POSLEDICE

Toča uničila pridelke na kar 1800 hektarih

Objavljeno 14. junij 2012 18.13 | Posodobljeno 14. junij 2012 18.13 | Piše: Mi. S., STA

Kmetijski svetovalci škodo še popisujejo, po prvih ocenah pa je torkovo neurje s točo v slovenski Istri uničilo skoraj vse zelenjadnice.

LJUBLJANA – Po prvih ocenah kmetijske svetovalne službe pri Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije (KGZS) so torkova neurja s točo prizadela pridelke na okoli 1300 hektarih zemljišč v slovenski Istri in na okoli 500 hektarih na Goriškem. Ponekod so zelenjadnice, sadovnjaki in vinogradi popolnoma uničeni. Prijave škode zbirajo tudi zavarovalnice.

Nekaj manj škode je v oljčnikih, a je delež škode še vedno zelo velik, saj znaša do 40 odstotkov. Kot pravijo v zbornici, je neurje na Primorskem še dodatno otežilo že tako slab položaj kmetov, ki so si komaj delno opomogli po februarskih težavah z vetrom in s pozebo.

Tudi na Goriškem je toča v torek pustila posledice. Po prvih ocenah kmetijskih svetovalcev je prizadetih okoli 500 hektarjev zemljišč. Po obsegu je najbolj prizadeta koruza, ki je tudi zaostala v rasti zaradi neugodnih vremenskih razmer.

Največ škode je na zgodnjem sadju, kot so breskve, marelice in češnje

Prizadeta je tudi zelenjava, med drugim solatnice, bučke, paradižnik in buče za krmo. Pri vinski trti kmetijski svetovalci in vinogradniki ocenjujejo, da bo škoda vidna čez nekaj dni.

Prijave škode zbirajo tudi zavarovalnice

Iz zavarovalnice Adriatic Slovenica so sporočili, da prijave škode po toči še prihajajo, saj jih kmetje po navadi vlagajo še nekaj dni po škodnem dogodku, pa tudi realne škode po toči ni mogoče oceniti takoj naslednji dan po tistem, ko je toča poškodovala pridelke.

V omenjeni zavarovalnici sicer ne pričakujejo številnih prijav, saj ima zavarovalnica nizek delež kmetijskih zavarovanj, ki se v zadnjih letih še zmanjšuje, kljub temu da polovico premije plača država, pojasnjujejo v omenjeni zavarovalnici.

Sistem kmetom ne zagotavlja varnosti

Kot navajajo v KGZS, je zadnje neurje vnovič opozorilo na to, da obstoječi sistem kmetom ne zagotavlja varnosti, visoke odbitne franšize pa ne vodijo več do ekonomske ustreznosti sistema. Slabost sistema, na katero opozarja tudi zbornica, se je izrazito pokazala v letih 2010 in 2011, ko precej kmetov svoje kmetijske proizvodnje ni moglo zavarovati, saj so zavarovalnice zaostrile in spremenile pogoje zavarovanja.

Država mora po prepričanju zbornice takoj pristopiti k pripravi nove dolgoročno sistemsko vzdržne ureditve kmetijskih zavarovanj po vzoru sosednjih držav, znotraj katere je treba razviti tudi nove zavarovalne produkte, kot je na primer zavarovanje za primer suše. Učinkovita sistemska rešitev je po mnenju zbornice lahko ustanovitev vzajemne zavarovalnice ali pa sozavarovalnega sklada oziroma kombinacija obeh.

Deli s prijatelji