SPOR

Šobčev bajer v lasti kampa ali države?

Objavljeno 13. maj 2013 16.09 | Posodobljeno 12. maj 2013 21.27 | Piše: Boštjan Fon

Vodstvo kampa je prepričano, da je Šobčev bajer njihova in ne državna last.

Mimo recepcije le s plačano dnevno vstopnino. Foto: Boštjan Fon

ŠOBEC – Nabor slovenskih turističnih prvokategornih biserov se seveda ne sme zapisati brez omembe kampa Šobec, ki je umeščen med Lescami in Bledom v neposredni bližini Save, na območju Šobčevega bajerja. Desetletja in desetletja tradicije so umnim Gorenjcem, ki so znali prisluhniti turističnim zahtevam, prinesli temelje vsakoletnega zapolnjevanja njihovih kapacitet, ki ga v večini sestavlja tuja turistična klientela. Pred leti smo se že prepričali, da upravitelji kampa, ko je ta zapolnjen, nič kaj radi ne vidijo, da se med tujci, ko gledajo na Stol, mečejo kamenčke v Savo ali hranijo račke, smukajo domorodci. Tiste, ki so večinoma z Jesenic hodili ob sobotah ali nedeljah obračat čevapčiče in trgat bureke iz tepsij v neposredno bližino tujskih šotorov, jim je uspelo odriniti precej stran od vhoda v kamp, preostalim, ki še silijo do bajerja, pa so leta in leta zaračunavali vstopnino. Tudi letos jo bodo. Štiri evre na dan po glavi bo treba dati v poletni sezoni na prehodu mimo recepcije, če se hočete posončiti znotraj kampa in namakati v Šobčevem bajerju. Bi jo morali res plačati?

Z ministrstva za kmetijstvo in okolje sporočajo: »Vodno dobro je opredeljeno v 15. in 17. členu zakona o vodah in pomeni celinske vode in vodna zemljišča. Prost prehod ob vodnem dobrem je določen v 38. členu in prepoveduje postavljanje objektov in ovir na vodnem in priobalnem zemljišču, ki bi preprečevali prost prehod ob vodnem dobrem. To ne pomeni, da je na celotnem priobalnem zemljišču (ki na vodah 2. reda, kamor spada Šobčev bajer, sega 5 m od meje vodnega zemljišča) prepovedano postavljanje objektov in ovir, zagotovljen mora biti le prost prehod.« Torej prost prehod brez zahteve po plačilu vstopnine? »Avtokamp Šobec na vhodu ob recepciji obiskovalcem zaračunava vstopnino za koriščenje infrastrukture kampa: kopališče Šobčev bajer, športna in otroška igrišča, sanitarni in servisni objekti, rekreacijski objekti in drugo. Preostali del akvatorija Šobčevega bajerja, ki ne predstavlja kopališča, ni zajet v plačilo. Menimo, da zaračunavanje koriščenja infrastrukture kampa za obiskovalce ni sporno, saj to plačujejo tudi redni gostje avtokampa,« je glas iz pisarn pristojnega ministrstva kjer še povedo, da so prepričani, da je kopališče, ki je locirano v sklopu in znotraj Avtokampa Šobec, iz varnostnih in drugih razlogov ograjeno s strani proti Radovljici oziroma iz smeri dovoza: »Del avtokampa, ki meji na Savo, ni ograjen in od tod je mogoč tudi prost dostop do Šobčevega bajerja prek mostu čez Savo. Tudi ob brežini Šobčevega bajerja ni postavljenih nobenih objektov in ovir, ki bi preprečevali prost prehod ob vodnem zemljišču tako na območju kopališča kot preostalem delu. S strani dovoza je vstop v kamp mogoč ob recepciji avtokampa.« Seveda je mogoč vstop, seveda ob brežini ni nobenih ovir in ni preprečevanja prostega prehoda ob vodnem zemljišču, toda za kaj takega je treba ob vstopu plačati vstopnino. Turistično društvo Lesce je nedavno ustanovilo podjetje Šobec, Turistično in trgovsko podjetje, d. o. o., z namenom, kot smo lahko razbrali, da se gospodarska dejavnost v turističnem društvu loči od preostale. Le zakaj? Morda podjetja niso ustanovili samo zato, da so računi iz avtokampa bolj pregledni in se ve, kam gre dobiček, morda je bila firma, katere prokurist je tudi predsednik turističnega društva, ustanovljeno zato, ker se že dlje govori o mešetarjenjih z zemljišči v Lescah, ki mejijo na kamp Šobec, a to pustimo vnemar.

