SINDIKALNI PREDLOG

Sindikat predlaga javno objavo neplačnikov

Objavljeno 16. avgust 2013 15.54 | Posodobljeno 16. avgust 2013 15.54 | Piše: STA, A. F.

Imena delodajalcev, ki ne izplačujejo plač, bi javno objavili.

Od 15 sta podatke o svojem premoženju razkrila le dva, Semoličev sindikat pa pravi, da so takšna vprašanja politična.

LJUBLJANA – Javna objava davčnih dolžnikov je bila korak k vrnitvi pravne države v gospodarstvo, vendar pa bodo nujni dodatni ukrepi za krepitev njegove transparentnosti, ocenjujejo v Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS). Med drugim v ZSSS predlagajo, da se po vzoru Hrvaške omogoči javna objava tistih delodajalcev, ki ne izplačujejo plač.

Brez gospodarskega kriminala in sistemske korupcije

V ZSSS poudarjajo, da se strinjajo z delodajalci, da je za pot iz krize nujna sprostitev kreditnega in zaposlitvenega krča, vendar pa izpostavljajo, da si ne želijo gospodarske rasti, ki jo poganjata gospodarski kriminal in sistemska korupcija.

Kot pozitiven korak v smeri transparentnosti gospodarstva izpostavljajo javno objavo davčnih dolžnikov. »Po do sedaj razpoložljivih podatkih so se po štirih javnih objavah davčnih dolžnikov poravnale davčne obveznosti v višini okoli 30 milijonov evrov,« so zapisali.

Javna objava delodajalcev, ki ne izplačujejo plač

Kot naslednji korak v imenu transparentnosti poslovnega okolja pa naj se po njihovem mnenju sprejmejo zakonodajne spremembe, ki bodo omogočale javno objavo delodajalcev, ki ne izplačujejo plač. Opažajo namreč, da nekateri delodajalci v zadnjem času zgolj oddajajo obrazce o obračunu davčnega odtegljaja za izplačilo plače in nadomestila plače, vendar pa hkrati teh ne izplačajo.

Za vzor v ZSSS postavljajo hrvaško vlado, ki je 25. julija sprejela predloge sprememb zakona o davku na dohodek, kjer se predvideva tudi javna objava vseh davčnih zavezancev oz. delodajalcev, ki ne izplačujejo plač svojim zaposlenim oz. ki so tri mesece zapored oddajali samo obračun prispevkov.

Zagrožena visoka globa

Čeprav je v zakonu o delovnih razmerjih zagrožena visoka globa za neizplačilo plač, je tudi ta le pogojno izterljiva v primeru nelikvidnih ali navidezno nelikvidnih podjetij, poudarjajo v ZSSS. Javna objava delodajalcev, ki ne izplačujejo plač, bi po njihovem mnenju pravočasno preprečila takšne primere in povečala plačilno disciplino.

Deli s prijatelji