IGNORANCA

S pomočjo Šoltesa KPK lahko zmaga?

Objavljeno 15. marec 2012 08.20 | Posodobljeno 15. marec 2012 08.20 | Piše: Jadran Vatovec

Podžupan Aleš Čerin ne upošteva protikorupcijske komisije, bere ji celo levite.

Marko Jaklič bo na čelu javnega zavoda, dokler bodo tako hoteli na ljubljanskem magistratu (foto: Roman Šipič).

LJUBLJANA – Lahko bi rekli, da se je Komisija za preprečevanje korupcije (KPK), ki ji predseduje mag. Goran Klemenčič, naveličala pingponga z ljubljanskim magistratom (najprej še z nekdanjim županom Zoranom Jankovićem, v zadnjem času pa tudi z njegovim podžupanom Alešem Čerinom, ki začasno opravlja delo župana Mestne občine Ljubljana). Zadnje sporočilo KPK je glede tega dovolj pomenljivo: »Kar zadeva odgovor podžupana Mestne občine Ljubljana Čerina, komisija ugotavlja, da odgovora na poziv komisije ni podal mestni svet. Odgovor je podal podžupan, ki polemizira s postopkom komisije in pravno podlago, v pozivu komisije pa vidi celo vzporednice 'družbenopolitičnih in moralno-etičnih kvalitet' iz prejšnjega sistema. Senat dopušča možnost, da je podžupanovo ravnanje posledica nerazumevanja protikorupcijske zakonodaje in mandata komisije. Kljub temu komisija nima pravnih možnosti, da bi (pod)župana prisilila, da poziv za oceno škodljivih posledic za ugled določenega položaja uvrsti na sejo mestnega sveta...«

Podžupan Aleš Čerin ne upošteva protikorupcijske komisije, bere ji celo levite

Podžupan se je očitno res odločil, da bo namesto tega, da bi upošteval poziv Klemenčičeve komisije, slednji bral celo levite: »Pavšalna opredelitev in ocena škodljivih posledic brez vsakršne podlage, kriterijev in predpisanih postopkov namreč po našem mnenju (po mnenju podžupana in njegovih sodelavcev, op. J. V.) pomeni tako kršitev načela vladavine prava kot tudi načela pravne države.«

No, tudi na uvodoma omenjeno sporočilo protikorupcijske komisije se je podžupan razmeroma arogantno odzval: »Ocenjujemo, da je Komisija za preprečevanje korupcije narobe razumela naš odgovor na poziv k oceni škodljivih posledic. Nikakor namreč ne gre za vprašanje nerazumevanja mandata komisije. Vsekakor pa se tudi osebno strinjam z oceno KPK, da 'nadaljnje polemiziranje o potrebnih postopkih in pravilih ni smiselno'.« 

Klemenčič in Šoltes v istem čolnu

Je glede na vse dozdajšnje neuspešne poskuse Komisije za preprečevanje korupcije in drugih ustanov pravne države, ki so zaman opozarjale na posledice odvzema magisterija direktorju Lekarne Ljubljana Marku Jakliču, sploh še mogoče pričakovati, da bi sledil preobrat? Novi dejavnik bi morda lahko bil že to, da bosta protikorupcijska komisija in računsko sodišče pod vodstvom dr. Igorja Šoltesa preobrat poskušala spodbuditi še s skupno (!) revizijo poslovanja javnega zavoda Lekarna Ljubljana. Ugotavljala bosta pravilnost poslovanja zavoda v minulem letu in morebitne nepravilnosti pri javnih naročilih Lekarne Ljubljana (pri njihovem kupovanju zdravil).

Deli s prijatelji