UPOKOJITEV

Rupel se bo na Erjavčevo »politično čistko« pritožil

Objavljeno 19. junij 2013 15.38 | Posodobljeno 19. junij 2013 15.39 | Piše: STA, A. K.

Dimitrij Rupel pojasnjuje, da bi moral njegov mandat trajati do 6. aprila 2014.

TRST – Nekdanji zunanji minister in sedanji generalni konzul v Trstu Dimitrij Rupel je odločitev sedanjega zunanjega ministra Karla Erjavca, da ga bo s 31. julijem razrešil in da se bo moral upokojiti, označil za dejanje politične čistke. Napovedal je, da se bo na postopek in na ministrove izjave pritožil, čeprav uradne odločbe še nima.

»Relativizirajo obvezno upokojevanje«

Spomnimo, Karl Erjavec je v ponedeljek v državnem zboru napovedal, da bo Rupel 31. julija izpolnil pogoje za upokojitev in mu bo zato v skladu z zakonom o uravnoteženju javnih financ (Zujf) prenehalo delovno razmerje na zunanjem ministrstvu. Kot je utemeljil Erjavec, Zujf določa obvezno upokojitev, če sta izpolnjena pogoja starosti in delovne dobe. A Erjavčev predhodnik Rupel zatrjuje, da Zujf relativizira obvezno upokojevanje, če se delodajalec in javni uslužbenec za zagotovitev nemotenega delovnega procesa dogovorita za nadaljevanje delovnega razmerja, poleg tega pa Zujf kot pogoj za upokojitev omenja le starost.

Rupel pojasnjuje, da je bil za generalnega konzula v Trstu imenovan pod vlado Janeza Janše, v kateri je bil sicer Erjavec prav tako zunanji minister, in v sedanji vladi Alenke Bratušek. Mandat bi moral trajati do 6. aprila 2014. V skladu s tem imenovanjem je Rupel z zunanjim ministrstvom 18. junija lani sklenil tudi aneks k pogodbi o zaposlitvi, 26. julija pa mu je kadrovska služba ministrstva poslala dogovor o nadaljevanju delovnega razmerja.

V pokoj jih ne morejo prisiliti

Poleg tega pa so Rupla zmotile besede Erjavca, da bo letos sicer starostni pogoj za upokojitev izpolnilo še deset diplomatov, vendar pa jih v pokoj ne morejo prisiliti, ker nimajo izpolnjenega pogoja delovne dobe zaradi nepriznavanja obdobja, ko so službovali v zveznem sekretariatu za zunanje zadeve v nekdanji Jugoslaviji. Rupel meni, da ni res, da se nekdanjim jugoslovanskim diplomatom ne bi priznavalo obdobja njihovega delovanja v skupni državi, saj so mnogi pridobili potrdila o tem času. »Sploh pa ne gre za izpolnjeno delovno dobo, ampak za izbrano dobo zaposlitve, po kateri se določa pokojnina,« trdi Rupel in meni, da »jugodiplomati, ki jih Erjavec bolj spoštuje od svojega predhodnika in ustanovitelja MZZ, pač ne bi šli v penzijo«.

Dejanja Erjavca zato po Ruplovem mnenju kažejo znake politične diskriminacije in politične lustracije. »Čeprav se kot mnogi državljani veselim življenja zunajslužbenih pritiskov, mi vendar ni vseeno, če se pri tako važnih rečeh, kot je upokojevanje, pojavljajo kršitve pogodb, politični predsodki in namerno zavajajoče razlage zakonov,« je še dodal Rupel.

Deli s prijatelji