NA TRIGLAV

Sto žensk čaka 
lepši Aljažev stolp

Objavljeno 20. julij 2012 12.44 | Posodobljeno 20. julij 2012 12.58 | Piše: Boštjan Fon

Pred dnevi so na vrhu Triglava pokitali, pobrusili in prebarvali narodni simbol.

Naše dame bo pričakal obnovljen (foto: Igor Zlodej).

LJUBLJANA – Eden od spremljevalcev pohoda Sto žensk na Triglav, dekleta iz preteklih ekspedicij se ga spominjajo po najbolj peklenskem priimku, je s svojimi sodelavci iz Društva prijateljev Triglava letošnjim pohodnicam pripravil prvovrstno presenečenje. No, da smo pošteni, Igor Zlodej – letos mineva trideset let, odkar je s Pohorja prišel v Bovec – in njegovi fantje iz društva so dobro delo opravili za vse gornike, ki prihajajo na naš najvišji vrh. Aljažev stolp je bil nazadnje obnovljen leta 2003.

Kitali, brusili in barvali

Za pohod na Triglav se lahko naše bralke prijavite kar prek spleta! Izpolnite prijavnico na tej strani.

Po predhodnih pridobitvah strokovnih mnenj Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije – območne enote Kranj, Agencije Republike Slovenije za okolje, Restavratorskega centra pri ZVKDS, Oddelka za konserviranje in restavriranje Narodnega muzeja Slovenije in s soglasjem PD Ljubljana matica so stekle priprave in v preteklih dnevih so na Kredarico in naprej na vrh Triglava znosili ves material, kar je trajalo kar nekaj dni. V torkovih zgodnjih jutranjih urah so dela končno lahko stekla. »Treba je bilo pokitati vse luknje, brušenje se je izvajalo ročno, po naročilu stroke. Potem je sledilo barvanje, barva je bila pripravljena po RAl-lestvici in povsem taka, kot je bila originalna, seveda pa danes mnogo bolj kakovostna,« nam je razložil Zlodej: »Poleg tega smo zamenjali še eno sidrno jeklenico. Tako je Aljažev stolp spet ves sijoč in v ponos kot narodni simbol, ki v tej državi edini še združuje.«

Kulturni spomenik državnega pomena

Dela so prostovoljno in celo s pomočjo lastnih sredstev opravili člani društva Zvone Frantar kot slikopleskar, pomagali pa so mu Franjo Potočnik, prav tisti Franjo, ki je včasih vsak dan hodil na Triglav, in Janez Jager, predsednik Društva prijateljev Triglava, ter naš Igor, tudi ustanovni član društva. Z materialom sta pomagala Skupina Helios, izpostava Mavrica Jesenice, in podjetje KOV Voja Jovičića. Prijatelji Triglava vse obiskovalce Triglava naprošajo, naj na Aljažev stolp ne lepijo nalepk, nanj naj ne pišejo ali rišejo in naj ne praskajo barve, naj ne plezajo na stolp in naj se ne obešajo po jeklenicah. Še posebno naj pazijo pozimi, da ga ne pohodijo z derezami. Skratka, do Aljaževega stolpa naj se vedejo kot do narodnega simbola, ki je bil leta 1999 razglašen za kulturni spomenik državnega pomena.

Do 3. avgusta!

Bi se rade z drugimi planinkami zbrale na Rudnem polju na Pokljuki, se isti večer spoznale z vodniki in organizatorji pohoda, naslednja dva dneva pa se sprehajale, se vzpenjale in malo plezale po Julijskih Alpah? Vrhunec gorniške izkušnje s Slovenskimi novicami bo vzpon na najvišjo točko Slovenije, ob seveda primernih vremenskih in gorniških razmerah. Če želite biti z nami ob Aljaževem stolpu, natančno izpolnite prijavnico in jo, nalepljeno izključno na poštno dopisnico, najpozneje do petka, 3. avgusta 2012, pošljite na naslov: Slovenske novice, Dunajska 5, 1000 Ljubljana, pripišite pa 100 žensk na Triglav. Stroški organizacije in kompletne oskrbe za vsako izžrebano udeleženko niso visoki, ker bodo tako kot vedno polovico oziroma okroglega stotaka primaknile Slovenske novice

 

 

Za pohod na Triglav se lahko naše bralke prijavite kar prek spleta! Izpolnite prijavnico na tej strani.

Deli s prijatelji