SRČNA KIRURGIJA

Priznanje: otroci v UKC umirali zaradi prava

Objavljeno 17. junij 2015 12.40 | Posodobljeno 17. junij 2015 12.40 | Piše: T. L.

Andrej Možina, predsednik ZZS priznava, da bi morala biti zbornica v primeru nadzora nad dogajanjem v programu otroške srčne kirurgije, odločnejša in pravočasna. Vendar pravnih podlag za sistemske nadzore pri nas ni.

Prezgodnje rojstvo starše praviloma močno preseneti in se nanj nimajo časa pripraviti

LJUBLJANA – Če se bo izkazalo, da so podatki iz še neuradnega poročila o programu srčne kirurgije ljubljanskega UKC resnični in da je v nekaj letih umrlo 33 otrok image (od tega več kot 10 otrok zaradi strokovnih napak zdravnikov), bo to pomenilo enega večjih zdravstvenih škandalov v Sloveniji. 

Potrjeno: neuradne številke bodo podobne končnim 

»V tem trenutku zelo težko sodim o teh številkah, ko uradnega poročila še ni. Toda številke so prišle v javnost, po nekem naključju, spodrsljaju, in moram reči, da so številke, ki krožijo po medijih in v javnosti, blizu tistih, ki se bodo pojavile v končnem poročilu,« je v informativni oddaji Odmevi na nacionalni televiziji povedal Andrej Možina, predsednik Zdravniške zbornice Slovenije (ZZS), ki je nadzor nad programom srčne kirurgije tudi naročila. Zbornica bo poročilo prejela v teh dneh, medtem ko naj bi bila javnost obveščena o izsledkih v približno dveh tednih.

Na kocki otroška življenja, Slovenija pa pravno bosa

Bi morali nadzor storiti že prej, da bi bilo smrti zaradi napak manj? »Morda bi morali biti nekoliko odločnejši in pravočasni. Tu gre za pomanjkljivost v slovenski zakonodaji. Jasnih pravnih podlag za sistemske nadzore ni. Zbornica ima pravne podlage zgolj za nadzorovanje zdravnika ali več zdravnikov, ne pa za nadzorovanje programa. To, da smo se za to odločili, je bila pravzaprav zahteva ministra Gantarja, da torej opravimo nadzor nad programom in nad vsemi zdravniki. To je bil neke vrste kompromis. In ker sta bila teža problema in sum o dogajanjih na tem oddelku takšna, smo sprejeli izziv in imenovali mednarodno komisijo.«

Da nadzor ni bil opravljen, ker ni pravnih podlag, najverjetneje staršem 33 otrok danes ne pomeni nič. Pa vendar: Možina pravi, da je žal tako in da je še na marsikaterem drugem področju v Sloveniji tako.

Predolgo čakanje na izsledke?

Sicer pa so iz zbornice pred devetimi meseci sporočili, da je poročilo v zaključni fazi, vendar uradnega poročila še vedno ni. Možina v opravičilo in pojasnilo pravi, da nadzor nad omenjeno tematiko (obseg presoje tako obsežnih programov z občutljivo tematiko) programov v svetu traja tudi do dve leti. »To so mi mednarodni presojevalci povedali zelo jasno v samem začetku. Prosil sem jih (glede na stanje v Sloveniji in sumničenja), da to naredijo kar najhitreje. Bilo mi je bilo že nekoliko nerodno pritiskati na profesorja Gregoriča, ki me je prosil za nekaj več časa, da bodo lahko poročilo primerno pripravili.« 

Otrok na operacijo: vzeti kredit in oditi v tujino?

Tisti, katerih bližnji čakajo na operacijo, so zaradi dogajanj razumljivo zaskrbljeni. Nekateri, ki bodo svoje najmlajše v kratkem odpeljali na operacijo srca v UKC, ne vedo, ali naj vzamejo kredit in otroka odpeljejo na zdravljenje v tujino. Možina miri, da ne. »Dogodki v preteklih letih na otroški kardiokirurgiji so bili dovolj velik poduk, da se je program izvajanja na otroški kardiokirurgiji bistveno spremenil. Žal ga naši domači strokovnjaki ne izvajajo več, ker so zaradi razmer pobegnili.«

Kakšna bo prihodnost programa otroške kardiokirurgije in ali je program sploh možno izvajati v Sloveniji, bo v veliki meri pokazalo poročilo, še pravi Možina. 

Je od uvedbe nadzora napak manj? Možina pravi, da tega ne more z gotovostjo trditi, saj nima vseh podatkov UKC, zato bi to moral pojasniti predstojnik kardiokirurgije. »Sem pa prepričan (in to zagotavljajo tudi v UKC), da program teče varno, velik del najbolj rizičnih bolnikov pa se zdaj operira v tujini in ne doma.« 

Deli s prijatelji