KOLEKTIVNA POGODBA

Sindikati uniformiranih poklicev enotni v pogajanju z vlado

Objavljeno 06. junij 2012 00.09 | Posodobljeno 06. junij 2012 00.09 | Piše: Mi. S., STA

Na delovnem sestanku so se srečali po tistem, ko so policisti dosegli sporazum z vlado.

Sindikat Slovenske vojske se je obrnil proti državi.

LJUBLJANA – Sindikati državne uprave se bodo v desetih dneh uskladili o normativnem delu že pripravljene kolektivne pogodbe za državno upravo, nato pa se bodo začeli pogajati z vlado, je po sestanku sindikatov, ki zastopajo uniformirane poklice in pooblaščene uradne osebe, povedal sekretar Sindikata državnih organov Slovenije Drago Ščernjavič.

Sindikati so se na delovnem sestanku srečali po tistem, ko so policisti dosegli sporazum z vlado. Kot so povedali pred sestankom, enak dogovor zahtevajo tudi v sindikatih, ki zastopajo druge uniformirane poklice in pooblaščene uradne osebe. Po Ščernjavičevih besedah se je danes sestalo devet sindikatov, med drugim sindikati gasilcev, carinikov, občinskih redarjev in ministrstva za obrambo.

Kolektivna pogodba za državo upravo pripravljena že nekaj let

»Kolegi so si bili danes enotni, da jo bomo dodelali, predelali, kaj uskladili glede na nekatere rešitve v sporazumu vlade s policisti in se potem z vlado izpogajali o tej kolektivni pogodbi,« je pojasnil. Dejal je, da je treba razrešiti nekatera nesorazmerja, med drugim pa bodo v pogodbo vključili pogoje dela sindikata, nadomestila in povračila, plačilo za povečan obseg dela in nadure. Dejal je, da bo imel minister za pravosodje in javno upravo Senko Pličanič usklajeno pogodbo na mizi sredi junija, in dodal, da je minister izrazil pripravljenost, da se bodo glede tega čim prej sestali.

Sekretar Sindikata carinikov Slovenije Dušan Miščević je po delovnem sestanku povedal, da so ugotovili, da sporazum vlade s policisti ni nič posebnega, saj ne prinaša ničesar novega, kar ne bi bilo že opredeljeno v zakonih. »Edino, kar smo ugotovili, je, da izvajanje tega ni poenoteno,« je dejal. Pojasnil je, da bodo od vlade zahtevali, da se ne samo za pooblaščene uradne osebe, ampak za celotno uradništvo in javni sektor »zadeve poenotijo, da bodo pod enakimi pogoji lahko koristili tako plačilo nadurnega dela kot povečanega obsega dela«.

Dialog z direktorico direktorata za javni sektor Mojco Ramšak, ki se je prav tako udeležila sestanka, je po njegovih besedah potekal zelo korektno. Dodal je še, da bodo vlado pozvali k socialnemu dialogu, postavili pa bodo tudi skrajni rok, do katerega pričakujejo njihov odziv.

Predsednik Sindikata poklicnega gasilstva Aleksander Ogrizek pa je povedal, da so glede na sporazum policistov z vlado uniformirani poklici trenutno ločeni, zato zahtevajo enako pogodbo.

Deli s prijatelji