PISMO

Rupel Pahorju: Tvoja srečna zvezda je v nevarnosti

Objavljeno 30. maj 2013 16.25 | Posodobljeno 30. maj 2013 16.25 | Piše: STA, T. L.

Iz Trsta se je oglasil Dimitrij Rupel, ki Pahorja opozarja na sramoto in predlaga rešitve, ki bi pomagale Sloveniji.

Borut Pahor z minusum na kartici zaradi kavic?

LJUBLJANA, TRST – Generalni konzul v Trstu Dimitrij Rupel je v pismu, ki ga je poslal predsedniku republike Borutu Pahorju, predstavil pet predlogov za rešitev položaja, v katerem se je znašla Slovenija. Predsednika ob tem opozarja, da je »njegova – upravičeno srečna – zvezda v nevarnosti in da ga utegne, če ne bo ukrepal, prizadeti sramota«.

Pahor naj sledi Drnovškovi tradiciji

Rupel, ki je, kot piše v pismu, lani na predsedniških volitvah glasoval proti Pahorjevemu tedanjemu tekmecu Danilu Türku, Pahorja poziva, naj obsodi in prepreči ponovitev dejanj, kakršna je bila »rehabilitacija voditelja tajne komunistične policije«. Nadalje predsedniku republike predlaga, naj v skladu s tradicijo, ki jo je uvedel Janez Drnovšek, in Pahorjevimi lastnimi pobudami pripravi posvet o pravni državi.

Rupel tudi predlaga, naj predsednik Pahor vzame v zaščito vrednote osamosvajanja in se izreče o politični uporabi pravosodja, predvsem pa o enakosti pred zakonom in enakih merilih za vse.

Nekdanji vodja slovenske diplomacije Pahorju še predlaga, naj spodbudi nastanek enciklopedije slovenske osamosvojitve. Poziva ga tudi, naj na predsedniški ravni začne pogovor o metodah izbiranja najboljših ljudi za pomembna mesta v državi.

Za zgrešene ocene razmer kriv tudi Pahor

Rupel sicer v pismu izreče več kritik. Tako meni, da je nekdanji predsednik Türk skupaj s Pahorjevimi nekdanjimi koalicijskimi partnerji »precej kriv za zgrešene ocene slovenskih razmer«.

Omenja tudi Komisijo za preprečevanje korupcije oziroma njeno »somišljeniško predhodnico«, ki je leta 2003 pod vodstvom Boštjana Penka, kot pravi, preprečila nastanek slovenske diplomatske akademije. »Ko bi jo imeli, nemara ne bi prišlo do nenavadne izbire veleposlanika v Nemčiji,« dodaja. Naj spomnimo: na mesto veleposlanice je vlada potrdila Marto Kos Marko, sestro Draga Kosa, nekdanjo novinarko in dopisnico nacionalne televizije iz Nemčije, ki je bila tudi podpredsednica Gospodarske zbornice Slovenije (GZS), v zadnjih letih pa komunikacijska svetovalka.

Poveličuje se diktatura

Nenavadno se mu zdi, da danes, kot je zapisal, omalovažujemo velike dogodke, kot je slovenska pomlad ali osamosvojitev, »medtem ko – tako rekoč – poveličujemo diktaturo«.

Rupel tudi ugotavlja, da so bila v začetku pričakovanja v zvezi s slovensko državo velika, skrb zanjo pa izredna, »danes pa se zdi, nekateri pa to tudi javno in jezno izjavljajo, da je bila zaman«.

V pismu Pahorju še pravi, da v aktualni krizi Slovenija potrebuje spodbude za vključevanje in sodelovanje. »Slovenski ljudje dobre volje bi morali – tako kot v času osamosvajanja – strniti svoje vrste za učinkovitejše premagovanje krize in tranzicijskih stranpoti,« je prepričan.

Deli s prijatelji