SREČANJE SUPERJUNAKOV

Ribe spet se igrajo, rakci spet klepetajo

Objavljeno 31. maj 2013 19.20 | Posodobljeno 31. maj 2013 19.24 | Piše: S. N.

Pred dnevom Save (1. junij) nagrajeni najboljši ustvarjalci superjunakov v projektu Moja reka si.

Zmagovalci (foto: S. N.).

LJUBLJANA – V Mestnem muzeju so prejeli nagrade ustvarjalci najboljših superjunakov – skupaj 65 otrok s šestimi mentorji. V projektu Moja reka.si (Moja reka si) so ekipe iz vrtcev, osnovnih in srednjih šol ustvarile 62 superjunakov, ki rešujejo probleme rek. Med njimi je žirija izbrala pet najboljših, ki so dobro opredelili probleme rek, našli rešitve, se o tem posvetovali v lokalni skupnosti in lastnosti rešiteljev upodobili v superjunaku. Natečaj so peto leto zapored organizirali partnerji Coca-Cola Slovenija, Savska komisija ter Ministrstvo RS za kmetijstvo in okolje. Nagrade sta podelila vodja sektorja za vode Peter Gašperšič, Ministrstvo RS za kmetijstvo in okolje ter direktor Coca-Cola Slovenija Uroš Kanduč. Nagrajencem je čestital tudi ambasador Zlatko s svojo prijateljico SuperZlatko. Nagrajenci so si poleg praktičnih nagrad prislužili tudi izlet z ladjico po Ljubljanici.

Nagrajenci iz Trebnjega, Vrhovcev in Maribora

Prvo mesto so dosegli mladi iz Osnovne šole Trebnje, Podružnična šola Šentlovrenc s superjunakinjo Zlato marioneto. Ta rešuje probleme reke Temenice, ekipa pa je sposobnosti superjunakinje tudi uglasbila. Zlata marioneta je v njihovi pesmi dejala, da »ribe spet se igrajo, rakci spet klepetajo«. Drugo mesto je zasedla superjunakinja Ečka, ki so jo ustvarili na Osnovni šoli Vrhovci. Ečka spremlja Gradiščico in ji pomaga pri reševanju odplak in odpadkov. Na tretje mesto se je uvrstila ekipa iz Biotehniške šole Maribor, ki je superjunaka poimenovala Volek. Iz odpadnih krpic sešiti superjunak Volek rešuje Ruperški potok – odplake in odpadki so tudi njegov največji problem. Četrto mesto je pripadlo Vrtcu Šoštanj s superjunakom Tresimirjem in njegovo čistilno napravo. Tresimir je izziv našel v Družmirskem jezeru – mučijo pa ga kmetijstvo, odplake in odpadki. Toda otroci so našli rešitev tudi v čistilni napravi in jo izdelali superjunaku v pomoč. Na peto mesto se je uvrstila ekipa iz Osnovne šole Vojnik, s Super gasilcem Vojčem. Na pomoč je priskočil Hudinji, vpisal pa se je tudi med gasilce.

Ozaveščanje o pomenu rek

V projektu Moja reka si Coca-Cola Slovenija s partnerjema Savska komisija ter Ministrstvom RS za kmetijstvo in okolje že peto leto prenaša dobro prakso ozaveščanja o pomenu rek z mednarodnega nivoja ICPDR (Mednarodna komisija za varstvo Donave). V Sloveniji vsako leto oblikujejo svojevrsten izziv – doslej so mladi ustvarjali raziskovalne naloge, oglase, fotostripe in časopise. Projekt so tudi letos podprli v ekošolah ter v Mladinski knjigi z revijami Pil, Moj planet in Gea.
 

Deli s prijatelji