ONESNAŽENO

Stražišče in gasilci v 
strahu pred požarom

Objavljeno 13. oktober 2012 23.30 | Posodobljeno 13. oktober 2012 23.30 | Piše: Špela Ankele

Marko Špolad in Rafael Šumi: Kritični so odplake, promet, hramba vnetljivih tekočin.

Marko Špolad razmišlja o radikalnejših ukrepih. Foto: Špela Ankele

KRANJ – Ta teden je že drugič v zadnjih mesecih zagorelo v industrijski coni Laze na robu Stražišča pri Kranju. Na območju stare opekarne so kranjski poklicni gasilci skupaj s prostovoljnimi kolegi iz Stražišča in Bitenj ogenj v zabojniku sicer hitro zadušili, ob tem pa raje ne razmišljajo o tem, kaj bi se zgodilo, če bi plameni zajeli še tam blizu shranjene vnetljive tekočine. Zanesljivi vir iz gasilskih vrst nam je pojasnil, da bi bilo gašenje zaradi posebnega, alkoholno obstojnega penila izjemno drago, med obširnejšim požarom bi utegnilo nastati veliko strupenega dima, sledila bi evakuacija bližnjih stanovalcev ... Na potencialno nevarnost že osem let opozarja tudi Iniciativa za zeleno Stražišče.

Ostajajo pri peticiji

Motorja iniciative sta Marko Špolad, sicer profesor matematike na škofjeloški gimnaziji, in upokojenec Rafael Šumi. Po vseh teh letih sta že vidno naveličana opozarjanja: »Tu nastaja čedalje večja ekološka bomba, in to tik ob območju Nature 2000! Bojimo se onesnaženja – tako zraka kot pitne vode. Vsa naša opozorila so doslej naletela na gluha ušesa, saj se v osmih letih, odkar glasneje opozarjamo na potencialno nevarnost, ni čisto nič premaknilo na bolje.«

Marko Špolad doda: »Morda bi se morali lotiti bolj gverilskih posegov, denimo zapore ceste. A zdi se mi, da krajani takšnih posegov ne bi podprli, saj je Stražišče bolj ali manj spalno naselje. Ljudje se bojijo za službe, bojijo se moči kapitala. Pod peticijo, s katero smo pred nekaj leti opozarjali na potencialno nevarnost, so se sicer podpisali, kaj drugega pa jih večina ni pripravljena storiti.«

Sogovornika, doma v Ješetovi ulici, povzameta tiste točke, na katere že dolgo opozarjata: v bližnji coni Laze ni ustrezne komunalne ureditve, območje bi bilo treba temeljito očistiti, urediti bi bilo treba čistilno napravo in poskrbeti za promet. Kot opozarjata, se skozi naselje, na poti do cone ali od nje, od jutra do večera valijo težki tovornjaki – prvi med njimi po Ješetovi menda zapeljejo že ob 2. jutranji uri. Povrhu, nadaljuje Špolad, se zaradi nedavnih dogodkov zdaj bojijo še požarov: »Živeti tukaj preprosto ni več lepo. Treba bi bilo raziskati, koliko bolezni je med krajani, saj je v neposredni bližini še daljnovod. Zdi se nam, da je Stražišče postalo kloaka Kranja. Namesto da bi industrijo naselili na območja propadlih kranjskih tovarn, so nam jo postavili pred nos.«

Mrtvi potok

»Dokler tu niso postavili cestnih grbin, se je zaradi gostega prometa zgodilo veliko prometnih nesreč. Zdaj so sledi težkih tovornjakov vidne na naših hišah, saj se v fasadah pojavljajo razpoke, omet ponekod odpada, znižuje se vrednost nepremičnin,« opozarjata krajana, ki živita tik ob prometni cesti do industrijske cone, a tudi do ene od najbolj priljubljenih izletniških točk Kranjčanov – do Jošta. »Politiki se tako radi slikajo na Joštu, le nekaj metrov stran pa imajo ekološko bombo,« še navržeta, ko beseda nanese na domačinom ljubi kucelj.

