KO SODU IZBIJE DNO

Sindikat: nogo raje občinskim referentkam kot medicinskim sestram

Objavljeno 09. april 2014 15.46 | Posodobljeno 09. april 2014 15.47 | Piše: A. L.

Ugotavljajo, da samo v bolnišnicah manjka okoli 1500 medicinskih sester in bolničarjev.

Jelka Mlakar (levo), predsednica sindikata, z generalno sekretarko Flory Banovac.

LJUBLJANA – Razmere v zdravstvu, tudi glede medicinskih sester, so nevzdržne, opozarjajo v Sindikatu delavcev v zdravstveni negi Slovenije (SDZNS). Prepričani so, da je treba uvesti standarde in normative (stavkovna zahteva), a dokumenta, ki so ga poslali na ministrstvo, nihče ne vzame v roke, pa čeprav je po njihovih besedah prišel že do petih ministrov. Gre za dolgotrajno ignoranco, ki je temeljni problem, pravijo. Danes je po besedah generalne sekretarke sindikata Flory Banovac napetost med zaposlenimi tako močna, da bodo morda napovedali tisto, česar si nihče ne želi – stavko: »Zelo so nezadovoljne, tudi ker jih ne popeljemo v to vojno.«

Na skupščini sindikata, ki bo 11. aprila, se bodo odločali, kako bodo zaostrili razmere. Obstaja tudi možnost, da pozovejo vse medicinske sestre k opravljanju le tistega, kar zmorejo in kar lahko naredijo kakovostno za pacienta: »Da delo opravijo v obsegu, ki je plačano.«

Na zavodu je trenutno okoli 1500 zdravstvenih tehnikov in 20 diplomiranih sester.

Manjka 1500 medicinskih sester

Predsednica SDZNS Jelka Mlakar pravi, da je medicinskih sester preprosto premalo, da bi lahko zagotavljali kakovostno delo in varnost: »Skrbi me za moje zdravje in zdravje mojih bližnjih.« Po njenih besedah samo v bolnišnicah primanjkuje 21,7 odstotka medicinskih sester. Če pa upoštevajo še fluktuacijo, dnevno odsotnost, porodniške in nego otrok, se ta delež krepko poveča. V dokumentu, ki so ga poslali ministrom, opozarjajo na pomanjkanje 1500 medicinskih sester in bolničarjev. Kar pa je zelo pomembno, pravi Mlakarjeva, uveljavitve ne zahtevajo čez noč, temveč v 10 letih. »150 na leto. To je kaplja v morje,« je prepričana Mlakarjeva.

Opozarja tudi, da če imamo krizo, bi se morale določiti prioritete: »Manj škode je, če je na občini referentka manj, kot če je medicinska sestra manj.«

Neplačane nadure

Posledice preobremenjenosti medicinskih sester so vidne: več je zapletov ali opuščenega dela, pravijo v sindikatu, v katerem so prepričani, da medicinska sestra v 7,5 ure ne more opraviti vsega svojega dela. »Tukaj bi država morala prevzeti odgovornost.« Analiza sindikata je pokazala, da se vsak mesec prenese iz meseca v mesec 200.000 nadur. Teh medicinskim sestram ne plačajo. »Te so ljudje opravili, ker so jih morali, saj morajo zagotavljati 24-urno varstvo.«

Ali potrebujemo sploh ministra za zdravje?

»Zaradi mene ga ni treba. Za nas je to cokla. Če ni sogovornika, je boljše, da ministra sploh ni,« odgovarja Mlakarjeva.

Deli s prijatelji