DAVKARIJA

Rubijo mu penzijo,
 čeprav mu dolgujejo

Objavljeno 16. julij 2012 10.29 | Posodobljeno 16. julij 2012 10.30 | Piše: Primož Škerl

Valentin Kubale piše učbenike v nizkih, tržno nezanimivih nakladah.

Kubaletova zbrana dela (foto: Primož Škerl).

CELJE – Upokojeni celjski pedagog in pisec Valentin Kubale se že vse od 90. let prejšnjega stoletja trudi dokazati, kako krivičen je naš davčni sistem pri odmeri dohodninske obveznosti za avtorje, ki publikacije izdajajo v samozaložbi. Specialistu s področja didaktike in metodike pouka je doslej uspelo samo to, da so mu dacarji položili roko na pokojnino. Prvi rubež so izvedli že leta 2004 za obračunsko leto 2003. Kubale jim po njihovih izračunih dolguje približno 2500 evrov z obrestmi, doslej so mu pobrali ali pa je plačal sam okoli tisoč evrov. Trdi, da mu davkarija za obdobje od leta 1994 do 2003. dolguje štirikrat toliko, kot od njega zahteva.

Stroški višji 
od zaslužka

»Gre za eno največjih zablod in napak davčne uprave, ki nima urejenega področja samozaložbe. Slovenska zakonodaja je praktično ne obravnava. Durs mi zato rubi pokojnino, čeprav oni meni dolgujejo veliko več.« Kubale je doslej napisal 16 knjig, gre za specialno literaturo s področja metodike in didaktike učnih predmetov, izdajal jih je v samozaložbi, kajti založniki zaradi nizkih naklad (do dvesto izvodov) tovrstnih publikacij ne uvrščajo med tržno zanimive, v poštev pač pridejo samo na nekaterih šolah. Stroški izdaje celo presegajo vrednost naklade.

»Do leta 2003 so mi bili upoštevani 80-odstotni stroški za samozaložbo, ki jo je Durs nato obravnaval kot drugo pogodbeno razmerje in priznal samo še 40 odstotkov, po letu 2005 pa priznava le deset odstotkov,« pojasnjuje pisec, ki je zatem odložil pero, čeravno ima v načrtu še dve knjigi. Pravi, da je kot učitelj, pedagog, svetnik in predavatelj z izgubo opravljal družbenokoristno delo, pisati je začel na pobudo učiteljev, ki pri strokovnih predmetih tako rekoč nimajo tovrstne literature.

»Vsi, razen dacarjev, razumejo razliko med drugim pogodbenim razmerjem in samozaložbo, saj vendar nisem v pogodbenem razmerju s samim seboj,« se jezi Kubale, ki se redno pritožuje na davčne odločbe, vendar mu na celjski izpostavi Dursa razveljavijo vsako drugostopenjsko rešitev in jo vrnejo v ponovni postopek. »Na drugi stopnji je ugodno rešena tudi pritožba za leto 2010. Vrnjena je v ponovno obravnavo, novo odločbo čakam že dobra dva meseca. Durs noče priznati generalne napake.«

Za 30 šol 50 knjig

Založniki bi z veseljem odkupili avtorske pole za osnovnošolski učbenik, saj vnaprej vedo, da bo izšel v večji nakladi. Pri specializirani literaturi in enakem obsegu knjige so stroški enaki, naklada in z njo povezani izkupiček od prodaje pa neprimerno manjša. Založba Kubaletovih avtorskih pol zato ne bo odkupila. »Ko knjigo izdam v samozaložbi, me bremenijo celotni stroški tehniške izvedbe in distribucije, avtorstva nimam plačanega. Napisal sem knjigo Primeri učnih priprav za tehnologijo. Izšla je v samo 50 izvodih, kajti uporablja jo le 30 šol. Vrednost naklade je bila 800 evrov, deset avtorskih pol pa velja 4100 evrov, česar v samozaložbi ne dobiš plačano; 40-odstotni normirani stroški dosegajo 1650 evrov in so pri tej knjigi dvakrat tolikšni, kot je celotna vrednost naklade. Cenitev vrednosti avtorski pol Durs odklanja.«

Kubale dodaja, da bi moral biti kot pedagog in matematik zelo neumen, da bi se dvajsetkrat pritoževal in hkrati vedel, da nima prav. »Ni pošteno, da se država tako vede do samozaložnikov. Na finančnem ministrstvu so me razumeli, da Dursu pač ne. Ne vedo, da je od dobrega šolstva odvisno dobro gospodarstvo, od koder se potem polnijo njihove blagajne.«

Najprej ni poravnal 140.000 tolarjev na podlagi odločbe iz leta 2004. Rekli so mu, da so jo samodejno izločili in da je pritožba brezpredmetna. Toda pozneje so vsako leto od njega zahtevali med 200 in 400 evrov, ki jih ni poravnaval, zato je maja lani prišla prva izterjava. Vzeli so mu 200 evrov, v letošnji dohodninski odloči bi mu morali vrniti 175 evrov, a so mu jih v obliki pobota za stare obveznosti znova zarubili, nekaj je medtem poravnal tudi sam.

»Dogaja se, da davčna od avtorja zahteva več, kot je dobil za knjigo. Rekli so mi, naj podam vlogo za obročno odplačevanje dolga. Lani sem obvestil poslansko skupino SDS, predsednika vlade in države, ombudsmanko, šolsko ministrstvo, nekdanji finančni minister, že pokojni Andrej Bajuk mi je rekel, da bomo potrebovali finančnega izvedenca. Edini v državi se ukvarjam z metodiko pouka strokovnih predmetov in sem o tem tudi nekaj napisal, a za nagrado dobim rubež.«

Deli s prijatelji