Ministrstvo pojasnjuje

»Na Šobčevem bajerju v času kopalne sezone upravljavec kopališča namesti plavajočo ograjo (na betonska sidra, ki so stalno v vodi), ki natančno označuje območje poligona, tako da je vsak obiskovalec seznanjen, kje je območje kopališča Šobčev bajer. Obiskovalcu, ki se želi kopati na preostalem delu Šobčevega bajerja (zunaj označenega poligona), mora biti omogočen prost prehod do tega dela in koriščenje petmetrskega priobalnega zemljišča, nima pa brez plačila pravice koristiti infrastrukture avtokampa.«

Vodstvu kampa Šobec smo zastavili natančno definirana vprašanja, med drugim tudi, koliko je bilo pobrano recimo lani, pa so nam posredovali informacijo, za katero sklepajo, da ustrezno odgovarja na zastavljena vprašanja: »Šobčev bajer leži na zemljišču, ki je v celoti last Turističnega društva Lesce, le vodni viri, ki so v lasti države, so lahko javno dobro, in nima statusa vodnega vira v smislu javnega dobrega po zakonu o vodah. Bajer je v lasti in ga je v celoti zgradilo Turistično društvo Lesce kot umetno jezero in kot infrastrukturo kampa ter je namenjeno tudi za kopanje. Torej zanj ne veljajo določila v zvezi z vodnimi viri za celinske vode in v tej zvezi za obvodne pasove. Da je dejavnost kopališča, ki ga upravlja podjetje Šobec, d. o. o., Lesce še bolj urejena, je pridobljena tudi koncesija (vodno dovoljenje) Ministrstva za okolje in prostor RS – Arso, kljub temu da ne gre za zemljišče bajerja v državni lasti.«

Spomnimo, na ministrstvu menijo drugače: »Na celotnem priobalnem zemljišču, ki na vodah 2. reda, kamor spada Šobčev bajer, sega pet metrov od meje vodnega zemljišča, je prepovedano postavljanje objektov in ovir, zagotovljen mora biti prost prehod.«

Bajer, tako meni vodstvo, je le eden od infrastrukturnih objektov, ni pa edini in osrednji: »Kamp Šobec in kopališče ob bajerju in celotna infrastruktura so urejeni in vzdrževani, kar je povezano s stroški in je vstopnina dnevnih obiskovalcev kampa le delno nadomestilo za uporabo površin, parkov, sanitarij, otroških igrišč, sprehajališč, restavracije in drugo. V svetu je poznanih več konceptov upravljanja kampov, od praviloma povsem zaprtih za tiste, ki ne nameravajo kampirati, pa do takih, kjer se izjemoma dovoli vstop, a se za to plačuje posebno nadomestilo. Koncept urejanja kampa Šobec predstavlja avtorski pristop večdesetletnega dela vodstev Turističnega društva Lesce ter vodstva kampa.«

Vstopnina za dnevni obisk za letošnjo sezono da ali ne? Na ministrstvu za kmetijstvo in okolje povedo: »Inšpekcija za okolje in naravo bo v letošnjem letu nadaljevala nadzor rabe vode na področju izdanih vodnih dovoljenj, kamor bo vključen tudi nadzor kopališča Šobčev bajer.« Toda v kampu Šobec so prepričani, da Šobčev bajer leži na zemljišču, ki je v celoti last Turističnega društva Lesce, in so le vodni viri v lasti države lahko javno dobro, njihov bajer pa to ni. Kdo ima prav?

Včlanite se v TD Lesce!

Malo je znano, da se lahko dnevnemu plačevanju vstopnine lokalno prebivalstvo in drugi, ki želijo večkrat obiskati Šobčev bajer, izognejo na preprost način: včlanite se v Turistično društvo Lesce! Letna članarina/taksa znaša pet evrov in s kartico, za katero boste samo prvič odšteli dva evra, naslednje desetletje pa boste nanjo lepili samo markice za plačano minimalno članarino, boste lahko vsakodnevno odhajali na nabrežje Šobčevega bajerja. Do gorenjskih denarnic prijazen način poletnega uživanja v kampu Šobec je bil do zdaj znan le posvečenim, od zdaj naprej pa verjamemo, da bo Turistično društvo Lesce imelo več članov z vse Slovenije, ki se bodo včlanjevali na recepciji kampa in tako za par evrov pridobili sezonsko vstopnico za kopanje in koriščeneje infrastrukture kampa Šobec, namesto da bi vsak dan segali v žep po štiri evre. 

 

Deli s prijatelji