OGREVANJE

Stanovanja enaka, računi pa različni

Objavljeno 30. julij 2013 10.40 | Posodobljeno 29. julij 2013 20.59 | Piše: Boštjan Fon

V Bistrici pri Tržiču se stanovalci hudujejo nad izračuni ogrevanja.

Blokovsko naselje na Deteljici blizu Tržiča. Foto: Boštjan Fon

BISTRICA PRI TRŽIČU – Prebivalcem Bistrice, ki živijo v tako imenovanem Kitajskem zidu, blokovskem naselju ob trgovskem centru Deteljica, je že več let vroče. Torej ne le zdaj zaradi visokih temperatur in ne samo zaradi ogrevanja pozimi, ki jim ga zagotavlja kotlovnica na kurilno olje v sklopu naselja, temveč predvsem zaradi nenavadnega izračuna korekcijskega faktorja, ki se jim je prismukal na položnice za plačilo ogrevanja, ki jim jih izdaja Domplan, podjetja za upravljanje iz Kranja.

»Brez opozorila so me v dveh minutah, dober mesec je od tega, zamenjali na položaju predsednice kurilnega odbora,« je povedala Vida Srečnik in dodala: »Preveč vem o tem korekcijskem faktorju.« Nato je pojasnila, da je ta faktor olajšava za ogrevanje za posamezno stanovanjsko enoto: »V skladu z zakonom naj bi vsi, ki imamo števce za ogrevanje, pri izračunu imeli določen ta korekcijski faktor. Po koncu predlanske kurilne sezone, torej v sezoni iz leta 2011 na 2012, je bil najet izvedenec, ki je izdelal izračun faktorjev delitve stroškov ogrevanja. S prvim sporazumom o tem faktorju, ki je bil podpisan z upraviteljem stavbe, stanovalci namreč nismo bili zadovoljni in smo z izvedenskim mnenjem poskušali priti do novih in predvsem pravičnih faktorjev. Zgodila pa se je čudna situacija. Stanovalci treh stolpičev so podpisali sporazum o določitvi faktorjev z upraviteljem sredi poletja 2012, drugi pa šele septembra istega leta. Toda ti, ki so podpisovali sporazum junija, sploh niso imeli pravega izračuna, ker se je višina teh faktorjev šele določevala. Zaradi tega je sporazum sporen. Že sam dokument ima napačno glavo.«

»Upravitelj stavbe je sporazum za izdelavo izvedeniškega mnenja enostavno prekvalificiral v sporazum o izračunu korekcijskega faktorja,« razloži Marjan Hočevar: »Pri sestavljanju izvedeniškega mnenja so se položaji stanovanj upoštevali minimalno oziroma nič. Sam imam primer z lastnim stanovanjem. Dve sobi sta locirani na severni, senčni strani stavbe, pa imam manjši korekcijski faktor kot stanovanje v sredini iste stavbe, ki je obrnjeno na sončno stran.«

Stanovanja, ki so na vrhu stolpičev, imajo faktor olajšave do 79 odstotkov, kar pomeni, da etažni lastnik od recimo porabljenih 1000 enot za ogrevanje plača samo 210 enot. Taka stanovanja imajo veliko izgubo toplote zato, ker na vrhu stolpičev ni prave izolacijske strehe. Nekateri etažni lastniki imajo na računih celo faktor nič in tako v nasprotju s tistimi od zgoraj plačajo vseh 1000 enot za ogrevanje. Najbolj, kot smo slišali, so po žepu udarjene stranke, ki imajo trosobna stanovanja, saj imajo veliko kvadraturo, hkrati skozi njihove prostore potekajo dvižni vodi za centralno kurjavo in naj bi zato lastniki imeli več toplote. »Stanovalci nad nami zapirajo radiatorje, s tem je pretok tople vode zmanjšan ali ga sploh ni in zato nimamo nobenega dodatnega ogrevanja zaradi teh dvižnih vodov,« pravi Mojca Sedminek: »Pogledali smo zakonska določila in o tem vplivu dvižnih vodov skozi stanovanje na ogrevanje in s tem večji račun za plačilo ni nikjer zapisano popolnoma nič. To je bil interni dogovor med upraviteljem in izvajalcem projekta izračuna korekcijskega faktorja.«

Varčevali, pa spet plačali več

V kurilni sezoni 2010/2011 je ogrevalna enota za blokovsko naselje na Deteljici v Bistrici po obračunu veljala 22 centov, nato so jo naslednjo sezono dvignili na 43 centov z za stanovalce nerazumljivo obrazložitvijo, da se je cena dvignila zato, ker je bila prenizka poraba. Stanovalci so pripirali ventile na radiatorjih in varčevali, a so bili na neki način kaznovani. V celotni sezoni 2010/2011 je bilo porabljenih 250.694 litrov kurilnega olja, v sezoni 2011/2012 pa občutno manj, zaradi varčevanja stanovalcev le 198.980 litrov, a so bili računi za ogrevanja kljub vsemu višji. Naj razume, kdor more ...

»Glede na to, da so nam poslali nove faktorje v podpis na podlagi tistega projekta iz leta 2012, smo prišli do razcepa. Menimo, da so ljudi iz prej omenjenih treh blokov, ki so podpisovali sporazum v poletju, zavedli. Izračuna korekcijskega faktorja še ni bilo, podpisovali pa so enkrat za dve stvari, ki sta različni, in tako ta sporazum ne more in ne sme veljati,« pravi Srečnikova in nadaljuje: »Po našem mnenju bi bilo najbolj pošteno za prihodnjo kurilno sezono, da bi veljali korekcijski faktorji na računih za ogrevanje iz sporazuma, ki smo ga podpisali, preden se je izvedel projekt, ki ga je naročilo podjetje Domplan na pobudo nekaterih etažnih lastnikov v letu 2012.«

Stanovalci so spisali pritožbe na postavitev višine korekcijskega faktorja, ki niso bile upoštevane. Šli so na sedež upravitelja Domplan, kjer so jim odvrnili, da ne morejo narediti nič. Sledila je pritožba na inšpekcijske službe s področja energetike, saj je razpon korekcijskih faktorjev dejansko nerazumljiv in nenavaden, saj gre od nič do 79 odstotkov, hkrati imajo enaka stanovanja na enaki legi v stolpiču drug korekcijski faktor, kar je še bolj čudno.

»Ne bomo se zaustavili, ker menimo, da smo oškodovani. Sama sem ob varčevanju v lanski kurilni sezoni plačala za ogrevanje skupno nad 1600 evrov s tem, da smo v naši družini pripirali ventile na radiatorjih in porabili petino manj enot za ogrevanje, plačala pa sem 35 odstotkov več za ogrevanje kot sezono prej. Zato potrebujem odgovor!« pravi Sedminkova.

Zaradi kurjave oziroma izdajanja računov za ogrevanje s spornim korekcijskim faktorjem so se na Deteljici začeli krhati dobrososedski odnosi in Vida Srečnik sklene: »Najbolj vzbuja skrb, da smo se začeli zaradi nepravičnosti, ki so jo zakuhali drugi, prepirati med seboj. To ne vodi nikamor.«

Deli s prijatelji