NOVA PRILOŽNOST

Prvi zasebni poštar bo nekdanji rudar

Objavljeno 12. oktober 2012 18.27 | Posodobljeno 11. oktober 2012 23.43 | Piše: Vladimir Jerman

Pošta Slovenije bo ohranjala majhne pošte s pogodbenimi najemi.

ZDOLE – 47-letni Franc Jeler je v delovni knjižici nabral za svojo starost že zavidljivih 32 let delovne dobe: »Na svoj prvi delovni dan, 10. oktobra 1980, sem štel 15 let in 12 dni.« Živo se še spominja: »Lilo je kot iz škafa, ko sva s starejšim sodelavcem v senovškem rudniku z lopato nakladala premog na transportni trak.«

Franc izhaja iz delavske družine: »Čim prej sem moral do svojega zaslužka. Prvih sedem let sem delal v zunanjem obratu, naslednjih sedem pa kot rudar prebil v jami.«

O pogodbenih poštah

Pošta Slovenije pravi, da poštne, denarne in preostale storitve, ki jih ponuja pogodbena pošta zanjo in za Poštno banko Slovenije, opravlja skrbno izbrani pogodbeni izvajalec, s katerim PS in PBS skleneta dolgoročno formalnopravno poslovno razmerje. Izbrani izvajalec pogodbene pošte praviloma že izvaja lastno samostojno dejavnost (trgovska, turističnoinformacijska, lekarniška ali druga ustrezna), ki vsaj v večjem obsegu ni konkurenčna poštni. S pogodbeno pošto izbrani izvajalec že obstoječi lastni dejavnosti pridruži še izvajanje poštnih storitev. Poštna številka ostaja nespremenjena, ostane žig pošte, za poštne uporabnike ni bistvenih sprememb. Delovni čas pogodbene pošte 8272 Zdole: ponedeljek, torek, sreda in petek od 8. do 15. ure, četrtek od 8. do 17. ure in sobota od 8. do 12. ure. Odprla se bo 5. novembra.

Komaj za preživetje

Franc je po vojski ob šihtu v rovu opravil še ekonomsko šolo: »Ravno sem jo končal, ko se je začelo govoriti o zaprtju rudnika. Ker je za naše prezaposlitve odprl svoje trgovine, sem naredil še trgovsko šolo. V trgovini Rudar smo imeli špecerijo, belo tehniko, tekstil – v bistvu nakupovalni center. Na prelomu tisočletja je Rudar propadel. Ponujeno možnost, da bi prevzel diskontno trgovino ter nadaljeval kot samostojni podjetnik, sem pograbil. Začel sem v najetih prostorih na Senovem 6. junija 2001.«

Na Zdolah v občini Krško je trgovino odprl pred štirimi leti: »Ko sem nekoč peljal tu skozi ter videl zaprto trgovino, sem zaslutil priložnost. Nekaj časa sem imel še naprej diskontno trgovino na Senovem, na Zdolah pa Market Center. Jeseni 2009 se je začela kriza, prodaja na Senovem pa prepolovila. Diskontna trgovina ni bila več rentabilna. Preživel sem le s pomočjo marketa na Zdolah, bil je moja rešilna bilka. Glih za glih mi je uspelo preživeti krizne čase.«

Prometa v vasi z 255 prebivalci, tudi ko jim dodamo še okoliške, pač ne more biti veliko: »Bližnji veliki in močni trgovski centri privabijo ljudi tudi z reklamami. Pri meni je dosti izdelkov sicer cenejših, reklame pa ne zmorem. No, saj mnoge stranke same opazijo. Imamo tudi več izdelkov, ki jih v velikih trgovinah ni, v bistvu smo trgovina za dom od A do Ž.«

Do konkurence ni daleč: »Na obe strani je do prve trgovine po štiri kilometre.«

Sogovornik se pošali: »Kar pozabijo tam kupiti, pa pridejo k meni!«

Seveda premore tudi redne stranke: »Med njimi je dosti upokojencev, sezonskih delavcev z bližnjih kmetij, pa še nekaj drugih krajanov.«

Nova priložnost

Na Zdolah 29 c, kjer je Jelerjev market, so še pošta, krajevna skupnost, zavarovalnica in okrepčevalnica. Njeni gostje se pomenkujejo o vsem in tako je Jeler pred časom ujel, da bo Pošta Slovenije zdolsko enoto oddala v najem: »Da se nekaj pripravlja, je bilo slutiti že takrat, ko so skrajšali delovni čas.«

Zgodaj spomladi je Jeler poklical v Novo mesto: »Potrdili so, da jo bodo oddali v najem, tako kot nameravajo storiti še z več drugimi. Takoj sem povedal, da sem za zdolsko interesent.«

Prijavil se je na razpis, objavljen v uradnem listu: »V ponudbi sem napisal, kaj počnem in da je pošta takoj zraven moje trgovine. Ko je šlo skozi mline, sem bil julija izbran.«

Nekajkrat so na Zdole prišli direktor novomeške pošte Cveto Sršen in sodelavci na oglede objekta in pogovore: »Povedali so mi, kaj vse od mene kot vodje pogodbene pošte pričakujejo. Skupaj s prodajalkama Jasno Žulič in Katjo Planinc pravkar hodimo na usposabljanje na pošto v Krškem in na izobraževanje na sedežu Pošte Slovenije v Mariboru. Podobno prihajajo iz prekmurskih Križevcev in še kod, kjer bodo prav tako uvedli pogodbene pošte. Nobeden med nami še nima izkušenj s poštnim delom, imamo pa vsi trgovsko izobrazbo. Kot poštarji bomo opravljali storitve s šalterja, kot so sprejem in izdaja poštnih pošiljk, plačevanje položnic, prodaja poštnih artiklov, medtem ko bodo na dom dostavljali s pošte Krško. Če povzamem, z dostavo nimamo nič, prevzemamo pa vse druge storitve.«

Jeler ne skriva: »Če bi pošto zaprli, bi tudi moji trgovini upadel promet in ne bi zvozil. Stranke potrebujejo oboje, pošto in trgovino, tu sem videl priložnost.«

Kaj posebej ga ne skrbi: »Saj sem skrbi že vajen! Pa ne vidim razloga, da ne bi šlo.«

A brez evropske pomoči Jeler ne bi zvozil: »Prvi izziv je bila že prijava na razpis! S pomočjo evropskega socialnega sklada za spodbujanje enakih možnosti zaposlitve sem lahko zaposlil trgovko za 15 mesecev. Ko bodo pretekli, bo spet treba iskati nove možnosti, saj ni pričakovati, da bi nam s poštnimi storitvami promet kaj bistveno porasel. Bomo pa tako v majhnem kraju ohranili pošto in trgovino, upam, da na vsesplošno zadovoljstvo krajanov.« 

Vendarle poštar

image
a:1:{s:11:"description";s:32:"Franc Jeler (foto: Črt Majcen).";}
Franc Jeler se je prvič prijavil za poštarja, ko je še kopal premog. Delovno mesto je razpisala pošta na Senovem: »Nisem dobil dovolj točk, sprejeli so drugega.« Je pa zato pristal med trgovci: »Vedno sem gledal naprej, tako da, hvala bogu, doslej nisem ostal brez zaposlitve niti dneva.« Ko zdaj prevzema pogodbeno pošto, se Franc ob spominjanju neuspelega poskusa, da bi se zavihtel med pismonoše, namuzne: »Kako se čas obrne, na koncu bom pa le – poštar!«

 

Deli s prijatelji