KRITIKA SPREMEMB

»Slaba banka bo postala tajkunska banka?«

Objavljeno 11. oktober 2015 14.42 | Posodobljeno 11. oktober 2015 14.42 | Piše: K. K.

Vladajoča gospodarsko-politična elita se je upravičeno oddahnila, v Slovenijo namreč ni in ne bo prišla trojka in ponovno se bodo delali posli, posli na način, ki jih ta elita nedvomno obvladuje.

Pleše na tankem ledu: Petan nima prepletenih le lastniških povezav med podjetji, ampak tudi družinske: žena Ada de Costa Petan je na Dnevniku namestnica njegovega prvega nadzornika in hkrati izvršna direktorica DZS.

LJUBLJANA – Ob kadrovskih potezah, ki jih je vlada v Družbi za upravljanje terjatev bank (DUTB) vlekla zadnje dni, ko je odslovila tuje strokovnjake, v Društvu Evropska Slovenija vprašujejo, ali bo slaba banka postala tajkunska banka. Razrešitev mednarodnih strokovnjakov iz uprave DUTB po njihovem odpira več vprašanj, kot daje odgovorov. Prepričani so, da vladni argumenti ne držijo: »Vsakomur je sedaj že jasno, da »obglavljenju« niso botrovale previsoke plače. Plače so bile odličen povod in dimna zavesa za prikritje pohlepa in preživetega nagona interesnih skupin, ki DUTB niso uspele obvladovati tako, kot obvladujejo politiko, državna podjetja in 'mainstream medije'.«

Jamnik, Isajlović in Zemljarič

Pri tem se sklicujejo na nekdanjega finančnega ministra Janeza Šušteršiča, ki je pred meseci odgovoril na vprašanje, zakaj tujci: »Zato ker sem iskal strokovnjake, ki jim imena, kot so Jamnik (Borut, op. p.), Isajlović (Drago, op. p.) in Zemljarič (Janez, op. p.) nič ne pomenijo. Ki ne bodo iskali pri prej navedenih »nasvete«, temveč bodo imeli dejanske izkušnje in dobre prakse, kako se pristopi k odprodaji slabih naložb in s tem zagotovi čim večje poplačilo javnih sredstev, naloženih v sanacijo bančnega sistema. Pripravljavci zakona in DZ kot zakonodajalec so pri tem popolnoma zavestno podprli dejstvo, da bodo tuji strokovnjaki plačani toliko, kot bi bili plačani v tujini, in ne toliko, kot to omogoča Lahovnikov zakon. Pošteno plačilo skupaj z nagradami za uspešnost namreč zmanjšujejo njihovo 'dovzetnost', da se z morebitnimi 'stranskimi' posli integrirajo v slovensko gospodarsko-politično elito, ki jo žal obvladujejo ravno tisti, ki so takšno bančno luknjo tudi povzročili. Lahko bi rekli, da je bil to temelj zakona, saj je bila sanacija bančnega sistema v višini šest milijard evrov največji poseg v javni denar, torej denar davkoplačevalcev v zgodovini Slovenije.«

Preprečiti moralni hazard

Neodvisnost, mednarodne reference in samostojnost organov DUTB po mnenju društva predstavljajo »temelje zakona o krepitvi stabilnosti bank, ki naj bi preprečil moralni hazard – to je, da dolžniki in bivše uprave bank, ki so jih sanirali davkoplačevalci, vplivajo na reševanje slabih posojil ter so pri tem celo nagrajeni s popusti na račun davkoplačevalcev. Izvedena bančna sanacija in s tem zajezitev pritoka novih slabih terjatev sta bili potrebni za vrnitev h gospodarski rasti. Izvedeni varčevalni ukrepi in sanacija bančnega sistema so torej botrovali povratku h gospodarski rasti in s tem zmanjšanju pribitkov na slovenske obveznice. Vladajoča gospodarsko-politična elita si je upravičeno oddahnila – v Slovenijo namreč ni in ne bo prišla trojka in ponovno se bodo delali posli, posli na način, ki jih ta elita nedvomno obvladuje.« DUTB je po njihovem z izvedenimi zamenjavami »odprta za posel«! 

Tajkuni v nizkem startu

Pričakujejo, da se bo zgodilo nekaj podobnega, kot se dogaja v okviru likvidacije Factor banke, »ko pomemben član vladajoče gospodarske-politične elite prek verige podjetij v lasti sorodnika oz. znancev obvladuje družbo, ki je s pomočjo posojila Factor banke brez lastnih sredstev kupil stavbo, na račun bančnega kredita urejal dokumentacijo. Prišla je kriza in projekt ni več rentabilen. Če bi bilo to posojilo preneseno na DUTB, bi člana vladajoče gospodarske-politične elite razlastninili, DUTB pa bi prek unovčitve hipotekarnega zavarovanja prevzel projekt in ga nato prek transparentnih postopkov prodal kupcu, ki v nobenem primeru ne bi smel biti povezan z dolžnikom in njegovim pooblaščencem. V nizkem startu je brežiški medijsko-termalni-marinski tajkun, ki se z vzhodnimi prijatelji dogovarja, da bo svojo 150-milijonsko evrsko luknjo, ki nam jo je naredil, odkupil po diskontni ceni za 30 ali 40 milijonov. Ali pa odvetniški finančnohobotnični strokovnjak, ki prek posrednikov obvladuje družbo z odlično parcelo v Ljubljani in se nadeja 90-odstotnega popusta pri 'prodaji projekta'.«

Darilo davkoplačevalcev elitam

V društvu ugotavljajo, da je slaba banka postala »odprta za posel«, za poslovanje in darilo, ki so ga sedanji oblastniki popolnoma zavestno dali 'gospodarsko-političnim' elitam. »Vse te luknje pa bomo pokrili davkoplačevalci, ki že dolgujemo 30 milijard evrov, vsak izmed nas 15.000 evrov. V prihodnje bo DUTB ob upoštevanju 'prijateljskih' cenitev in z raznimi strategijami razvoja realiziral 'sanacijo' skrbno izbranih tajkunov. Kot mnogokrat, vsi vse vemo, nismo pa pripravljeni narediti nič, da se interesne skupine zaustavijo in se prepreči moralni hazard in s tem bogatenje izbranih gospodarsko-političnih elit, ki so očitno tudi nedotakljive za organe pregona.«

 

Deli s prijatelji