DRUGA PRILOŽNOST

Požarjevo gibanje: Dogaja se »kretenizem«

Objavljeno 18. julij 2017 15.33 | Posodobljeno 18. julij 2017 15.56 | Piše: Ksenija Koren

Na pogorišču Kemisa in v vrtincu ekološkega spora okoli Magnine lakirnice v Hočah je nastalo gibanje.

Na predstavitvi novega gibanja Betka Šuhel Mikolič in Bojan Požar.

LJUBLJANA – »Šokantni podatki kažejo, da je že vsak peti otrok v Sloveniji zlorabljen. Sedemdeset tisoč otrok v Sloveniji je zlorabljenih, gotovo vsak pozna vsaj enega, a se politika s tem ne ukvarja,« pravi publicist Bojan Požar, ki je predstavil gibanje Druga priložnost. Borili se bodo za zaščito ranljivih živih bitij, ki si ne morejo pomagati sama, tudi živali v domači in industrijski reji.

Požar je v zadnjih mesecih večkrat izrazil pomisleke v vladni projekt graditve lakirnice avstrijske Magne na kmetijskih zemljiščih v Hočah, kjer živi polovico tedna. In prav aktivnosti okoli Magne so bile ključne za ustanovitev gibanja, Požar pravi: »V zadnjih nekaj mesecih se je zgodilo več, kot sem mislil, da se bo zaradi Magne in požara Kemisa. Ljudje se niso upali izpostavljati, bali so se. Odločil sem se, da moram nekaj narediti, da ni dovolj, da ostanem novinar in pišem portal. Magna in Kemis sta bila ključna razloga, da sem se odločil za ustanovitev gibanja.« Pri čemer poudarja: »Obstoječa politična struktura, tako na levi kot na desni, je svojo priložnost že imela in jo tudi zapravila. Tisti, ki so doslej sedeli v parlamentu ali delovali v vrhovih političnih strank, pri nas nimajo mesta. Medtem ko predsodkov pred ljudmi, ki so člani političnih strank, ne bomo imeli. V prvi vrsti želimo male ljudi.«

Za kompromitirane ni prostora

Zato za tiste, ki so v politiki že bili in se kompromitirali, v gibanju ne bo. Kritičen je tudi do obstoječih zelenih političnih strank in podobnih ekoloških gibanj, ki delujejo pri nas, saj po njegovem niso izkoristila svoje priložnosti: »Ker so se vsi spolitizirali, medsebojno sprli, pristali na državnih jaslih in denarju davkoplačevalcev ter postali koruptivni. Pri naši državljanski pobudi in gibanju Druga priložnost pa gre tudi zato, da ustvarimo pritisk na aktualno politiko, da se usmeri v reševanje za ljudi najpomembnejših vprašanj.«

Gibanje, ki bo ideološko, pravi in dodaja, da se z ideološkimi vprašanji sploh ne bodo ukvarjali. Njegov najtesnejši sodelavec je študent britanskega Cambridgea Jurij Krajnc. Požar ocenjuje, da se v zadevi Magna dogaja »kretenizem«, pri čemer opisuje vladne načrte, da naj bi rodovitno kmečko zemljo odvažali na drugo lokacijo in skušali tam kmetovati.

Deli s prijatelji