Šumi se spominja, da so še pred okoli tridesetimi leti v potoku, ki se vije pod nekdanjo opekarno, živeli raki, otroci so tam lovili ribe. »Zdaj v njem ni več življenja. Voda je enkrat črna, drugič rdeča, tretjič polna nekakšne pene,« pripoveduje Šumi, medtem ko se bližamo potočku. Obrežje je polno odvrženih salonitk, v potoku so zadnje počivališče našle številne avtomobilske pnevmatike, tam je končala večja kletka za male živali, zraven je še plastična kanta, v kateri je bilo nekdaj shranjeno kdovekaj. V smrdljivem potoku so nekakšne sive strukture, ki vodo, ko jih sogovornik podreza s palico, obarvajo v črno. »Grozljivo! Že nekaj časa nisem šel do potočka, a take svinjarije nisem pričakoval,« Rafael Šumi razočarano in nemočno komentira.

 

Pajčevine na jazbinah in bežeče race

»Potoki, nekoč polni življenja, so danes le še smrdljive vijoličasto-črne mrtve gmote. Obrati, ki delajo z organskimi topili, z olji in podobnim, prek velikih cevi brezskrbno zlivajo vanje odplake. Iz njih se vsake toliko valijo smrdljive plinske emisije. 'Okrašeni' bregovi potokov kažejo njihovo preobrazbo v zasebna smetišča. Da se nekdanja zelena pljuča Kranja spreminjajo v ekološko bombo neslutenih razsežnosti, dokazujejo izginjanje občutljivih vrst, pajčevine na jazbinah, panično bežeče race z mladimi račkami,« je že pred časom slikovito opisal Marko Špolad. Razočarano pravi, da se do danes ni nič zgodilo, čeprav so opozorila skupaj s 133 podpisi že pred leti poslali tedanjemu ministrstvu za okolje in prostor, kranjski občini, domači krajevni skupnosti in medijem. »Prisluhnili ste nam le slednji,« Špolad opiše boj z mlini na veter.

.

Ministrstvo: Ni nepravilnosti

Na ministrstvu za kmetijstvo in okolje so nam pojasnili, da so letos v industrijski coni Laze uvedli inšpekcijske postopke, pri katerih pa niso ugotovili nepravilnosti, zoper dva zavezanca pa bo inšpekcijski postopek uveden do konca letošnjega oziroma v začetku prihodnjega leta. »Uveden je bil tudi inšpekcijski postopek pri upravljavcu javnega kanalizacijskega omrežja Komunala Kranj glede vodenja evidence v skladu z določbami Uredbe o odvajanju in čiščenju komunalne in padavinske odpadne vode (Uradni list RS, št. 88/11 in 8/12), pri čemer prav tako ni bilo ugotovljenih nepravilnosti. Iz evidenc, ki jih vodi upravljavec javne kanalizacije, je razvidno, da na območju industrijske cone Laze ni javnega kanalizacijskega omrežja. Komunalna odpadna voda se zbira v obstoječih greznicah. Greznice se morajo prazniti skladno z Odlokom Mestne občine Kranj, katerega izvajanje nadzira občinska inšpekcija,« so pojasnili na ministrstvu za kmetijstvo in okolje.

 

Inšpektorat: Zadevo smo odstopili

Na Medobčinskem inšpektoratu Kranj so pojasnili, da so si maja letos ogledali domnevno onesnažene vode v industrijski coni v Stražišču in zadevo sredi meseca pisno odstopili republiškemu inšpektoratu za kmetijstvo, gozdarstvo, hrano in okolje. Dodali so, da so tudi leta 2008 celotno zadevo odstopili »pristojni inšpekciji – tedaj inšpektoratu za okolje in prostor. Stanje vodotokov na omenjenem območju bi zato moralo biti poznano pristojni inšpekciji.«

 

Deli s prijatelji