OCENE

S Cerarjevo vlado zadovoljna le vlada

Objavljeno 15. september 2015 21.45 | Posodobljeno 15. september 2015 21.45 | Piše: Jadran Vatovec
Ključne besede: vlada ocena

Vlada se hvalisa z dosežki, državljani so jo ocenili z dobro dvojko.

Premier dr. Miro Cerar je zadovoljen z rezultati svoje vlade, ljudje pa je le nimajo tako zelo v čislih. Foto: Tomi Lombar

LJUBLJANA – Ni nobenega dvoma, naša vlada je sama s sabo zelo zadovoljna oziroma če smo natančnejši, vladna koalicija, v kateri sodelujejo Cerarjev SMC, Židanov SD in Erjavčev Desus, je povsem pričakovano zadovoljna s tistim, kar je vlada premierja dr. Mira Cerarja dosegla (že) v prvem letu svojega mandata. Kako to vemo? Prvič, ker vlada poudarja, da ji je uspelo v tem obdobju na različnih področjih sprejeti številne sistemske ukrepe in povsem konkretne rešitve za boljše življenje Slovenk in Slovencev. Drugič, ker posamezna ministrstva drugo za drugim (na ločenih novinarskih konferencah) še kar pojasnjujejo, kaj vse jim je uspelo dobrega postoriti za slovenske državljane, in ob tem ponosno ponujajo preglede svojih dozdajšnjih uspehov (dosežkov). In tretjič, ker je vlada celo na spletu objavila dolg seznam svojih uspešnih projektov, s katerimi se, kot je prepričana, lahko upravičeno pohvali. Dokument, ki ga je v zvezi s tem objavila na spletu, je celo poimenovala Delamo za ljudi in z ljudmi – Kaj je bilo narejenega za boljše življenje državljanov. V tem dokumentu že uvodoma lahko preberemo, da ji je (Cerarjevi vladi, ja) z odgovornimi in odločnimi koraki na področju javnih financ uspelo pridobiti zaupanje mednarodnih vlagateljev ter da je to »ključnega pomena za oživljanje gospodarske dejavnosti in doseganje nizkih stroškov financiranja«: »Z uravnoteženim proračunom, v katerem ne bomo porabili več, kot zaslužimo, bomo dolgoročno znižali naš javni dolg. Tako bomo lahko več proračunskih sredstev namenili za programe, investicije, ljudi, manj pa zgolj za odplačilo dolgov oziroma posojil...« Svoj drugi veliki uspeh, ki ga vlada obeša na velik zvon, je uspešna nadgradnja socialne politike: »Z možnostjo enkratnega odpisa starih dolgov se bodo državljani, ki so se znašli v stiski, prej lahko postavili na svoje noge. Zaščitili smo socialno najbolj ranljive, ki imajo finančna bremena, da jim upniki ne bodo vzeli tudi najnujnejših sredstev za preživetje. Upravičenci socialne pomoči bodo ne glede na bančne terjatve lahko s predplačniško kartico uporabljali sredstva, namenjena za njihovo preživetje itn.«

No, kljub vsem tem uspehom pa »ocene«, ki jih vlada v zadnjem času prejema v skladu s tistim, kar pač o njej menijo anketirani državljani, le niso tako skrajno visoke. Državljani, ki so bili za Delovo javnomnenjsko raziskavo vprašani, kaj si mislijo o prvem letu Cerarjeve vlade, so tej, denimo, namenili le »dobro dvojko« (oceno 2,67). Deset odstotkov oziroma dva odstotka anketirancev (skupno 12 odstotkov), jih je namreč menilo, da je Cerarjeva vlada uspešna oziroma zelo uspešna, vendar jih je sočasno kar 24 odstotkov prepričanih, da je neuspešna, in dodatnih 11 odstotkov, da je zelo neuspešna. Še zanimivost: približno polovica vseh anketiranih naj bi znala našteti do devet ministrov iz šestnajstčlanske Cerarjeve ekipe, desetina jih resda zna našteti skoraj vse, zato pa se kar 17 odstotkov državljanov ne spomni niti enega Cerarjevega ministra. Tudi to precej pove.

Za finančni sektor pa nič

Morda je bil med vsemi komentarji o vladni uspešnosti res eden od najpomenljivejših tisti, ki ga je (o dosežkih na finančnem področju) dal mag. Andrej Šircelj, poslanec opozicijskega SDS, ki je sicer že po uradni dolžnosti nekoliko strožji, ko gleda pod prste izvršilni veji oblasti. Šircelj je dejal, da je nedvomno vesel gospodarske rasti in zmanjševanja stopnje nezaposlenosti, potem pa dodal, da vlada v minulem letu ni ničesar naredila za ureditev bančnega sektorja, boljše upravljanje bančnega sistema in ustreznejšo vlogo finančnega sektorja v naši državi. Opozoril je na tiste vladne ukrepe, ki predvsem hromijo gospodarstvo (na večjo administrativnost in birokratsko zahtevnost), in na to, da Cerarjeva vlada še vedno nima koncepta, ki bi omogočil konkurenčnost slovenskega gospodarstva. Kar 17 odstotkov državljanov se ne spomni niti enega Cerarjevega ministra, ne vedo niti tega, kdo je ta hip zunanji ali ministrica za zdravje.

Deli s prijatelji