STANJE

Tonin: »Tudi v opoziciji so razumeli, da ni več hecev«

Objavljeno 03. december 2012 16.22 | Posodobljeno 03. december 2012 11.56 | Piše: Pia Jagodič

»Mislim, da mora, kdor je trezen in realen, sporočilo teh protestov in volilne udeležbe razumeti.«

LJUBLJANA – V Novi Sloveniji (NSi) so z rezultatom včerajšnjih predsedniških volitev zadovoljni. »Rezultata se veselimo, ljudje so jasno rekli ne politiki konfliktov in politiki delitev. Danilo Türk je v preteklih letih večkrat delil, kot združeval, in vsaka stvar se enkrat vrne. Njegova delitev se je vrnila v obliki tega rezultata. Tako pač je. Borut Pahor se je v celotni kampanji trudil pokazati neko drugo sporočilo,« je v pogovoru za slovenskenovice.si dejal vodja poslanske skupine NSi Matej Tonin.

Türk se je obnašal kot predsednik stranke, ne kot predsednik republike

To, da je velik del glasov Pahor dobil prav iz desnosredinskega kroga Tonin komentira kot nekaj povsem normalnega. »Türk se je v preteklosti obnašal predvsem kot predsednik neke leve stranke in ne kot predsednik republike. Predsednik republike mora delati v interesu republike, ne za leve in ne za desne. V situaciji, ko so ljudje pogledali njegovo preteklo delovanje, se ni bilo težko odločiti za drugega kandidata.«

Danilo Türk je po razglasitvi včerajšnjih rezultatov dejal, da s politiko še ni končal in da bo ostal v njej aktiven. Tonin je dejal, da njegovo napoved razume tako, da se bo vključil v kakšno politično stranko.

Za proteste krivi balkanski bojevniki in korupcija

»Protesti in nizka volilna udeležba sta izraz ekonomsko-politične situacije v državi. Ljudje so jasno izrazili, kar v njih že dolgo časa vre. Slabe sodne odločitve, afera Balkanski bojevnik, korupcija in vse druge stvari pridejo enkrat do roba – in balon poči,« pravi. »Mislim, da mora, kdor je trezen in realen, sporočilo teh protestov in volilne udeležbe razumeti. Ključno sporočilo je, da ljudje pričakujejo drugačen način delovanja, kot smo mu bili priča do zdaj.«

Mnogi so bili mnenja, da so protesti, ki so se začeli pred drugim krogom predsedniških volitev, politično motivirani. Tonin je mnenja, da je malokatera stranka sposobna organizirati takšno množico ljudi. »Vsekakor kakšna politična stranka ali pa frakcija spodbuja takšne proteste.« Meni tudi, da skušajo proteste s tiskanjem majic nekateri tudi tržno izkoristiti. »Protesti so prevelikih dimenzij, da bi bilo realno, da bi jih kdo generalno vodil,« še dodaja. »Če bodo poslanci in vrhovi slovenske politike razumeli sporočilo, da je potrebno drugačno delovanje, ne bo razlogov za proteste. Če bomo razumeli, se bodo strasti pomirile, če pa bo šlo po dozdajšnji poti naprej, pa se lahko protesti tudi zaostrijo,« pravi.

Blokade niso rešitev

V petek, ko so bili pred državnim zborom (DZ) protestniki, so bili v DZ le predsednik DZ Gregor Virant in vodje poslanskih skupin. Tonin pravi, da so želeli s tem jasno pokazati, da se protestov ne bojijo. Če bi bil DZ na dan protestov prazen, bi s tem dali povsem napačno sporočilo. »Številni so tudi v opoziciji razumeli, da ni več hecev. Da so stvari, kjer nima samo koalicija odgovornosti, ampak jo ima tudi opozicija. Nenehne politične blokade niso pravi odziv na zdajšnje proteste. Ena izmed takšnih stvari je tudi sprejetje pokojninske reforme brez glasu proti. To je bil že drugačen koncept delovanja. Nekoliko je popustila koalicija, nekoliko opozicija in na koncu smo prišli do rezultata, s katerim smo bili vsi zadovoljni.«

Pravi, da zaradi rezultatov na predsedniških volitvah zagotovo ne bodo lažje sodelovali s stranko SD. »Z njimi bomo lažje sodelovali zaradi splošnih okoliščin, ki so drugačne v državi.« Na vprašanje, ali pričakuje, da bo Pozitivna Slovenija (PS) še zaostrila svojo retoriko, pa odgovarja, da sicer na eni strani obstaja opcija, da se delovanje še radikalizira, toda če bodo v stranki razumeli sporočilo protestov, bodo tudi oni začeli delovati konstruktivneje.«

Deli s prijatelji