NAJDBE

Prenavljali so cesto in odkrili grobove

Objavljeno 31. avgust 2011 23.06 | Posodobljeno 01. september 2011 09.15 | Piše: Vladimir Jerman

Arheološke najdbe v Zagorju primerljive s tistimi z Vač in iz Stične

Certoški fibuli
ZAGORJE OB SAVI – Ko so maja stroji zaorali v Kidričevo cesto zaradi njene prenove, je večerna sprehajalka Miljana Klinc na kupu izkopanega peska zagledala zapestnico. Zaslutila je, da gre za dragoceno najdbo. Doma jo je poslikala in fotografije po elektronski pošti poslala arheologu Mateju Drakslerju iz bližnjega Kisovca, ki ji je kmalu odgovoril: »Zelo lepa najdba iz obdobja starejše železne dobe.«

Izpolnjena pričakovanja

Za primarno arheološko raziskavo je vskočil Draksler, ki je z dvema najdenima grobovoma potrdil pričakovanja, da so tam grobišča, nato je vodenje raziskav prevzel Miha Murko. Po opravljenem delu smo prisluhnili obema.

Že ob koncu 19. stoletja so pri gradnji hiš na tem koncu odkrili človeška okostja z zelo bogatimi dodatki, je spomnil Draksler in nadaljeval: »Takrat so raziskovali starinokopi, Jernej Pečnik je bil glavni, ki pa je na žalost stremel za bogastvom in je najdbe prodajal najboljšemu ponudniku. Tako je velik del teh izkopanin romal v dunajski muzej.«

Ko so leta 1954 gradili novo Kidričevo cesto, so spet zadeli ob najdbe. »Pod nadzorstvom takrat še študenta Janeza Drolca iz Zagorja ob Savi so odkrili še štiri grobove. Pridatki so bili zelo bogati. Izstopa pokop konjenika s skitsko vojaško opremo in situlo. Prav tako je bil nekaj posebnega grob s pozlačeno pasno spono z motivom lova. Najdbe, ki jih hrani Narodni muzej v Ljubljani, so dajale slutiti, da lahko še kaj najdemo.«


VEČ V TISKANI IZDAJI SLOVENSKIH NOVIC: Izjemno ohranjeni skeleti

Deli s prijatelji