ODZIV

SDS: Panične reakcije SD

Objavljeno 11. oktober 2012 22.42 | Posodobljeno 11. oktober 2012 22.42 | Piše: S. J., STA

Vodja poslancev SDS je zapisal, da je bil prejšnji mandat za Slovenijo »velika nesreča«.

Jože Tanko sprašuje vlado, ali ravna v skladu z zakonom o volilni kampanji.

LJUBLJANA –Ukrepe vlade Janeza Janše zdaj kritizirajo tisti, ki so najbolj odgovorni za polom države, ki so postavili napačno diagnozo in ki takrat, ko so imeli moč in odgovornost, niso storili dovolj, na današnje navedbe SD pravi vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko. Meni, da so reakcije SD panične.

AUKN je kadrovala mafijo

V poslanski skupini SD so se danes odzvali na besede premierja Janše, da Agencijo za upravljanje kapitalskih naložb RS (AUKN) doslej vodila mafija. Vodja poslanske skupine Janko Veber je dejal, da je treba v luči veta na zakon o državnem holdingu in na zakon o ustanovitvi slabe banke »zelo jasno zavrniti navedbe predsednika vlade in obelodaniti, da očitno želi speljati te posle na način, kot ga sam imenuje, da naj bi šlo za mafijske posle«.

Veber tudi meni, da lahko Slovenija sama reši vse svoje probleme, na način, da ne razproda svojega premoženja, ampak da na podlagi tega premoženja izda državne obveznice, ki jih zavaruje s tem premoženjem; s tem po njegovi oceni dobimo takoj likviden denar v proračun.

Prejšnji mandat za Slovenijo »velika nesreča«

Vodja poslancev SDS je v odzivu zapisal, da je bil prejšnji mandat za Slovenijo »velika nesreča«, kar da kažejo primerjave kazalnikov, ter da »tisti, ki so najbolj odgovorni za polom oziroma zlom države, ki so postavili napačno diagnozo za reševanje težav države, morda so to storili celo zavestno, ki takrat, ko so imeli moč in odgovornost, niso storili dovolj, zdaj kritizirajo ukrepe Janševe vlade, ki jih skoraj nedeljeno podpirajo Evropska komisija, Evropska centralna banka (ECB), Organizacija za ekonomsko sodelovanje in razvoj (OECD) in druge mednarodne institucije«.

SD na vrhu piramide braniteljev privilegiranih plenilcev

Tanko dodaja, da je prestrukturiranje bančnega sistema z vzpostavitvijo t. i. slabe banke in vzpostavitev bolj preglednega in učinkovitega upravljanja državnega premoženja eden strateških ciljev tega mandata.

»Ob tem bosta oba ukrepa naplavila na dan številne pretekle slabe odločitve, mnoge so bile v nasprotju s pravnim redom, prav tako pa tudi imena, ki so si vzela Slovenijo za vrečo brez dna. Številne dokapitalizacije 'državnih' bank, pri katerih se nikoli ni raziskovalo vzrokov in terjalo odgovornosti, ampak popravljalo samo posledice, kažejo na prave namene političnih in drugih nasprotnikov teh ukrepov,« meni Tanko.

SD se je po njegovem mnenju s svojimi stališči postavila »na vrh piramide braniteljev privilegiranih plenilcev slovenskega javnega premoženja, t. i. nacionalni interes pa jim je bil največkrat priročen izgovor«.

Kateri nakupi so bili politično ukazani?

Tanko še pravi, da na to, kako kakovostno so v SD branili javni interes, kaže lanski »politično ukazan« nakup deležev Nove Kreditne banke Maribor (NKBM), ko so Pošta Slovenije, Gen Energija, Eles morala kupiti za 48 milijonov evrov delnic banke, danes pa je njihova vrednost šestkrat nižja. Podobno se je zgodilo z dokapitalizacijo Adrie Airways. Kljub 50-milijonski dokapitalizaciji države ima slovenski prevoznik ponovno krepko izgubo, dodaja.

»Zato ne pristajamo, da bi preskakovali samo na tiste ukrepe, ki se zaradi ščitenja integritete tistih, ki so oplenili ali pomagali opleniti slovensko premoženje, zdijo všečni SD,« je še zapisal Tanko in dodal, da Vebrove izjave razumejo, »kot da je SD ocenila, da so za Slovenijo v tej situaciji boljši trdi ukrepi bruseljske 'trojke' kot bolj sprejemljivi in odmerjeni ukrepi slovenske vlade«.

Deli s prijatelji