PO POŽARU EKOSISTEMOV

Revolt po ekološki katastrofi: bralka Maja nocoj vabi

Objavljeno 28. julij 2017 11.45 | Posodobljeno 28. julij 2017 11.48 | Piše: Tanja Jakše Gazvoda

V civilni iniciativi pripravljajo ovadbo odgovornih na vseh ravneh.

Krajanom je dovolj, podpisujejo peticijo. Foto: Civilna Iniciativa Zalog - Loke

STRAŽA – »Ljudje, podpisujte peticijo in jo delite! Naše lastno življenjsko okolje je samo v naših rokah,« je med drugim zapisano v pozivu k podpisu peticije Civilne iniciative Zalog-Loke in Regijskega društva ekološkega gibanja Ivančna Gorica. Povod za peticijo in napovedan petkov shod v Brezi (Straža) je katastrofalen požar v Zalogu pri Straži, ki se je razplamtel v četrtek popoldne v obratu podjetja Ekosistemi. Dobre tri dni so požrtvovalni gasilci kar 60 prostovoljnih gasilskih društev Dolenjske in poklicni gasilci Gasilsko-reševalnega centra Novo mesto potrebovali, da so ga pogasili, čeprav so se tudi v začetku tega tedna pojavljali posamezni vžigi.

Dvomijo o verodostojnosti podatkov

Katastrofa za obrat, ki je pogorel, katastrofa tudi za njegovo bližnjo okolico, kjer so zastrupljeni voda, rastlinje in zemlja. In kakšen je pravzaprav vpliv na okolje? »Obveščanje pristojnih ustanov je bilo pomanjkljivo in slabo. Še vedno ne vemo, kaj je bilo v zraku, kaj je v tleh, pravzaprav dvomimo tudi o verodostojnosti podatkov, ki jih posredujejo inštituti, ki so opravili meritve,« je skeptičen domačin Franci Plut, član civilne iniciative in Regijskega društva ekološkega gibanja Ivančna Gorica. »Ljudje so zrevoltirani, združili smo se v akciji civilne družbe, združuje pa nas ena in edina misel, to je zahteva, da morajo Ekosistemi iz tega okolja.«

Vztrajali bomo do zadnje instance na Evropskem sodišču in uspelo nam bo tako kot v primeru Lafarge, čeprav bo pot dolga.


Zahteve civilne iniciative in njenih podpisnikov so jasne: zahtevajo, da se Ekosistemom nemudoma odvzame okoljevarstveno dovoljenje, obrat v Zalogu pri Novem mestu pa se ustavi ter celovito in strokovno sanira. Zahtevajo tudi kazenski pregon ter kaznovanje odgovornih v podjetju, organe pregona pa pozivajo, naj takoj začnejo obsežno preiskavo vseh pristojnih služb in odgovornih oseb, ki v šestih letih niso opravile svojega dela in so s tem kršile zakonodajo ter tako poleg preostalih okoljskih nesreč na neurejenem obratu dovolile, da se je zgodila katastrofa.

Ekosistemi se branijo

So pa v družbi Ekosistemi v izjavi za javnost zavrnili namige, da bi prevzemali nevarne odpadke. »Na mestu požara so se nahajali le nenevarni odpadki, za katere predelavo ima družba dovoljenje. V Zalogu je bila skladiščena lesna biomasa, odpadki po sortiranju in končni proizvodi različnih vrst trdih goriv, skladiščene zaloge odpadkov so zadoščale za 4- do 6-tedensko proizvodnjo končnih proizvodov – goriv,« so zapisali v izjavi, pod katero sta podpisana direktor družbe Gregor Kovačič in lastnik družbe Tomislav Kovačič, ki obžalujeta, da je prišlo do požara, a za njegov nastanek niso krivi. »Družba je imela na lokaciji v funkciji vso predpisano infrastrukturo, to je lovilce odpadnih olj, zbiralnike za zajemanje meteorne vode, lastno delujočo hidrantno mrežo, interno kanalizacijsko omrežje, vse z namenom, da ne bi prišlo do ekološke katastrofe ali onesnaženja podtalnice in zemljin. Priključek na javno kanalizacijsko omrežje oziroma na čistilno napravo je bil kljub prošnji in uradni vlogi ustno zavrnjen s strani pooblaščenih oseb, zato je družba sama z zunanjim izvajalcem organizirala redni odvoz zbranih vod.«
A v civilni iniciativi pravijo: »Obrat ima nekaj dovoljenj, torej parcialno, tudi okoljevarstvenih, ki pa so platonična, torej v dejanskemu stanju na tem smetišču nimajo nobene podlage. Pristojnim vladnim službam smo zato predlagali odvzem okoljevarstvenih dovoljenj in sanacijo obrata, to so nam na enem izmed sestankov na ministrstvu obljubili. To se ni nikoli zgodilo. Celo tako so nas izigrali, da so kmalu zatem zamenjali pristojnega v. d. direktorja direktorata za okolje in glavno inšpektorico RS za okolje in naravo.«

Ekološke patrulje

Svoje trditve, tudi te, da so bili v Zalogu nevarni odpadki, imajo dokumentirane, opravili so kar 12 ekoloških patrulj. »Vse te grobe kršitve smo skrbno in redno spremljali, o njih obveščali različne inšpekcije, ministrstva, vse do kabineta vlade in predsednika države. A so nas ignorirali, šikanirali in se norčevali iz nas,« se je spomnil Plut. »V tožbi, ki se pripravlja, bomo na osebno odgovornost poklicali vse odgovorne in nihče ne bo ušel roki pravice. Vztrajali bomo do zadnje instance na Evropskem sodišču in uspelo nam bo tako kot v primeru Lafarge, čeprav bo pot dolga.« 


Takega požara ne pomnijo

O obsegu požara priča tudi dejstvo, da takšnega Dolenjska v zadnjih 50 letih ne pomni. Leta 1985 je gorelo v Krki-Zeliščih, takrat je bil požar pogašen v dveh dneh.


 

Deli s prijatelji