljamo vprašanja, ki smo jih v četrtek naslovili na specializirano državno tožilstvo, potem ko odgovorov na tiskovni konferenci nismo dobili od Fišerja niti od Kozine. Kaj smo ju vprašali takrat, preberite na povezavi.image

Tokrat so nas Furlanovi na konkretna vprašanja odpravili s povezavo na spletno stran tožilstva. Namesto odgovorov na vprašanja, koliko postopkov je že uvedenih in kdaj lahko pričakujemo, da bodo tisti, ki so se okoristili z državnim denarjem, morali za to odgovarjati, pa je anonimni pisec s specializiranega tožilstva zapisal: »Vašo pozornost usmerjamo ...«

To je Fišer govoril leta 2013

Na spletni strani, kamor so nas napotili s specializiranega tožilstva smo naleteli na zavihek »Generalni državni tožilec: ponosni na dosežke v letu 2013«, datiran z 20. decembrom 2013, v katerem Fišer piše: »Pred dnevi smo v parlamentu slišali velikodušno obljubo o podpori, ki naj bi jo bili v tožilstvu (in v drugih organih, ki se s tem ukvarjajo) deležni pri raziskovanju kaznivih dejanj v bankah. Seveda jo z odprtimi rokami sprejemamo, se pa sprašujemo, zakaj se vse to ni že zgodilo, že davno bi se lahko in bili bi v časovni prednosti ne v zaostanku. In si obenem ne morem kaj, da kot predstojnik tožilstva ne bi pripomnil, ne da bi želel biti polemičen, da gre, žal, ponovno za nekoliko izkrivljeni pogled politike, kajti tožilstvo se ne ukvarja samo z bankami!«

 

Deli s prijatelji