PESIMISTIČNO

Štrukelj: Vlada je v zadnjih dneh zelo nepredvidljiva

Objavljeno 20. april 2012 12.24 | Posodobljeno 20. april 2012 12.26 | Piše: Ma. F., STA

Pred sejo ESS o predlogu zakona za uravnoteženje javnih financ nič kaj optimistično.

Predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije Branimir Štrukelj.

LJUBLJANA – Socialni partnerji, združeni v ekonomsko-socialnem svetu (ESS), so začeli obravnavati predlog zakona za uravnoteženje javnih financ, ki predvideva spremembe 45 veljavnih zakonov z različnih področij – od vrtcev do zdravstva in sociale. Pred začetkom seje na vladni, sindikalni in delodajalski strani ni bilo zaznati pretiranega optimizma.

»Pričakujemo, da bodo tisti, ki so želeli sklic te seje ESS, izrazili svoja pričakovanja, interese, poglede. Mi se bomo do tega opredelili. Želimo diskusijo glede širšega nabora ukrepov, ki so v predlogu zakona o uravnoteženju javnih financ,« je pred začetkom zasedanja socialnih partnerjev dejal minister za delo, družino in socialne zadeve Andrej Vizjak.

»Varčevanje na račun revežev«

»Danes gre za prvo razpravo med nami o temah, ki so bile po krivici potisnjene na obrobje,« je povedal predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Dušan Semolič. Po njegovih besedah gre za ukrepe, s katerimi naj bi varčevali pri tistih, ki jim gre v življenju najtežje, in bodo mnoge pripeljali v še večjo revščino. Izrazil je upanje, da bodo z vlado dosegli razumen dogovor.

Tudi predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije (KSJSS) Branimir Štrukelj od današnjega sestanka pričakuje odgovore glede poseganja v socialno državo. »Ne smete pozabiti, da so ta vprašanja del stavkovnih zahtev, zato moramo to razrešiti tudi na teh pogajanjih,« je poudaril. Izid srečanja je sicer po njegovih besedah negotov, saj da je vlada v zadnjih dneh zelo nepredvidljiva.

»Bojim se, da sindikati spet ne bodo povedali nič konstruktivnega. Mislim, da nas bo ta destruktivizem poslal tja, kamor si nekateri želijo, mislim pa, da si dva milijona Slovencev tega ne želi,« pa je bil pred sejo ESS pesimističen generalni sekretar Združenja delodajalcev obrti in podjetnikov Slovenije Igor Antauer. Vedenje sindikatov je označil za trmasto. Očital jim je tudi pomanjkanje konstruktivnih predlogov. Vse to po njegovem mnenju pelje gospodarstvo v napačno smer.

S predlogom zakona, ki se mu je v sredo s splošno stavko že postavil po robu javni sektor, že od predstavitve vladnih izhodišč za varčevalne ukrepe pa sindikati omenjajo tudi možnost referenduma, naj bi zmanjšali izdatke državnega proračuna in drugih blagajn javnega financiranja.

Državni zbor (DZ) bo predlog zakona obravnaval skupaj z rebalansom. Vlada predlaga, da DZ zajeten dokument obravnava po nujnem postopku.
 

Deli s prijatelji