OBNOVA

Romarsko Sv. Trojico krasijo novi zvoniki

Objavljeno 17. maj 2016 16.53 | Posodobljeno 17. maj 2016 16.54 | Piše: Vladimir Jerman

Zgodovinski dogodek za občino v Slovenskih goricah.

Idilična Sv. Trojica. Foto: občina STSG

SVETA TROJICA V SLOVENSKIH GORICAH – Bralec nam je sporočil: »Za občino Sv. Trojica v Slovenskih goricah, katere župan je Darko Fras, se, če morda še ne veste, odvija zgodovinski trenutek. Na veličastni cerkvi namreč poteka obnova vseh treh zvonikov, projekt je vreden 260.000 evrov. Prevoz novih iz Logatca je v tem letu največji prijavljeni tovor v Sloveniji, ki bo potoval po cesti. Trojiška cerkev je med našimi večjimi, slovi tudi po tretjih največjih (in novih!) orglah ter tretjem največjem oltarju v Sloveniji. Veseli bomo, če boste z našim zgodovinskim dogodkom, povezanim z blagoslovitvijo novih zvonikov, seznanili tudi bralce.«

Samostanske dragocenosti

Trojiški frančiškanski samostan premore knjižnico s 1555 knjigami, pretežno rokopisnimi, ki so nastale med letoma 1474 in 1830. Posebno dragocena je knjiga o fiziki iz leta 1574, morda je najstarejši učbenik fizike na Slovenskem. Med dragocenimi je tudi knjiga zemljevidov Cerkniškega jezera. Muzejska zbirka obsega samostanske predmete od dragocenih liturgičnih (mašni plašči, cerkveno posodje, relikvije, votivne podobe, igralnik za orgle) do gospodinjskih, mizarskih, steklarskih in drugih.

Nedelja Svete trojice

S slovesnim praznikom binkošti, letos 15. maja, se je sklenil velikonočni čas: »Praznik obhajamo 50 dni po veliki noči in je praznik prihoda Sv. Duha, ker je na ta dan po svetopisemskem sporočilu nad zbrane učence in Božjo mater Marijo prišel Sveti Duh.« Po binkoštih se v Katoliški cerkvi nadaljuje liturgični čas, ki se imenuje preprosto med letom in traja do začetka adventnega časa, ta prehod zaznamujejo takole: »Velikonočno svečo v cerkvah z oltarnega prostora odnesejo h krstnemu kamnu, duhovniki in drugi sodelavci pa pri bogoslužju nosijo liturgična oblačila v zeleni barvi.«

»V Katoliški cerkvi na nedeljo po binkoštnem prazniku praznujemo nedeljo Svete trojice. To bo letos 22. maja,« pojasnjuje uradna spletna stran Cerkve in nadaljuje: »Nauk o Sveti trojici se je izoblikoval že na koncilu v Niceji (325 po Kr.) in je kot veroizpoved (credo) v bogoslužni rabi prisoten vse do današnjih dni. Vera v Sveto trojico je sestavni del kristjanove vere v enega Boga v treh osebah.«

Sv. trojici posvečenih cerkva – prav vse obhajajo najslovesnejšo mašo na nedeljo Sv. trojice – je v Sloveniji kar veliko, med bolj znanimi so notranjska po Martinu Krpanu, vrhniška iz literature Ivana Cankarja in ta v Slovenskih goricah. Prav za vse velja, da imajo najbolj slovesno mašo na nedeljo Sv. trojice. Manj znano je, da se je k slednji jeseni 1910 za pol leta priselil prav Cankar in tam napisal Lepo Vido, dramo o neizpolnjenem hrepenenju.

Trije zvoniki za tri lučke

O začetkih trojiške cerkve v župniji povedo, da je nastala na Porčkem vrhu, potem ko so ljudje na njem večkrat videli goreti tri luči ali tri zvezde nenavadne oblike. Tri lučke zdaj ponazarjajo trije zvoniki, seveda obenem še božje trojstvo.

Na kraju prikazovanja so leta 1631 postavili leseno kapelo, 15. junija 1636 je sekovški škof Janez Marko že blagoslovil temeljni kamen zidane cerkve. Mnogo manjše od sedanje, so pa v novi ohranjeni nekateri njeni deli. Sredi 18. stoletja so se avguštinci, ki so bivali v samostanu in skrbeli za cerkev, odločili pozidati novo, zdajšnje veličastno svetišče, ki sta mu bila v letih 1779 in 1780 dozidana še dva zvonika. Trije mogočni zvoniki, ki že od daleč pozdravijo romarja in ga vabijo bliže, so pristali tudi v občinskem grbu.

