POROČANJE

Šturm: KPK je ravnala škandalozno

Objavljeno 09. januar 2013 19.08 | Posodobljeno 09. januar 2013 19.45 | Piše: P. J.

Nekdanji minister za pravosodje pravi, da je bila preiskovancema kršena ustavna pravica.

Predsednik KPK Goran Klemenčič.

LJUBLJANA – »Škandalozno je dejstvo, da preiskovanci niso dobili na vpogled pisne oblike poročila komisije, kar sam zakon tudi izrecno določa kot obveznost komisije,« je ravnanje komisije komentiral nekdanji minister za pravosodje Lovro Šturm.

Kršene pravice

To, da sta bila predsednik državnega zbora Gregor Virant in predsednik države Borut Pahor prej seznanjena z izsledki poročila Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) kot ostali preiskovanci, ni običajna praksa, pravi nekdanji minister za pravosodje Lovro Šturm. Bolj škandalozno kot to ocenjuje dejstvo, da preiskovanci na vpogled niso dobili poročila v pisni obliki. »To je bolj problematično.« Šturm pravi, da zakon jasno določa, da je pravica preiskovanca, da se izjasni o osnutku. »V konkretnem primeru je bila s tem ostalim preiskovancem kršena ustavna pravica.«

»Sama zakonska ureditev postopka in delovanja komisije sta ustavno sporna in neskladna z zakonom. Komisija za preprečevanje korupcije je ravnala v nasprotju z zakonom, saj se ima vsak pravico braniti in zagovarjati.« Po njegovih besedah se ima preiskovanec v roku sedmih dni pravico pritožiti na poročilo.

»Komisija je ravnala v neskladju z ustavo«

Na besede Roka Praprotnika, člana KPK, da je njihovo poročilo dokončno in da ugovor nanj ni mogoč, je nekdanji minister za pravosodje je dejal, da je že v preteklosti večkrat opozoril na nenavadno ravnanje Klemenčičeve komisije. »Mnenje komisije je tako kot neki maršalat, kot neka dokončna obsodba. Pravi, da, kot je videti v tem primeru, Janez Janša in Zoran Janković nista imela možnosti ugovarjati  poročilu, čeprav jima zakon to pravico daje.«

Dodaja še, da zakon o integriteti in preprečevanju korupcije jasno določa pooblastila komisije, KPK pa si naj bi si jih zelo nenavadno in po svoje interpretirala. Šturm je prepričan, da je v tem primeru komisija ravna v neskladju z ustavo.
 

Deli s prijatelji