ČETRT MILIJONA EVROV

Slovenski Lumu dobil odlično »brco v rit«

Objavljeno 13. julij 2013 11.13 | Posodobljeno 13. julij 2013 11.13 | Piše: STA, A. L.

Pogovarjajo se tudi z večjimi distributerskimi podjetji.

LJUBLJANA – Ekipa slovenskih študentov Lumu Labs je na portalu za množično financiranje Kickstarter v slabem mesecu zbrala več kot 240.000 dolarjev, njihovo idejo za merilnik svetlobe za pametne telefone pa je podprlo več kot 2500 ljudi z vsega sveta. Z zbranimi sredstvi bodo zagnali proizvodnjo, je pojasnil Staš Stankovič iz Lumu Labs.

Iz 50 sestavnih delov

V prvi fazi nameravajo izdelati 3000 svetlobnih merilnikov, kar zahteva konkretna zagonska sredstva. Za merilnikom svetlobe, ki je namenjen fotografskim navdušencem, namreč stoji sedem različnih podjetij in deset proizvodnih procesov, celotna napravica v velikosti ključka pa vsebuje kar 50 sestavnih delov. Ideja za merilnik svetlobe, ki je zaenkrat združljiv s pametnimi telefoni z operacijskim sistemom Ios in Android, je plod petčlanske ekipa študentov, ki jo poleg Stankoviča (strojništvo) sestavljajo še Marko Pirc (fizika), Luka Mali (elektrotehnika), Benjamin Polovič (računalništvo) in oblikovalka Maja Tisel z naravoslovnotehniške fakultete.

Kot pravi Stankovič, je ekipa je že od vsega začetka želela izdelati izdelek, ki je v celoti slovenski, skupaj z znanjem in izkušnjami, ki jih imajo izvajalci in ekipa sama. 

Le elektronske komponente niso slovenske

»Vsi sestavni deli – razen elektronskih komponent – so izdelani v Sloveniji, pri ljudeh, ki so nam bili na dosegu roke,« pravi Stankovič. »Vso proizvodnjo imamo v Sloveniji in jo bomo imeli še dolgo časa.«

Ko so se spoprijeli z problemom izdelave naprave, jih je presenetila kakovost tehnologije in izkušenj, ki so na voljo v slovenskem okolju. »Z ljudmi, s katerimi delamo, smo prezadovoljni. Ključno pri projektu je namreč, da lahko ljudem zaupaš.« In načrti za naprej? »Daleč od tega, da bi se zadeva končala, uspeh na Kickstarterju nam je zgolj začetna brca v rit, spoduda,« pravi Stankovič. »Medtem ko smo zdaj delali za razvoj in proizvodnjo, bomo zdaj za distribucijo po vsem svetu – tako da dosežemo čim več ljudi.«

Največ povpraševanja za merilnike svetlobe dobivajo od fotografskih navdušencev iz ZDA, sledijo pa Evropa in Japonska, pogovarjajo pa se tudi z večjimi distributerskimi podjetji, kjer pa bi bile številke precej večje. »Imamo še veliko idej za prihodnost, žal pa o njih še ne moremo govoriti – pustimo se presenetiti.«

Deli s prijatelji