NASPROTUJEJO NOŠENJU

Prepoved burke na ustavnem sodišču?

Objavljeno 25. november 2015 13.21 | Posodobljeno 25. november 2015 13.21 | Piše: Jadran Vatovec

Janšev SDS proti nošenju burke in nikaba v javnosti.

Prvak SDS Janez Janša in dr. Vinko Gorenak poudarjata, da bi moral vsak, ki biva v Sloveniji, spoštovati slovensko kulturo in tradicijo. Foto: Igor Zaplatil

LJUBLJANA – Največja opozicijska stranka, Janšev SDS, je v parlamentarno proceduro vložila predlog novele zakona o varstvu javnega reda in miru, s sprejemom katerega bi uzakonili prepoved nošenja burke ali nikaba na javnih krajih. Burka je muslimansko žensko oblačilo, ki pokriva telo od glave do pet in zakrije vse ženske obline. Ozka odprtina (reža) v predelu oči ženski, ki jo nosi, sicer omogoča, da gleda (opazuje) okolico, ne omogoča pa drugim ljudem, da bi videli njen obraz. Pri burki režo prekriva še mrežica (tako da ni mogoče videti niti oči ženske, ki jo nosi), pri nikabu pa takšne mreže ni.

Predsednik stranke Janez Janša, nekdanji notranji minister dr. Vinko Gorenak in poslanka Anja Bah Žibert so na novinarski konferenci pojasnili, da se za prepoved nošenja burke ali nikaba v javnosti zavzemajo predvsem iz varnostnih in kulturnih razlogov, saj so prepričani, da mora vsak, ki živi v Sloveniji ali ki pride v Slovenijo za nekaj časa, spoštovati tradicijo in običaje večinskega, slovenskega naroda. Ključni kulturni razlog za sprejem takšnega zakona je, da se na območju Slovenije zagotovi spoštovanje slovenskih kulturnih običajev in prepreči njihovo spreminjanje. Muslimanke, ki bi kljub prepovedi nosile burke ali nikabe, naj bi po novem plačale sto evrov globe, kar je primerljivo s kaznijo za beračenje ali nedopustno prenočevanje na javnem kraju, ki je v Sloveniji že v veljavi. SDS je v parlamentarno proceduro vložil tudi predlog sprememb in dopolnitev zakona o mednarodni zaščiti, s katerimi naj bi zaostrili pogoje za pridobitev azila v Sloveniji. Povsem pričakovano je prvi predlog že dvignil in bo še dvigoval precej več prahu kot drugi.

Dobovškovo tretje mnenje

SDS, ki poudarja, da je oba zakonska predloga v parlamentarno proceduro vložil zato, ker migrantski valovi še kar ne pojenjajo in ker na ravni EU še vedno nimamo zadovoljive skupne metodologije reševanja tako imenovane begunske krize, se je za zdaj pridružil le NSi Ljudmile Novak. Tudi NSi se strinja, da bi bilo treba dosledneje spoštovati pravila EU glede schengenske meje ter zaostriti registracijske postopke in azilno politiko: »Opozarjamo tudi na potrebo po doslednem izvajanju integracijske politike za vse tiste osebe s statusom mednarodne zaščite, ki ostajajo v Sloveniji. Tudi predlagana prepoved nošenja burke oziroma nikaba na javnem kraju se nam v tem kontekstu zdi povsem primerna.«

Prva vladna stranka, ki je na mah izrazila svoje nestrinjanje s predlogom SDS, je Židanov SD: »Prepoved in omejevanje sta orodji za tiste, ki svojo priljubljenost radi krepijo na politiki strahu in izključevanj. Socialni demokrati menimo, da se moramo temu prav v teh časih izogniti ter graditi na politiki sodelovanja in vključevanja, namesto tega, da z restriktivnimi zakoni etiketiramo vse, ki so drugačni, ter zavračamo tiste, ki potrebujejo našo pomoč.« Tudi nekdanji član Jankovićeve Pozitivne Slovenije in ZaAB, nepovezani poslanec Jani Möderndorfer nasprotuje predlogu SDS. Sprašuje, čemu se je SDS šele zdaj odločil predlagati prepoved nošenja burke, če pa so v nekaterih članicah EU to storili že pred petimi leti.

Za »tretje mnenje« bržda lahko štejemo odziv nekdanjega člana SMC, nepovezanega poslanca dr. Bojana Dobovška. Dr. Dobovšek meni, da bi se bilo treba zdajšnjim hibridnim grožnjam mednarodnega terorizma prav gotovo postaviti po robu na varnostnem, ekonomskem, ekološkem in, ne nazadnje, tudi kulturnem področju. Da pa je to treba storiti sočasno, ne samo ne enem ali na nekem drugem področju. Ker, če se tako zahtevnega izziva lotevamo parcialno, recimo s prepovedjo nošenja burk v javnosti, tvegamo, da s tem ne bomo pripomogli k uspešnejšemu reševanju še kako resnega problema, marveč bomo le spodbudili oziroma izzvali še večje napetosti in konflikte. Vendar pa Dobovšek izrecno podpira predlog SDS, da bi čim prej ustrezno spremenili zakon o mednarodni zaščiti. 


»Burka ščiti pred zasužnjevanjem«

Predstavniki slovenske Islamske skupnosti predlagane novele zakona o varstvu javnega reda za zdaj še ne želijo komentirati, vsaj ne uradno in podrobneje. Je pa kljub temu na spletnem portalu islam.si že mogoče prebrati Odgovor na predlog o prepovedi nošenja burke ali nikaba, v katerem piše: »Glede na to, da se zadnje čase (v Sloveniji) veliko govori o različnih islamskih predpisih, pri čemer pa se pogostokrat opazi pomanjkanje znanja ter nepravilno razsojanje, čutimo dolžnost, da pojasnimo nekaj stvari. Ob tej priložnosti se bomo posebej osredotočili na podan predlog o prepovedi nošenja burk ali nikabov. Namreč, prepričani smo, da se na ta način poskuša odvzeti verska svoboda do nošenja burke ali nikaba, ki za muslimanko predstavlja častno pokrivalo ter zaščito pred zasužnjevanjem s pogledi in strastmi. Z nošnjo nikaba se ženska ne počuti zasužnjene ali zatrte, temveč svobodno in častno.« Tudi na http://www.smskupnost.si/, na spletni strani Slovenske muslimanske skupnosti, lahko najdete dva že pred nekaj leti objavljena intervjuja (oba sta iz leta 2010) o nošenju burke ali nikaba, naslov prvega je Burka je zaščitni znak islama, drugega pa Zakaj muslimanke v Sloveniji nosijo nikab ali burko. Pa tudi tajnik Slovenske muslimanske skupnosti Edin Kumalić je za Televizijo Slovenija že (na)povedal, da bodo zagotovo sprožili ustavni spor, če bi državni zbor takšen zakon kadar koli sprejel: »Takšen zakon bi pomenil drastičen poseg v svobodo verskega izražanja.« 

 

Deli s prijatelji