Z uredbami cesarja Jožefa je bila božja pot ukinjena, avguštinski samostan pa razpuščen. Ni pa imel cesar moči nad romarji, ki so še kar prihajali v množičnih procesijah, menda več kot sto tisoč na leto. Leta 1854 so božjepotno cerkev in samostan prevzeli frančiškani. Leta 1887 je ljubljanski škof (pozneje goriški nadškof in prvi slovenski kardinal) Jakob Missia, sicer rojak iz bližnje Mote v župniji Kapela pri Radencih, blagoslovil 3000 kg težek zvon: »Tega je pozneje vzela prva svetovna vojna. Leta 1938 so trojiški farani spet nabavili zvon, težak 2605 kg, tega je vzela druga svetovna vojna. Od leta 1994 visi v zvoniku 2700 kg težek zvon.«

Občinsko praznovanje

Deset let, odkar ima Sveta Trojica svojo občino, je trojiška nedelja tudi občinski praznik. Naslanja se na tradicionalno žegnanje, so ga pa posodobili s športnimi prireditvami, teki in pohodi. Z izročilom ga vežejo molitve po postajah križevega pota, nedeljska maša, kramarski sejem, ljudski pevci in godci, milozvočna lajna, odprte kleti, kmečke igre. Prelivanje starih v nove običaje nakazujejo blagoslov motorjev, srečanje starejših občanov, predstavitev osnovne šole, nastop pihalnega orkestra z mažoretkami, razstave in veseliški koncerti. Obilje prireditev so Trojičani raztegnili vse do druge junijske sobote. Osrednja vsekakor ostaja slovesna sveta maša, letos jo bo daroval nadškof Franc Kramberger, seveda v cerkvi Sv. trojice, s sodelovanjem pevskega zbora Sv. Frančišek pod vodstvom Andreja Dvoršaka in otroškega pevskega zbora pod vodstvom Anite Kralj. V veliko čast si štejejo, da se letošnje občinske proslave udeležuje tudi predsednik republike Borut Pahor.

Rdeče prebarvani baker

Že od nastanka je Sv. Trojica s cerkvijo, ki »romarja in popotnika s tremi mogočnimi zvoniki že od daleč pozdravlja in vabi v svojo bližino«, romarski kraj, »kamor so prihajali številni romarji molit, prosit in se zahvaljevat za uslišane prošnje in naklonjeno milost«. Prav romanja so spodbudila »razvoj kraja, da je postal gospodarsko in pozneje tudi upravno središče«.

Zvonike je načel zob časa, in ker je pločevina kljub večkratnemu pleskanju in krpanju toliko dotrajala, da je začela odpadati, leseno ostrešje pa zaradi zamakanja gniti, so – da bi ohranili mojstrovino, ki ji ni para – začeli obnovo. Zavod za varstvo kulturne dediščine je podal strokovno mnenje in obnovitvene pogoje. S primerjavo ponudb in mnenji strokovnjakov so kot najugodnejšega izvajalca izluščili podjetje Šušteršič, d. o. o., iz Logatca. Staro kapo zvonika so z dvigalom odstranili, v Šušteršičevi delavnici zgrajeno novo pa pripeljali v Slovenske gorice in jo namestili na zvonik. Popolnoma novi sta lesena konstrukcija in kritina iz bakrene pločevine, novi so tudi krogle in križ vrh zvonika. So pa bakreno pločevino prebarvali, tako da so obdržali prepoznavno rdečo barvo. Do praznika Sv. trojice, 22. maja 2016, bosta obnovljena dva zvonika, tretjemu pa naj bi nadeli novo kapo do jeseni. Potrebni denar zbirajo iz več virov, kot je redna praksa tudi z darovi gospodinjstev – vse z željo, da »smo ponosni in cenimo dediščino, ki so nam jo zapustili naši predniki, in da znamo še enkrat več stopiti skupaj in izpeljati projekt, na katerega bodo s ponosom gledali tudi naši otroci in vnuki! Bog povrni stoterno vsem, ki ste svoj dar že dali, in vam, ki ga še boste. Še tako majhen dar lahko postane velik, če je dan od srca in oplemeniten v skupni moči!« 

Deli s prijatelji